Jump to content

Cumparare masina de la un samsar


s_c
 Share

Postare recomandată

Temerea ta este justificata dar, sincer, as fi riscat un drum pana la Arad, mai ales ca accepta orice test. Sunt curios ce ai facut.

Cand sa fac drumul la samsar.......am gasit o Jetta 1,6 benzina la un coleg de la serviciu.A avut-o de noua, 2007.Nu era de vanzare, eu vazand-o am inceput..."nu o vinzi ?"...etc..Apoi ne-am inteles atat de bine si la pret si la tot...Cautasem de prea mult timp si ma gandeam ca de ce mi-e frica tot nu scap.Adica de o mare teapa de la un samsar.Si n-a fost sa fie.Dorm linistit pe perna mea, colegul e foarte serios de fel.Dupa 3000 km, sunt foarte multumit de ea, si n-as schimba-o pe nici o masina... :)

Am stat destul pe net cautand, cam 6 luni(nu ca nu mi-ar fi placut nici una.......dar numa" samsari mincinosi) iar sfatul meu ar fi sa nu uitati sa le bagati nr. de telefon pe google sa vedeti daca a mai vandut masini si sa-l intrebati daca a mai vandut vreo masina.Circa 80% spun ca nu, ca nu se ocupa cu asta, bla, bla, bla. Marea greseala pe care o fac e ca au o cartela de telefon pe care o folosesc la toate anunturile, si astfel ii cam gasiti toate postarile......De fapt, nu-i greseala .....nu o schimba pentru ca se gandesc ca-i vor suna cei din anunturile vechi.In rest cei care mai aveti cash, e loc suficient pentru negociere.

Multumesc tuturor pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Oricum, nu e rau sa fie dati km inapoi ca la urma urmei nu cumperi km, ci masina. Sunt multe masini care la 250000km merg brici si mai pot 100000km in conditii decente de exploatare.

Nu prea este asa.

Una din probleme e ca platesti un pret mai mare decat ar trebui, deci pana la urma nu cumperi doar masina ci si km-ii. O alta problema este ca vei incepe sa bagi bani in masina MULT mai devreme decat te-ai astepta. In final iei o masina si mai scumpa, si cu mai multi km decat cei declarati si asumati. Mai scumpa si din cauza ca daca ar avea km reali ai fi luat-o la un pret mult mai mic, si din cauza ca incepi sa schimbi la ea diverse "consumabile" cu bataie lunga (ambreiaje, casete, suspensii etc etc) mult mai repede decat conform cu km. de pe bord.

Aceeasi masina pe care o iei cu 250k km reali (si sa zicem 100k pe bord) si te astepti ca mai merge pana la 350k km fara probleme, ar trebui conform bordului sa mai mearga inca 250k km fara probleme, ori ea va mai merge fara pb. doar 100k km. Intelegi ce vreau sa zic.

Si sa nu mai zic ca una peste alta iei teapa, adica ti se vinde alta marfa decat cea prezentata... (asta ar tb. sa fie cel mai grav lucru si totodata cel mai deranjant, dar cum s-a afirmat si anterior, romanului ii cam place sa fie victima inselatoriilor - orbit fiind de mirajul pretului mic).

Si inca ceva: cel care a luat o astfel de teapa, o va da automat in continuare mai departe, cand vinde masina. Si nu e frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu trebuie sa va speriati de samsari, deoarece si ei incearca sa traisca dar o mare parte dintre ei, prin TEAPA.

[....] as dori sa va spun unele chestii, lucruri care tine de un bun samasar care chiar vrea ca amandoua persoanele sa fie multumite:

- sa fie un om prezentabil, un om citit, un om care stie sa iti explice

- sa fie genul de om putin delasator, de ce??? deaorece cu cat incerci sa explici mai mult la om, cu atat devine stresant si dubiso

- sa fie genul de om, care este serivil, care pastreaza mereu acelasi ton vocal, nu sa il modifice in fucntie de intrebarile voastre

- sa aibe cunostinte minime despre ceea ce vinde si eventual si alte lucruri

- sa fie cat mai SOCIABIL si care sa lase loc de buna ziua, acolo unde tyrebuie

verificati intai actele masini si anume, sa fie el primul proprietar in romania " in cazul in care masina e adusa din afara "

verificati seriile masini

verificati " ochiometric " masina, in general

UN SFAT: uitati-va la schimbatorul de viteze si vedeti cat de uzat e; in acest fel, va puteti da seama daca masina are sau nu multi km, daca s-a mers mult "

uitati-va la tapiterie, sa fie cat mai curata

am un lapsus, dar daca e sa imi maia duc aminte de ceva, am sa revin.

[...]

Modificat de aryes13
[...] Verbal warning - Pentru reclama exista arie de prestari servicii. Multumesc pentru intelegere!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sa va zic din experienta personala ce era asa patesc cu un samasar de ct inainte sa imi iau masina actuala . Poveste incepea pe cand dupa vreo 3 luni de cautari pe net ca stiam deja toate preturile , am gasit un golfulet mama care din poza arata de ziceai ca e noua, abia adusa de afara unic proprietar , bla bla bla si un pret bun incat sa ma incadrez in bugetul meu . Nefiind prea naiv din fire am zis sa il sun sa vad ce are masina de e asa de convenabila , si omu f serios la telefon ca el nu se ocupa, ca e a unei rude . Booon , ii zic bai nene eu vin 500 km sa vad masina si daca e ceva diferit de poza zi-mi sa nu bat drumu aiurea , si el nuu ca o sa raman uimit . Ei tin sa va zic dragilor ca uimit am ramas dar nu in sensul bun. Cand ajung la ct a venit el cu masina la mcdonalds in parcare masina stralucea de la distanta . Incepem sa ne uitam mai deaproape si incep sa sara in ochi , 2 pete mari pe capota , ca cik e de la lichidu de parbriz , farurile strambe , aparatorile noroi pe spate limseau ... vai de minee!!! dar am zis , stai sa nu ma pierd cu firea , hai inauntru... La interior in poza era tapiterie crem , si asta de cat jeg avea in ea era tapiterie neagra aproape , bordu lucea oribil de la cat silicon avea plus zgarieturi mari pe consolo, nu mergeau geamurile pe spate , si lipsea cu desavarsire bc ,care zicea ca il are in anuntz . Mamaaa cat nervi ma luasera .... dar ca sa nu fiu comple cu inima impacata hai cu ea la service . Pe dedesupt s-a gasit ca fusese reparata si in fata si in spate .. si atunci am zis gata ..gata fratioare ca nu se mai poate . I-am dat cheile si i-am urat o viata usoara si frumoasa dar cu alti prosti :)), si am plecat dezamagit acasa.

Asa ca tot de norocul personal tine , ca pe actuala am gasit-o intamplator la suceava intr-un parc si m-am indragostit de ea nebusita cu bv , esp si altele ... . Deci sfatul meu nu cedati asupra impulsului ala de moment si a adrenalinei ;) cu cat verificati mai mult cu atat o sa aveti sanse mai mari , dar indicat ar fi sa luati de la rude , prieteni ... si nu samasari din tara :) O zi buna va doresc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie peste ce samsari dati.

unii sunt de o sinceritate...ceva de speriat!

post-66542-0-45078600-1299252508_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

:)))))))))))))))))))))))))) super tare anuntul :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

atentie peste ce samsari dati.

unii sunt de o sinceritate...ceva de speriat!

Cat de tare e poza. :))

ON: Si eu am luat masina tot de la un fel de samsar. E prima masina pe care o cumpar SH si nu stiam exact ce trebuia sa fac. Cum am vazut-o m-am indragostit, mi-a dat actele, i-am dat banii si am plecat. Nu am facut nici un test, nimic. Pana acum nu am avut probleme, inca merge. In concluzie, depinde mult de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doresc sa-mi schimb masina actuala si m-as indrepta spre un VW Bora.

Am gasit anuntul de mai jos, An bun, KM putini, pret bun, parca este prea frumos

http://www.autovit.ro/volkswagen-bora-C18428959.html

Samsar?

Ar mai fi interesanta si aceasta: http://www.autovit.ro/volkswagen-bora-C18296098.html

Vw a tunat din fabrica Bora??

Din cate stiam nu prea este OK in afara cu tunatul masinilor

PS: spre sa nu contravina regulilor postarea altui site

Modificat de ioan314
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de primul anunt: masina are 7 ani vechime, un rulaj mediu corespunzator pentru benzina (10000/an), motor am mare pentru pretul de acum al benzinei. daca nu a fost avariata, cred ca e un pret onest, nu unul mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioan314-nu ai precizat spre ce inclini..diesel sau benzinar? eu din cele doua masini as alege diselul nu pentru ca e "tunata" ci pentru ca e diesel si consumul este mult mai ok fata de 2.0 benzina.acum depinde de preferintele tale. ia legatura cu vanzatorii, vezi ce impresie iti fac dupa"vorba", ca daca te iau cu"ia zi bossu` meu".... e clar cum sta treaba :icon_thumright:

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu Unde ai vazut tu DIESEL? Ambele sunt benzinare, una de 2.0 si alta de 1.6(cu 105 cai)

On

Aia cu tuning a fost atinsa si in fata si in spate, barile sunt revopsite. Plus ca pragurile false pot ascunde ceva, deci trebuie ridicata pe elevator. interiorul e fff curat.

Personal imi place mai mult ce de 2.0, e mai corecta, cel putin vizual. Insa motorul mare o sa aduca niste taxe pe masura, neoferind cine stie ce performante.

Oricum, orice ai alege, fa-i o verificare inainte de a o cumpara. Macar cu un Vag-com sa vezi ce erori are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

eu am luat 2 masini de la samsari, a mea si a unui prieten, a mea din Mures (acum 4 ani) si a amicului din Galati, acum 3 ani.

in ambele cazuri prima impresie a facut-o aspectul exterior al masinii si persoana care o vindea. facand o paralela ambii vanzatori aveau aceeasi tinuta, imbracati decent, ton placut, nu vorbeau neintrebati si nu incercau sa bage pe gat masina. am vazut (la Mures) masini care aratau mai bine si erau mai dotate, dar vanzatorii lasau de dorit, am preferat sa fiu precaut. nu va spun ca intr-o Focus erau inghesuiti 5 rromi si prin geam mi-au spus pretul masinii (ca le era frig afara ;)) ).

niciuna din cele 2 masini nu au avut nici o problema, si nu am ce sa le reprosez vanzatorilor.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare mie sau bora 2tunata are in anunt 125 km si pe pord in poza 105? :lol: e poza facuta acum cativa ani si cine stie cum arata acum masina,sau a mers numai cu spatele si sa dat inapoi km :lol: ,prima bora arata destul de bine dar nu cred ca sunt km reali..cu toate ce la interior la punctele cheie arata impecabil...sunt prea putini km pt o masina asa de veche si chiar daca e importata din germania la km astia se cera alti bani pe ea.De regela in germania se ia in calcul la pretul masinii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu motor de 2 l scrie ca ar fi provenienta romania, si tinend cont ce motor (gurmand) are, se prea poate sa fie km reali.

Ai dreptate GABIVVX :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam inclin spre benzina, din ce am condus pana acum pe motorina, le cam "dau in nas", altfel se conduc.

Dar imi face cu ochiul si cuplul marit pe care il ofera cele pe motorina.

Masina din primul anunt a fost luata de la Porsche Bucuresti (scrie pe plasticul de la numarul de inmatriculare)

Presupun ca un istoric ceva, au acolo la service.

Am mai gasit un Bora aici pe forum - cea a lui motorist , dar cam depaseste bugetul..

"La service" din Regie pot testa masini inainte de cumparare?

GABIVVX - Acum am vazut faza cu KM, m-am linistit cu cea tunata

nervoss - foarte tare cum poti sa-ti dai seama din poze daca a fost atinsa sau nu, tre sa invat si eu :)

La fata locului am inceput sa ma descurc si sa le vad

Modificat de ioan314
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsarii sunt si ei doar niste oameni , cu toate calitatile si defectele celorlalti oameni. Cateodata iau si ei tepe. Ca sa nu piarda foarte mult, incearca sa transmita teapa mai departe. Totusi , nu sunt toti identici. Unii se pricep la masini si cand cumpara ceva stiu ce cumpara. Un samsar priceput poate fi o garantie ca masina este OK.

Cand mergi la cumparaturi:

- e bine sa iei doi oameni cu tine. Primul , care stie pretul pietei. Asta este de obicei alt samsar ...sau unul care s-a lasat de meserie. Al doilea este un mecanic bun ...in special priceput la tipul de masina pe care vrei tu sa o cumperi. Exista o multime de marci pe piata si nimeni nu le cunoaste pe toate. Daca vrei VW , ia un mecanic care repara asa ceva toata ziua ...nu lua unul de la Toyota sau Saab , ca nu te va ajuta prea mult.

- intai si inainte de toate intereseaza-te din timp cand si la ce rulaje se fac servisarile importante . Astfel vvei avea o imagine corecta a costurilor ulterioare cumpararii .

- daca masina nu are istoric in serverul dealerului , cartea de service nu face doi bani. Se cumpara din UE cu 20 de euro gata completata. La cele mai multe tipuri de masini nu se pot verifica km. Orice se poate citi si poate si rescrie. Testerul pus pe masina iti spune ce a vrut samsarul sa scrie ...nu ce rulaj exista in realitate. La unele modele se poate verifica data cand a fost facuta ultima "rescriere" , insa garantia rulajului este data doar de istoricul din serverul servisului unde s-au facut servisarile periodice. Pentru o anume suma , chiar si aceste informatii se pot modifica pentru a corespunde, mai ales pentru masini care parasesc tara de provenienta. Cunosc un caz in care pentru 300 Euro , istoricul a ajuns sa bata perfect cu ce scria in cartea ...cumparata cu 20 de euro :blah_: . Asta s-a intamplat in Germania , si a fost facuta de un neamt sadea , blond cu ochi albastri ...si cinstit nevoie mare.

- rulajul unei masini poate sa reiasa si din alte semne de uzura. O uzura masiva a volanului ( costa mult sa il schimbi , mai ales daca are airbag ) . Pedalierele se pot schimba , iar discurile de frana pot fi rectificate sau schimbate. Nici dreaq nu sta sa masoare grosimea standard a discului ca sa deduca daca s-a luat un milimetru din acesta. Toata lumea pune "dejtiu" sa simta buza . la 1 mm uzura este aferent in mod normal un rulaj de 120-150.000 km . Nu este insa o regula. Daca proprietarul a stat tot timpul du piciorul pe frana , poate avea si 2 mm la 30.000 km, dar este orientativ.

- starea tapiseriei nu este relevanta. Daca proprietareasa a fost o vaca de 120 kg , scaunul soferului va arata ca dupa razboi .

- un indiciu destul de bun este starea evacuarii. Daca e noua , masina are multi km , pentru ca a fost schimbata. DAca e coapta ..iar a mers multi km . Trebuie sa aiba o uzura decenta , mici puncte de rugina ( normale ) dar sa dea impresia de solid. Tot aici se poate verifica si starea catalizatorului. Nici un proprietar nu schimba catalizatorul inainte sa vanda masina. Daca luati benzina si vi se aprinde din 500 in 500 de km Check- engine ..e de la catalizator. Nu are nici o treaba nici benzina, nici starea injectoarelor si nici pompa. E infundat si calculatorul primeste infoirmatii total diferite de la cele doua sonde lambda ( inainte si dupa catalizator ) . Schimbati-l si ati rezolvat problema ca sarmanul a ramas acolo sub masina de la cumpararea ei de noua si totusi este consumabil.

- cumpararea de la dealer german nu reprezinta o garantie in sine. Am vazut masina cu blocul motor lipit ( intr-un colt , ce-i drept ) cu poxipol . Sigur ca ajunsa in Romania , lipitura sa facut mitze-faramitze din cauza diferentei de coeficient de dilatare termica dintre materialul blocului si poxipol. in final a cedat poxipolul ..si masina merge si acum cu crapatura in bloc. Nu era intr-o zona in care sa afecteze prea mult functionarea , dar era inestetica mai ales daca iti placea sa stai pe sub masina.

- cutiile sunt printre cele mai scumpe ansamble . Nimeni nu le verifica , dar mersul cu o bataie sau o problema la cutie duce iremediabil sa distrugerea acesteia. Masina trebuie verificata la drum in toate vitezele . Fara muzica sau alti stimuli externi. Daca apar zgomote gen suieraturi sau falfaituri , uitati de masina. Sa ii schimbe ala cutia . Nu se mai baga celebrul rumegus inauntru, dar sunt o multime de remedii care tin 500-1000 de km.

- casetele de directie sunt scumpe si se strica rar de tot. O defectiune , indiferent cat de mica , indica un rulaj masiv al masinii.

- cea mai simpla verificare se face vizual , in masina . urcati in targ , intr-o masina de tipul celei pe care o doriti dar cu un an de fabricatie foarte bun. MAsina de 1-2 ani . Cu exceptia faptului cand a fost pe firma de distributie sau a facut taximetrie , acestea au un rulaj pana in 60.000 km aproximativ. Asa arata o masina cu rulaj decent. Dupa aia , urcati in masina care are 120.000 km :vaidecapulmeu: adusa din Germania si percepeti diferenta. Poate fi curata , dar arata ca o baba fardata. Cine are ochi de vazut o sa vada diferenta. Cine nu , sa isi ia Logan.

Modificat de Jurasik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Postez aici caci nu stiu unde. Am cautat informatii despre Passat B5 2.5 TDI cu cutie automata dar nu am prea gasit si de aceea vreau sa va intreb pe voi ce e de stiut depsre aceasta motorizare? Care sunt probleme care le intampina caci citisem pe undeva ca ar avea probleme dupa 200k km. Cam la ce consum se ajunge. Va intreb toatte astea pentru ca am gasit o masina din 2001 cu aceasta motorizare, full option, de care m-am indragostit :D . Poate chiar stie cineva masina si imi poate da ceva informatii despre ea. Intradevar este la un pret cam mic si ar trebui sa ma astept sa aiba probleme dar sper ca nu prea mari. V-as multumi mult daca m-ati putea ajuta si sper sa intru cat mai curand in randul posesorilor de VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

masina are an de fabricatie 2000 dupa luna 07. 110kw 150cp 2496 cod motor AFB, AKN.Apata bine ,sa ai grija la acte ca e de ms..Mures si aia din zona de regula aduc masini de Franta.E inmatriculata dar..sa nu ai neplaceri ulterioare. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre cei de la Romcar ce puteti spune ?

Am gasit un A3 2003 1.9 Diesel, care pare destul de interesant.

Pretul este de 6500, dar sper sa mai negociez.

Din cate apare in anunt, masina a fost cumparata de noua din Romania, in cazut asta se poate verifica la Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Super misto pozele :)

Chiar prea misto...sint reale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de misto si mai ales dotata. Kilometri cel mai probabil nu sunt reali, insa daca mergi cu masina si e legata cum trebuie, n-ai de ce sa-ti faci asa multe griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina arata bine dar da-i omului un telefon sa iti trimita seria masinii sa o poti verifica la porsche...

pare a fi masina de samsar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am zis ca sint poze facute din alta poveste...eventual reclama etc...se pare ca sint facute la Auchan Cluj...

Arata super beton...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!