Jump to content

DIY - montare lampi avertizoare in portiera


Slick
 Share

Postare recomandată

Materiale necesare:

- lampa usa (2buc) - cod 1JO 947 411 E 55 x 2 = 110 lei

- mufa lampa (2 buc) - cod 1JO 872 923 5 x 2 = 10 lei

- mufa lampa (2 buc) - dezmembrari - 2 x 0 = 0 lei

acestea din urma trebuie pentru pini.

10241983.jpg

Se desface panoul de la usa din cele 4 suruburi si apoi usor din clemele care il prind de portiera.

30011979.jpg

Functie de fiecare ce are prin portiera (geamuri manuale/electrice) etc. se stabileste pozitia lampii.

25317819.jpg

Pe o bucata de hartie mai groasa se traseaza conturul soclului lampii.

16407012.jpg

Se decupeaza cu foarfecul conturul respectiv si se transpune pe fata de portiera.

69751381.jpg

15614386.jpg

Cu bormasina se da o gaura pe mijloc dupa care folosind-o in continuare se largeste golul pana aproape de marginile perimetrului.

92365708.jpg

60051092.jpg

Golul se finiseaza folosind o pila, astfel incat soclul lampei sa treaca milimetric (pe cat posibil) prin el. Nu il faceti prea larg.

64669276.jpg

37850845.jpg

11635462.jpg

Se recupleaza mufa si se introduce in golul creat. Pentru o mai buna prindere, pe buza lampii se pot pune cateva picaturi de poxipol transparent, dar acest lucru nu e necesar, lampa fixandu-se in clemele ei f bine. Asta daca golul creat nu e prea larg.

79182580.jpg

32025313.jpg

59526108.jpg

53711732.jpg

Acum se iau pinii de la mufele SH, se pun la cablurile trase in portiera si apoi se baga in mufele noi.

In cazul meu cablurile au fost trase in urmatorul mod:

+ de la alarma

- de pe portiera

Pentru ca afara ploua si batea un vant de trecea prin tine, etapa finala a montarii mufelor si fetelor de portiera a avut loc in parcarea subterana a unui supermarket. :D

40760687.jpg

45998377.jpg

60285306.jpg

68608332.jpg

Succes si voua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, nu ai spus ce e mai important: de pe ce pini ai luat alimentarea lampilor si care e modul de functionare ca nu le vad aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai atent te rog !

In cazul meu cablurile au fost trase in urmatorul mod:

+ de la alarma

- de pe portiera

Ele se aprind cand portierele sunt deschise. Din pacate in timpul executiei am calcat pe unul dintre becuri si din cauza asta nu sunt luminate pt ca nu au becuri. Am comandat led-uri si o sa fac foto si cu ele functionale.

Modificat de Slick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru lucrare, eu am pus tot acest model de lampi, si intradevar sunt foarte utile. Alimentarea lampii am luat-o de la contactorul din broasc portierei si are ca avantaj faptul ca se vede seara daca nu este inchisa bine portiera. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai atent te rog !

Cand faci un DIY se dau detalii exacte: pin , culoare fir daca instalatia e OEM, mufa, etc

1 Alarma are mai multe plusuri, permanent, prin contact, cand dai la demaror, etc

2 Niciodata pe portiera nu ai masa ferma. Ai vazut vreo legatura de masa OEM pe portiera sau pepartile mobile ale caroseriei? NU. Masa trebuia luata de la punctul de masa de la baza stalpilor A si B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se demonteaza partea de sus, partea cu material pe ea..

Nu ai treaba cu partea de sus a portierei.

Cand faci un DIY se dau detalii exacte: pin , culoare fir daca instalatia e OEM, mufa, etc

Asa este. De asta eu nu am detaliat si am precizat acolo "In cazul meu" . S-a intamplat ca eu sa am alarma si sa fie mai lesne de tras firele. De asta nu am precizat pini, culori etc.

Daca considerati ca ceea ce am prezentat nu este relevant, rog respectuos sa schimbati titlul topicului.

Cu stima,

slick

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice DIY e binevenit. Ideal ar fi sa contina toate datele necesare. Oricine munceste mai si greseste, nu? De asta le punem aici, mai aducem contributii si noi, poate ceva nu e facut bine, corectam greselile, gasim solutia optima.

Multumim de DIY, sunt multi care nu stiu sa scoata un surub, Dar sa dea gauri sa monteze lampi si sa traga fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Din pacate pozele nu mai sunt valabile..se pot reincarca pe alt site?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate site-ul pe care au fost încărcate nu mai este free şi a şters toate pozele celor care nu au trecut la varianta plătită.

Ca să fie repuse trebuie ca iniţiatorul topicului să mi le trimită mie prin mail şi eu să le pun la loc, dar nu prea cred că se va întâmpla deoarece nu a mai vizitat site-ul de anul trecut, plus că s-ar putea să nu le mai aibă disponibile nici el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!