Jump to content

Revizie Scirocco


cosmin86cos
 Share

Postare recomandată

Da dar eu deja am plecat din Romania. Mai vin la anu cred.. :icon_thumright: Oricum trebuie sa facem ceva cu asta. Neaparat! Eu astept sa vad daca mai scrie cineva despre problema asta. Mecanicu de la vw mi-a spus clar ca este o clapeta , si ca nu prea avem ce sa-i facem.. Macar cei cu golf cu motoare tsi sa ne spuna daca au aceeasi problema.

Modificat de PCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

M-am programat sambata pt reviziat de 30000km. Am inteles ca este in jur de 1200 ron la Midorcar.

Acum intrebarea : Eu pot sa aflu ce erori a avut masina? Ma gandesc ca ei vad erorile dar poate le sterg si trec mai departe, pot sa le cer o fisa sau ceva de genu?

Am primit si pretul de la PBN 800 ron. Cam mare diferenta

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

asigura-te ca (,) compari mere cu mere... verifica daca ofertele sunt compatibile dpdv al pieselor incluse, mi se pare prea mare diferenta

Cat priveste erorile, poti cere consilierului de service sa-ti comunice rezultatele testului VAS (obligatoriu de facut la revizie) insa nu cred ca vei primi o hartie cu testul resepectiv (din cate stiu eu, e document intern)

Insa nu vad ca pe o problema, mai ales ca te pot ajuta multi colegi in B la o intalnire spontana cu o scanare ;) contra unui cico

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelas lucru faca ambele schimba toate filtrele si ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizia la PBN pt 30000 km

Toate filtrele plus ulei castrol 5w40 : 815 Ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 30.000 KM .. am schimbat si placutele de frana ... :icon_thumright:

BTW ... Am facut am 3 sapt. revizia de 45.000 KM ...

-Ulei

-Toate filtrele ...

-Antigel

Si cam atat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu scirocco TSI 160 MY 2009

Exista o actiune de rechemare pentru o resoftare a ECU.

PS

Verificati suruburile care tin bandoul de pe portiera (unu pe fie care parte si il gasiti ceva mai jos de balamaua portierei),ruginesc si trebue inlocuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

pentru cei care ati apucat sa schimbati placutele de frana : cat a costat toata treaba? Ma intereseaza doar placutele si eventual manopera pentru asta, pentru ca revizia de 30.000 am facut-o deja. Masina are 34.000 km acum si s-a aprins martorul de placute. A, si inca ceva : le-ati schimbat si pe fata si pe spate?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

pentru cei care ati apucat sa schimbati placutele de frana : cat a costat toata treaba? Ma intereseaza doar placutele si eventual manopera pentru asta, pentru ca revizia de 30.000 am facut-o deja. Masina are 34.000 km acum si s-a aprins martorul de placute. A, si inca ceva : le-ati schimbat si pe fata si pe spate?

Mersi.

Salutare,

In primul rand felicitari pentru masina.

In al doilea rand,costurile la Nurvil pentru inlocuirea placutelor de frana ar fi :

- manopera inlocuire placute fata + spate = 136,5 RON + TVA

- manopera inlocuire placute fata = 104 RON + TVA

- placute frana fata = 357,54 RON + TVA

- placute frana spate = 218,7 RON + TVA

Asta ar insemna un total de 577 RON (TVA inclus) pentru placute frana fata sau 933 RON (TVA inclus) pentru placute fata + spate.

Diferentele de calcule la total provin din asa numitele "materiale mici".

Sper sa fie utile informatiile.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SCIROCCO 2.0 TDI, 170 CP, DSG, revizie 15000 km efectuata la Automitric Suceava - 690 lei. Nici o problema cu masina pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Revizia de 1 an - Midocar Vitan - 470Ron (ulei castrol+filtru ulei)

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu revizia de 45000 km. Am schimbat toata filtrele(mann) si ulei Castrol 5w30 long life.

Filtrele si uleiul ai costat 410 ron iar manopera 100 ron. Nu am mai facut la reprezentanta deoarece numai am garantie. Am economisit aproape 500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizia de 30k. Schimbat ulei + filtre la Autoworld Cluj - 593 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar atat? Ma refer si la operatiune si la pret. Stiu ca la revizia 2 cea de 30k iti verifica si sitemele de iluminare anvelope lichid discuri etc ceea ce te duce si la o factura ceva mai maricica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yep. Atat m-a costat. Au verificat si anvelope, jante si sistem de franare. Mi-au recomandat sa schimb placute dar mi-au dat un pret f mare (zic eu) ~1200 RON - pt placute fata si spate + ceva operatiune la discurile de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Hey,

Revizia de 60.000 km la Midocar Vitan : 22 milioane. :))) Nu e o greseala.

Se schimba si uleiul din cutia DSG la aceasta revizie, doar aia a fost vreo 10 mil si ceva.

Ca un feedback, le-am dat mail cu o cerere de pret si celor de la PBN si nu imi trecuseara ca se schimba uleiul de cutie, desi in cartea masinii scrie. Bine, nu e de mirare, ca am mai bubuit o cutie automata pe un Passat din cauza lor.

In rest, au fost schimbate toate filtrele, uleiul, filtrul de la cutie, uleiul din cutie si cam atat.

Asa ca..cei care va apropiati de 60.000 si aveti automata...mergeti mai rar:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieftin :). Tocmai mi-a sosit devizul de revizie de 60K km tot pentru un scirocco 2.0 DSG la Autoclub Timisoara: 23 milioane. cred ca in plus de ce ai scris tu acolo, la mine mai e si partea cu ulei de frana si probabil inca vreo 2-3 maruntisuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti,

 

Am cumparat un Scirocco 1.4 TSI 122 la 80.000 km

Vreau sa merg sa ii fac o revizie/verificare (Schimbat placute frane fata + spate, ulei motor). 

Ce placute si ce ulei recomandati va rog ? 

 

Masina a avut ultima intrare in service la revizie in Germania la 76.000 km. 

I s-au schimbat uleiurile, etc, revizie standard, insa, as vrea sa le schimb eu din nou acum sa fiu 100% linistit.

Recomandari, va rog ? 

 

Multumesc 

:D

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am ajuns prin tara relativ recent, in drum m-am oprit la Arad la Quark Motors (Dealer/Service VW). 

 

Revizie 96000 km:

Schimbare ulei (Castrol 50200), filtru ulei, filtru aer, filtru polen, placute frana spate. 

Verificare generala (Masina urcata pe rampa), verificare din computer. 

Total 1100 lei. 

Mi se pare super corect ca pret (Zic eu) :) 

 

Servicii ireprosabile, baietii sunt de nota 10, team-lead Zsolt excelent baiatul! :)

Recomand! In special celor din zona BH, TM, AR, daca sunteti prin zona _merita_ o vizita :) 

 

O zi faina,

Pe curand :D 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare,

 

Vreau sa imi cumpar singur piesele pentru revizie (ex: Ulei, Filtru ulei, etc). 

 

Stie cineva, va rog, ce elemente trebuie cumparate, ce recomandati, ce pun de obicei cei de la WV ?

Spre exemplu, ce model de filtru de aer, model de filtru ulei, etc ? 

Ce trebuie cumparat pentru o revizie completa la 110.000 km ? Mentionez ca placutele de frana le-am schimbat relativ recent, deci nu ar fi nevoie momentan, cat despre distributie, la fel, nu ar fi nevoie momentan. 

 

Aveti idee ? 

Multumesc frumos 

:D

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare,

 

Am si eu o scurta intrebare....Ar trebui sa-mi fac revizia de 75K si as vrea sa stiu pe unde as putea sa o fac prin Brasov inafara de TESS..

LA 60K am fost la Tess si m-a costat undeva la 1900 RON.

Ms anticipat!

 

Clau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva DSG? La 60k se face si revizie la DSG si de asta te'a costat atat, altfel nu imi explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Tudy,

 

Da... am DSG... ai idee ce trebuie schimbat la 75K?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu prea. Dar vezi ca scrie in manualul de service. Cel putin la mine asa e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. La 75000 se schimba uleiul si filtrul de ulei la benzina, atât. O sa îți bage pe gât si celelalte filtre dar nu e obligatoriu. Ah da, o sa îți bage si schimb lichid de frâna. La Porsche aviației costa 1236 RON pe litru. Si da, nu e o greșeala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!