Jump to content

Revizie Scirocco


cosmin86cos
 Share

Postare recomandată

Tocmai am terminat revizia de 15.000 la masina .

A durat cam o orara si a sunat cam asa:

  1. schimb ulei si filtru
  2. scimbare filtrul de aer
  3. verificare tehnica (placute, amortizoare, articulatii, ...... )

Total 301,4 lei cu tot cu TVA

Automitric Suceava

PS

Exista o actiune de rechemare pentru suruburile care prind haionul (ruginesc si trebue inlocuite)

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut cumva gratuita manopera? mi se pare prea putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic nu am platit nimic pt ca am avut prima revizie gratuita.

Pe factura apare costul materialelor si manopera tota cu tva 301,4lei - rabat 100% total 0

Costul reviziei e de 301,4 lei (am intrebat de 2 ori ,si mie mi s-a parut putin)

Mi s-a mai spus ca urmatoare va fi mai scumpa cu 120 lei pentru ca trebue schimbat si filtul de benzina.

Ps.

Nu stiu daca la toti dealerii e la fel dar aici poti semna un contrac de vizita si poti sta langa masina daca vrei sau daca nu ai incredere in mecanici.

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Tocmai am terminat revizia de 15.000 la masina .

A durat cam o orara si a sunat cam asa:

  1. schimb ulei si filtru
  2. scimbare filtrul de aer
  3. verificare tehnica (placute, amortizoare, articulatii, ...... )

Total 301,4 lei cu tot cu TVA

Automitric Suceava

PS

Exista o actiune de rechemare pentru suruburile care prind haionul (ruginesc si trebue inlocuite)

Salut! Spune-mi, te rog, ai verificat daca nu cumva ai service Long Life la masina? Atunci nu trebuie sa faci revizia la 15.000 km, ci cand te anunta masina.Eram curios ce au zis cei de la service, daca ai intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista service long life in romania revizia se face la 15000 km sau un an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu, insa uita-te in cartea masinii, sunt acolo 3 criterii pe care trebuie sa le indeplinesti ca masina sa aiba Long Life Service. (sa aiba un cod specific pe eticheta masinii, sa fi bifat dealerul pe cartea masinii Long life service si sa ai pe usa lipit un abtibild pe care scrie : revizie la intervale (spre deosebire de service la 15.000 km). ). La mine sunt toate 3 criteriile indeplinite, astfel ca nu stiu ce sa fac, sa ma duc la 15.000 km la revizie sau sa ma duc cand ma anunta masina (pe bord acum scrie ca mai pot face inca aprox 13.000 km, dar se modifica aproape in fiecare zi). Deocamdata am 12.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LongLifeul din cate stiu e valabil in Germania, si in general in tari in care se circula normal, pe autostrazi, si unde este alt rulaj. Avand in vedere conditiile de la noi, traficul, si stresul la care este supusa o masina, reviziile se fac la cate 15 000 km, cel putin asa e la majoritatea. Sincer, nu m-as risca sa merg 30 000 fara revizie facuta in Romania.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intrebam sa vad ce pareri aveti. Nici la masina veche (un Passat) nu depaseam vreodata 15.000 km cu uleiul. Ba chiar il schimbam mai des. Raman asadar pe varianta de revizii la 15.000. O sa intreb totusi dealer-ul de ce a mai bifat cealalta optiune, de Long Life Service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

azi am facut si eu prima revizie de 15000 de km( in fapt doar 14000 de km), la Midocar Vitan

1. ulei si filtru de ulei (~380 ron respectiv ~60 ron)

2. filtru polen ( ~63 ron)

3. manopera + alte materiale mici(~ 100 ron)

4. verificare tehnica (placute, articulatii, etc)

Total 612 ron cu TVA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Prima revizie la 15.000, la Nurvil Ramnicu Valcea (sunt din Bucuresti insa am prefera sa ma duc pana acolo pentru ca am auzit numai de bine de ei si aveam si un spoiler spate de schimbat, nu numai revizia)

Cost revizie : 500 ron

S-a schimbat : ulei Castrol nu stiu de care:)

: filtru ulei

: filtru polen

Filtrul de aer si cel de benzina nu au fost schimbate, cel de aer a fost doar curatat. Masina are 13.000 km practic, la urmatoarea revizie le voi schimba pe amandoua.

IN rest, s-au curatat discurile spate (faceau un zgomot urat la franare, erau murdare), o geometrie (tragea putin de tot dreapta) si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

da-i in masa pastia cu reviziile , cica nu am voie cu uleiul meu , pai cum frate vine asta ? si la logan si la renault tot cu uleiul meu mergeam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In wk-end am facut si eu prima revizie la 13,800 km:

schimbat ulei (Castrol) / filtru de ulei / filtru aer / manopera + verificare tehnica

Total = 580 lei la Tess Brasov

PS: mi-au aratat in sistem la ei ca la masina mea nu exista nici o actiune de rechemare in service => masina este in perfecta stare de functionare :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut si eu revizia la 14500, am schimbat toate filtrele (ulei, benzina, polen,aer) si uleiul toata distractia a costat 920 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa scriu ..

Am facut a doua revizie ... la 30.000 km , acum am 33.000 :icon_thumright:

- Toate filtrele

- Placutele de frane ( la cererea mea , pentru ca erau tocite mai ales pe spate )

- Ulei

Total : 12 milioane si ceva .. cu discount .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu revizia. M'am dus cu uleiul meu. Mi'au schimbat numai filtrul de ulei, celelalte au zis ca nu e nevoie, doar le'au curatat.

Total 192 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce tip de ulei ati pus la revizie?

Banuiesc ca ceva de genu Castrol ... 5W...

Completati spatiile goale! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol SLX 5W30 parca...nu stiu exact numarul de dupa W :cool: Dar sigur e castrol SLX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva sa-mi spuna cu cat pot depasi marja de 15.000km de la revizie fara a avea probleme cu garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu ~ 500 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 30.000 km

- ulei

- filtru ulei

- filtru de aer

- filtru de benzina (la solicitarea mea)

Total 589 lei cu tot cu tva (24%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si filtrul de polen de ce nu l-ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare destul de ieftin tinand cont ca e revizia de 30k si TVA 24%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revizia de 30.000 km, schimbate urmatoarele, la Nurvil Valcea:

- ulei si filtru ulei

- filtru benzina

- filtru aer

- filtru polen

- un bec de la lumininile de zi (5 ron)

Total : 900 ron din care aprox 120 ron a fost manopera.

Mi-au zis ca in curand va trebui sa schimb si placutele, dar nu i-am crezut:)). Astept sa ma anunte masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie 15.000km la PBN , 930 RON. Schimbat tot ce necesita revizia de 15.000km. Nici o problema cu masina pana in momentul de fata.

Am aflat si problema cu scartaitul pe care si roby o are. Ei spun ca cica aceasta problema este de la o clapeta( n-am inteles exact care clapeta). Insa mai spun ei ca cica si pe golf se intanleste aceasta problema, in special pe motoarele TSI. Cam atat.

Modificat de PCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15.000km la Midocar Vitan.

Schimb ulei+filtru 465ron. A durat 1h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!