Jump to content

GOLF VI - 1.6 TDI vs. V - 1.9 TDI


keystone
 Share

Postare recomandată

au dsg la drive?hmmm!!!cred ca nu:D:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1,6tdi DSG7, si pot spune ca o tine mai tot timpul subturata, probabil pentru a scadea consumul, pe care oricum nu-l face mic!

dupa ce am mers 4 ani cu 1,9 tdi 101cp, pe un VW TOURAN, cutie in 6 viteze, concluzia: consuma mai mult ca Touranul.

pe acelasi traseu, facut in ultimii 4 ani, scoteam 6,7% cu Touranul 1,9 101cp, euro 4, iar cu GOLFUL scot 7,4, deci mare diferenta!

iar ca si consum la Touran scria in carte 7,4%, iar la Golf in combinatia DSG7 scrie 5,8, se pare ca au inceput sa minta mai bine si VW.

ce am observat la 1,6 tdi 105 cp ca motorul cand e rece, consuma mai mult ca 1,9 tdi 101cp la rece.

comparatia a fost facuta cu 1,9 tdi 101cp euro 4 tip motor AVQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu ai golf,eu vreau octi,,,e mai grea

Nu stiu cum e la O2fl vs Golf Mk6, insa la O2 vs Golf Mk5 difereta era insesizabila...

In plus, depinde de optiunile pe care le vei pune. Sunt colegi cu Golf-uri intre 1300 kg si 1480-1500 kg, deci nu e cazul sa iti faci probleme :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca va alege DSG7 se misca bine, oricand are o treapta potrivita pentru o repriza buna.

si golful meu fiind PLUS si ceva optionale, are 1500kg, nu cred sa fie mai grea O2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,cred ca nu puteti depasi faza PD.CR e mult mai liniar,cu un cuplu bine transpus pe toata turatia,se abordeaza mai degraba ca un benzinar.

va placea explozia aia a pd-ului de 3 secunde?de nivelul de silentiozitate nu e nimeni multumit?e parerea mea personala.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee daca la 1,6 injectoarele sunt siemens sau bosch??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are importanta????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin sa-i dau dreptate lui vali_devill. motorul este f silentios si trage mai liniar, si vorba lui sorinsab: nu are veleitati sportive dar nu te lasa la greu, poti depasi lejer, fara emotii. motorul este corect pt cineva care are un stil de sofat ordonat, fara mancarimi prea dese in talpa, care se orienteaza mai mult pe consum si confort.

i-am verificat nivelul uleiului de 3 ori pana acum cu acelasi rezultat: e la nivel maxim. adevarul e ca nici nu am fortat motorul, schimbam la maxim 3000 cand era motorul cald. am doar 4000 km dintre care 1000 km extraurban, restul de 3000 facuti prin oras, consumul mediu afisat de CB este de 6,3 in conditiile in care masina am luat-o in ianuarie si se stie prin ce iarna am trecut. chiar ieri m-am plimbat prin oras putin mai mult de o ora (am facut si vreo 2-3 opriri de cateva minute) si CB-ul imi afisa un consum mediu de 5,8 , asta in conditiile in care la mine in oras se circula mult mai lejer decat in bucuresti sau alte orase aglomerate si am mers normal, fara sa-i dau talpa.

poate ca unii o sa spuna ca am laudat prea mult motorasul asta si ca am exagerat cu consumul dar ceea ce am constatat pana acum v-am expus si voua si poate asta ajuta unii doritori de golf cu acest motor sa se edifice asupra unor aspecte. aici m-am referit strict la golf pt ca la octavia nu stiu cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Consider ca DSG e cel mai bine cuplat la un TDI pt ca dieselul nu e asa elastic ca benzina, iar DSG lucreaza pentru tine. Cel putin la DSG 6, modul D incearca sa minimizeze consumul tinand motorul la turatia cea mai joasa posibil (la mers constant), pe cand modul S o tine la turatia maxima posibila pt cuplu - deci fiecare mod face ce stie mai bine !

O diferenta la DSG cu CR, la mine unul se duce pe rosu daca accelerez energic, chiar in D. Inteleg ca la PD schimba fix pe linia de rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

acelasi lucru l-am observat si eu cand esti intr-o depasire mai din scurt si apesi pedala de acceleratie la fund..schimba in D la rosu daca nu esti atent, motorul fiind foarte silentios, fata de PD care te atentioneaza in primul rand prin zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cineva care a trecut de pe 1.9TDI pe 1.6CR-TDI sa ne spune o impresie obiectiva?

Sau macar posesorii de 1.6CR-TDI sa adauge impresii despre acest motor pentru ca despre batranul 1.9TDI stie multa lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

avem un Polo 1,6 TDI 90 cp la firma

am facut cu el un drum Cluj Napoca Bucuresti

e mult mai silentios decat 1,9 TDI, in rest nu am observat diferente semnificative fata de un ALH

putin offtopic, i-au montat o chestie, un fel de avertizor pt schimbarea vitezelor, daca te iei dupa ala il subturezi grozav, chiar si la drum intins si la acceleratii usoare, ar vrea sa schimbi pe la 1500 de ture. Eu nu am putut sa conduc asa , ma deranjeaza senzatia de motor subturat

oricum ,la vreo 13.000 de euro mi s-a parut ca nu merita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa o experienta destul de semnificativa cu octavia 1 1.9tdi 101 cp si octavia 2 1.9tdi 105 cp, azi am luat contact pt prima data cu 1.6tdi 105cp.

aceste motoare sunt egale doar prin prisma cifrelor de pe hartie, in rest 1.9 tdi este mult, mult mai vivace fata de 1.6tdi. lag mai putin, cutie etajata mai scurt, trage mai de jos. in doua cuvinte: mai bun.

cine are bani de masina noua si nu este deranjat de faptul ca 1.9tdi trancane, sa dea fuga in oras si sa vada ce stocuri mai sunt pt jetta, octavia samd pt ca pierd un motor bun incomparatie cu ce propune vw prin 1.6tdi.

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu zgomotul, consumul de ulei si plaja relativ mica pe care trage acest motor de 1.9tdi ce faci??? sustii o aberatie. ca este mai bun un motor PD decat unul CR....nu cred ca este funfamentata afirmatia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin si eu cele spuse de maryuskkk, 1.9 TDI are veleitati mult mai sportive, daca ma pot exprima asa, decat 1,6 TDI CR, chiar daca pe hartie, performantele sunt foarte apropiate. 1.9 TDI chiar nu consuma ulei, sunt la al treilea astfel de motor si niciunul n-a consumat ulei, poate 200-300 ml intre schimburi, ceea ce mi se pare absolut normal. In privinta zgomotului, depinde pe ce marca sunt montate, nu vreau sa fiu partinitor sau sa supar pe cineva dar pe unele modele antifonarea este atat de buna incat nici motorul de 1.9 TDI nu pare zgomotos, pe altele, chiar si acest 1.6 TDI CR pare ca urla de sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul si sunt un pic surprins ca nimeni nu s-a gandit la un aspect, care pentru unii poate fi important, si anume posibilitatile de tuning (urasc cuvantul asta, dar n-am altul mai bun).

1.9 TDI PD 105CP poate ajunge la ~150CP doar printr-un soft bun. Cu alta turbina, injectoare si FMIC se poate scoate foarte mult din acest motor. Pentru 1.6 TDI CR inca nu e disponibil nici macar soft (din cate stiu eu). De asemeni, sunt convins ca 1.6 TDI CR nu se ridica la nivelul 1.9 TDI PD din punct de vedere al potentialului de upgrade.

Poate pentru majoritatea lumii nu e un aspect esential, dar pentru cei care nu-si permit sa schimbe masina cand se satura de ea, tuningul poate fi foarte folositor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e corect, 1.6 de-abia de e aparut, mai dureaza pana apare soft pt el, ai rabdare si va fi. nu stiu cum nu auziti voi zgomotul ala de tractor in habitaclu, eu il aud orice ar fi. cu muzica oprita evident. comparativ cu un benzinar nu ai cum sa nu au auzi.

ideea e ca sunteti in minoritate, VW a bagat CR-uri pt ca se plansesera clientii, ca atare nu se vor mai face decat cu CR. cine vrea, bine, cine nu, asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea,

am spus clar ca cine este deranjat de zgomot, clar trebuie sa aleaga 1.6tdi

din ce am mai experimentat, daca pui ulei in motor pana la limita superioara, nu ajungi la minim in 15.000 km. asta e valabil pt majoritatea 1.9tdi de 105 cp.

apoi, nu stiu pe ce plaja de turatii trage mai putin 1.9 tdi, eu stiu doar ca atunci cand apas pedala de acceleratie, 1.9tdi trage, iar 1.6 tdi incepe sa se gandeasca si nu face nimic chiar si dupa ce se termina de gandit.

nu cred ca trebuie aduse in discutie perfromantele celor doua motoare, pt ca asta este indubitabil.

nici aspectul tuning nu trebuie uitat. cu un amarat de soft, 1.9tdi il faci de mananca jar.

concluzionand, nu discutam despre care tehnologie este mai buna CR sau PD, ci doar ca 1.6 tdi este mai slab, mai putin viguros, cu lag, lenes in comparatie cu 1.9tdi

Modificat de maryuskkk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6-le e totusi un progres, d-aia l-au si pus ca inlocuitor pentru mai vechiul 1.9. 1.9-ul stock de 105 oricum nu fuge cine stie ce, asa ca nu vad ce pretentii poti avea de la 1.6 de 105cp, incat sa zici ca e lenes. Nu am mers cu un 1.6 tdi, dar totusi mi se pare ciudat sa se faca atat scandal in sustinerea vechiului 1.9.

Singurul lucru care vroiam sa il spun la subiect este ca am vazut pe cineva mai sus care compara ALH-ul cu 1.6 tdi..am mers cu ALH, si nici macar nu se poate compara cu 1.9 de 105cp, care este cu o generatie mai sus fata de ALH, si la care se observa o diferenta imensa in bine. ALH-ul are un lag foarte mare, e greoi, raspunsul motorului vine dupa o secunda dupa apasarea pedalei, si pare ca ramane fara aer mai sus in turatii. Ma indoiesc foarte mult ca singura diferenta sesizabila intre ALH si 1.6 este doar zgomotul..

Oricum 1.9-ul a fost la fel de zgomotos de la ALH si pana la 1.9PD de 105..

Intr-adevar in interiorul masinii nu e deranjant, dar incercati sa mergeti cu geamul coborat in oras, sau pe langa un parapet si veti vedea efectul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concluzionand, nu discutam despre care tehnologie este mai buna CR sau PD, ci doar ca 1.6 tdi este mai slab, mai putin viguros, cu lag, lenes in comparatie cu 1.9tdi

pai discutam degeaba ca nu se mai fabrica si cine vrea masina noua nu are de ales, poate sa se dea cu curu de asfalt ca nu ii mai da niciun dealer PD. citeste topicul de versus care e primul si o sa vezi de ce pare CR-ul mai slab. trebuie condus putin altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu, ziceam de 1.9tdi ca se mai gaseste la unele masini de pe stoc.

e adevarat ca 1.6tdi, dupa ce trece de o anumita turatie( cam 1600) incepe sa se miste chiar bine, insa nu are explozia aia pe care o are 1.9tdi inca de pe la 1200 ture.

e adevarat ca 1.9 tdi trage pana pe la 3000 de ture insa, in 95% din cazuri cam pana pe la 3000 de ture schimbi vitezele. cu 1.9tdi nu ai impresia aproape niciodata ca motorul nu poate asa cum ai cu 1.6 tdi la care trebuie sa fii f atent in ce treapta te afli si trebuie sa-ti programezi manevrele in trafic.

daca te prinde cu 1.9tdi in treapta a 3-a la sub 40km/h(care inseamna sub 1500 ture) si ai de schimbat banda prin oras si trebuie sa te "misti" un pic, motorul te ajuta, ceea ce nu e cazul si cu 1.6 tdi la care trebuie sa fii atent ce faci

nimic de zis, 1.6 tdi suna frumos, elegant, insa mult mai practic mi se pare 1.9tdi. pt cine-i suporta zgomotul, este o alegere mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai exact ce spuneam, se conduce altfel. in mod normal nu ai de ce sa fii la sub 40 cu a 3-a, indiferent ca e diesel sau benzina (presupunand ca vrei sa ai "zvac"). e chestie de obisnuinta in final.

pe langa aspectele astea cu zgomot etc mai e si faptul ca e mai ieftin la intretinut 1.6; impozit mai mic, rca la fel, consum etc. mai conteaza si astea. nu toti vor sa aiba 100% din puterea masinii disponibila in orice secunda la orice turatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe cineva mai sus care compara ALH-ul cu 1.6 tdi..am mers cu ALH, si nici macar nu se poate compara cu 1.9 de 105cp

Colegul respectiv a comparat 1.6 TDI 90 CP pe Polo cu 1.9 TDI ALH 90 CP probabil pe Bora si a afirmat ca n-a constatat diferente semnificative. Si e logic avand in vedere ca au aceeasi putere. Teoretic mici diferente ar trebui sa existe daca tinem cont ca 1.6 TDI are cuplul mai mare cu 20 Nm si un Polo e mai usurel decat o Bora.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca "motorul" se reduce la un singur lucru pentru unii si anume puterea, intr-adevar nu or fi diferente. Pentru celelalte caracteristici sunt convins ca sunt diferente destule.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt si eu posesor de 1.6 TDI CR pe jetta.

am 3000 de km cu ea.

la consum pot sa va spun ca fac minim 900 de km cu un plin.

mers linistit 120-140 la 2500-2600 de ture cu a 5 a am 140 la ora.

priama oara am zis ca e nevoie si de a 6 a treapta,dar dupa ce am vazut cum este etajata cutia m-am linistit.

intr-adevar are lag,dar dupa 1700-1800 de ture se simte cum trage,nu te lasa cu ochii in soare.

cel putin asta e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!