Jump to content

Jante mari Vs jante mici


voicu
 Share

Postare recomandată

jantele sunt oz canova, anvelopele sunt bridgestone potenza sunt luate sh dar mai au 70% ma gandesc sa nu fie din anvelope i-am facut presiunea e ok 2.2 si 2.1 spate, la 140km/h daca i pun aripi zboara dp strada, si la franare simt ca imi fuge volanul din mana

 

Regulament, Art. 2

Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:
- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;
- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;
- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;
- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;
- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);
- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;
- scrierea cu diacritice este optionala;
- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.
În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.
Orice abatere de la regulile de mai sus îngreuneaza parcurgerea textului si enerveaza inutil cititorul. Cine doreste cu orice pret sa iasa în evidenta, o poate face în alt mod, nu "chinuind" ceilalti membri ai comunitatii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

 

nu stiu daca s-a mai discutat (cel mai probabil DA) ideea e ca in lunga asteptare pana la sosirea masinii, pe care am ales-o cu jante pe 16 inch (si anvelope 205 / 55) ma tot gandesc sa ii pun 17 inch.

din pacate masina intra in productie curand (Octavia 3), si modificari nu se mai pot face la fabrica (ma costa 250 eur sa vina cu 17 / 225/45) si raspunsul negativ m-a ambitionat si mai mult. Cel mai probabil o sa-mi comand separat, si pe astea de 16 le vand.

Intrebare: inca nu sunt sigur ca fac alegerea cea mai buna schimband si balonul si latimea. am tot cautat informatii, vad ca la 205 / 55 /16 sunt avantaje mai multe (demaraj, consum, articulatii protejate, confort) fata de 17 care probabil ofera franare mai buna, stabilitate in curbe mai buna si aspect foarte diferit.

sa raman pe 16 sau merita upgrade-ul la 17 ? voi conduce 70-80% pe soselele "patriei"... dar cred ca voi merge totusi pe drumuri ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Înãltimea talonului anvelopei pe R16 este mai micã decât a talonului anvelopei pe R15 ; Mai clar o anvelopã pe 16 / 205x55 are acelasi diametru exterior cu anvelopa pe 15 / 195x65

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

eu cu anvelope de 205 r16 am un consum exterior de 5,5 maxim iar cu amvelope de 235 r 18 am un consum de minim 6,2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!