Jump to content

Apa in masina


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

  • 1 year later...

Imi poate spune cineva unde gasesc furtunasele de scurgere la trapa panoramica? Mie imi curge apa pe la colturile din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

are cineva o schema unde arata pe unde trece furtunul de la stropitorul pentru luneta ?! eu cred ca apa de la noi in 9n spate scaun sofer e de la furtunul ce duce apa la stergator. Cel putin sigur la mine de la asta e ,,, so pe unde trece frutunul pe jos sau pe sus ca la golf 4 !? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin și eu cu problema apei care intră în stopul spate. Sunt la a doua pereche de stopuri schimbate în cîțiva ani, în toate a intrat apa. Nu știu ce le mai fac. Habar nu am pe unde intră. Probabil pe la garnitura dintre placa cu becuri si stopul propriu-zis. Întrebarea este cu ce să înlocuiesc garnitura aia. Mă bate gîndul s-o sigilez cu silicon normal și dacă se arde vreun bec..desfac mecanic.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu silicon Reinz umpli  canalul complet,lasi sa se usuce bine sau usuci fortat cu aer cald,dupa care le clipsezi si gata.Cu de ala de etansat bai de motor,nu silicon la 10 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am rezolvat problema cu apa în felul următor: am deschis portbagajul,am dar materialul din dreptul stopului la o parte pt a vedea pe unde se infiltreaza, cu en pahar am turnat apa pe ext pe lângă stop și am văzut picături pe lângă mufa care intra în stop. Am dat jos stopu, am pus un dublu-adeziv mai gros peste garnitura de cauciuc,și pe caroserie pe zona de contact a garniturii cu caroseria, am presat ușor, am prins la loc și de atunci nu mai am pb cu apa de ploaie. Sper sa ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am un polo 1.2 benzina 2002, 4 usi, si aproape de fiecare data cand ploua am observat ca se strange apa la usa din spate, dreapta, intre prag si usa, care se scurge in momentul in care deschid usa. Cati dintre voi s-au mai intalnit cu asta, si ce ar fi de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la cele cu 2 usi se pare ca se strange, ciudatenia e ca tot pe dreapta, partea funny e sa sa auzi in mers cu galgaie apa prin masina, ciudat e ca pe stanga nu se aduna indiferent cum parchez, sigur as vedea fiindca prima data cand avui apa era sa ma ud bine pe picioare pe partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze ca ma bag in postul tau dar eu tot nu pot creea topic nou.

 

CE sfaturi imi dati pentru zgarieturile din pozele de mai jos.vreau sa le rezolv eu acasa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai alea sint zgirieturi?!?Alea sint canioane...Nici nu trebuia sa deschizi topic nou,ci sa consulti aria de detailing.Dat fiind ca nu o sa o consulti,raspunsul este chituire si vopsirea elementului.Alta solutie la alea nu este,cu polish sau corectoare.Cere parerea unui tinichigiu,mai la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intra multa apa in masina mai ales cind ploua tare (12 ore)

A verificat scurgerile laterale din fata, contra aripa fata ambele parti

Sub pedale este uscat

Mocheta este foarte uda atit in fata stinga cit si spate stinga, kilograme de apa!!!

Am fost si la spalatorie si tot nu am depistat pe unde intra apa.

Pareri de la cei patiti cu polo 9n(9n3)

Multumesc

Intra multa apa in masina mai ales cind ploua tare (12 ore)

A verificat scurgerile laterale din fata, contra aripa fata ambele parti

Sub pedale este uscat

Mocheta este foarte uda atit in fata stinga cit si spate stinga, kilograme de apa!!!

Am fost si la spalatorie si tot nu am depistat pe unde intra apa.

Pareri de la cei patiti cu polo 9n(9n3)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ai gasit cauza ?..patesc si eu la fel..pe partea stanga a masinii am o gramada de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!
Am un 1.2 cu doua usi. Gaseam apa pe podeaua masinii atat in partea soferului cat si in partea pasagerului dupa fiecare ploaie de lunga durata. Mi-am tot prajit creierii si pierdut timpul cu aceasta problema care se pare ca am rezolvat-o partial. Am fost la un centru de parbrize si i-am rugat pe baietii de acolo sa imi desfaca parbrizul si sa il relipeasca. Acum in patea dreapta e uscat dar in stanga am mai gasit mocheta putin umeda... Ideea e ca am si un parbriz Benson, si am inteles ca nu sunt chiar foarte ok. 

Ideea e ca astept urmatoarea ploaie de lunga durata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

exact asa am gasit si eu apa cand am deschis portiera stanga spate dupa o ploiae lunga ..de la ce poate fi ca mi-a inundat la sofer si in spate :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am cautat peste tot si se pare ca apa intra pe la stalpul din dreapta si curge pe mocheta si pe mufele de sigurante cred. Am pus un clip cu ce am gasit . Sub bord in stanga pedalierului . a zis cineva ca ar fi de la parbriz ..dar cum imi dau seama oare ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Am apa in Masina. Menționez că am trapa si dupa ce am dus-o la cineva mi-a dat plafonu jos și a umblat la furtunasele de scurgere pe motiv că erau înfundate. Dar tot continuă să îmi între apa in Masina. Ce sfaturi îmi puteți da?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Un traseu al furtunului si al firelor ce duc la stergatorul de luneta? Am pe mocheta soferului si a pasagerului stanga spate balti de pot da la peste. Precizez ca am trapa, insa nu se pare sa se scurga pe acolo vreo ceva....Nici stergatorul nu functioneaza, nici stropitorul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua, 

Am urmatoarea problema: la orice ploaie mai serioasa imi intra apa in masina in partea soferului. Mentionez ca am trapa si dupa o cercetare amanuntita am descoperit ca pe la scurgerile de la trapa intra apa in masina. am turnat apa pe la trapa si am tras toate covorasele din partea soferului si am vazut (cu aproximatie) cam pe unde patrunde apa, dar nu pot sa ajung la zona respectiva decat daca demontez toate plasticurile si trag de fire. Am citit pe forum despre niste furtunase de scurgere de ale trapei dar nu am gasit exact pe unde ar putea fi ale mele. Daca ma puteti ajuta si cu niste imagini sau cu explicatii exacte cam cum as putea sa remediez problema.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsul prompt. Am turnat apa pe marginea trapei si se aude apa cum se scurge, dar la modelul meu nu am acel capac de cauciuc  pe unde sa se scurga apa" precum cel din a 2-a imagine", am un capac simplu fara nici o scurgere. 

Oare sa incerc sa scot acel capacel sa vad ce este in spatele lui?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 2/15/2015 at 12:20 PM, Mr VW said:

are cineva o schema unde arata pe unde trece furtunul de la stropitorul pentru luneta ?! eu cred ca apa de la noi in 9n spate scaun sofer e de la furtunul ce duce apa la stergator. Cel putin sigur la mine de la asta e ,,, so pe unde trece frutunul pe jos sau pe sus ca la golf 4 !? 

am o problema similara.

la actionarea stopitorii spate se auzea un zgomot diferit al pompei, parca era sub bord.

dupa cateva zile observ ca este apa in stanga, pe footrest (si evident sub pres, pe mocheta).

este un furtun care iese din firewall si merge pe sub prag in spate, duce apa la luneta.

furtunul este fisurat si apa (o parte) curge in masina.

 

1. este normal sa treaca pe acolo , la vedere asa!?

2. cum il pot repara, nu vad in zona mufa de legatura si este furtun de plastic cu striatii (nu cred ca merge carpit cumva) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,am si eu o problema cu apa in masina, VW Polo 9N din 2008, 1.2 benzina,este masina sotiei,si de obicei dupa o ploaie mai sanatoasa,se aduna ceva apa pe partea soferului. doar acolo. Masina nu are trapa.

de la ce ar putea sa fie ? vreau doar sa mentionez ca am dat jos partea aia din plastic de sub stergatoare,am curatat acolo gurile de scurgere,dar nu era nu stiu ce. 2-3 frunze si cam atata. am turnat apa si in cateva secunde se scurgea toata apa.

am verificat burduful acela din cauciuc care leaga usa de caroseria masini,unde trec si niste fire,totul ok,desi am pus putin silicon ( victor reinz ) pt a fii 100% sigur ca nu intra pe acolo.  Dar din pacate tot patrunde apa pe undeva. chederele de la usa le-am verificat vizual,totul pare ok. 

Ce as putea sa mai verific ?  mai citisem aici pe forum ca ar trebui demontat aripa,si vazut acolo care este situatia,deoarece mai este ceva bucata de plastic care are ceva scurgere etc,desi eu unu nu ii vad logica asta,am mai citit ca ar trebui demontat fata de usa,pt a verifica ceva scurgere daca nu este cumva infundat. etc

apa.JPG

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 04.05.2010 at 23:24, piratull a scris:

am avut si eu aceeasi problema , dar pe partea dreapta ! am rezolvat-o pe moment , ca trebuie gadilata mai mult ! problema este la surubul din coltul parprizului , cu care este prinsa aripa , si tot in aceeasi zona se suprapun niste table (contraaripa , si ceva de pe acolo) !ced ca trebuie lucrat in ambele parti , dat aripile jos , capota , curatat masticul sau siliconul , care acopera imbinarile , si schimbat cu altul! eu deocamdata am astupat cu silicon orificiul care era la inbinarile tablelor , si sub saiba de la surubul care prinde aripa , dar la cat stres am avut ca nu gaseam problema , trebuie sa desfac si in stanga , si sa schimb , masticul ala !

dar a aparut o alta problema , cand am desfacut ornamentul ala in forma de triunghi (dar cu culturile rotunjite) care este in fata oglinzi , sau cam rupt piciorusele in care era prins , si trebuie sa cumpar altu , asa ca aveti grija cum lucrati cu el , sau ducetiva la unu care stie , ca eu nu am facut asa!

apa intra in masina prin stilpul de la usa fata !

daca poti fii mai explicit unde gasesc si eu acel surub..am aceeasi problema cu un polo 9n3 cu trapa dar conducta dreneaza binemie mi-se aduna apa in dreptul usii parca ar curge pe sub prag o data am prins la o ploaie mai mare ca mi-se prelingea pe sub aerisirea din dreapta (sub grilaj) dar nu imi dau seama pe unde..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
davidalexandru11

Salutare!

 

Vin și eu cu problema(și cu rezolvare, să zicem..) apei la sofer și pasager stângă spate...

 

Mă chinui cu treaba asta de aproape 2 ani... De un an merg fără mochetă în mașină 🙄😂 pentru că mă saturasem de miros...

 

Abia acum cateva zile am reușit să-mi fac timp îndeajuns și să investighez mai bine problema.

La mine apă venea exact dintre îmbinările caroseriei din dreptul podului pedalier. 

 

Dupa ce am consumat apă cât pentru tot anul, În cele din urmă am constatat că venea din zona lonjeronului stâng ( dreapta cum stai cu fața spre motor), sub filtrul de aer. Acolo se află un dop care după 16 ani probabil am îmbătrânit și nu mai etanșează bine. Culmea mai era și un orificiu , cu diametrul cât burghiul de 10. Ma gândesc ca poate au uitat să  îl astupe 🙄. În fine.

 

După cele constatate am luat un "salam" de se folosește la tinighigerie pentru îmbinări și am dat în zona aceea după ce am degresat și curățat. 

 

Deoarece inițial am crezut că apa  vine din zona servofrânei, am demontat să îi schimb și garnitura,  dar era ok. Cu ocazia asta am curățat și sistemul de frânare 😁

 

Acum totul pare să fie ok. Apă nu mai intră. Încă nu am pus mocheta🤣🤣

 

Dacă sun colegi care au această problemă cu apa la șofer,  luați un furtun și dați drumul exact pe lonjeron sub filtrul de aer, iar dacă intră apă,  acolo îi treaba..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!