Jump to content

Apa in masina


sebastian stefan
 Share

Postare recomandată

sebastian stefan

Dupa fiecare spalare cu turbojetul gasesc apa pe chederul de jos si de pe acesta se scurge in portbagaj.Problema a aparut toamna asta,fara ca masina sa sufere un accident sau un soc la haion.Chederul arata bine nu e lasat. Are cineva idee pe unde curge? A mai patit cineva asa ceva? Astept idei! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal man

cand deschizi portbagajul in stanga e un furtun de cauciuc pe unde trec firele si furtunul de apa de la spalator si stergator

vezi ca s-a spart furtunu. am patit la fel. cel mai repede il rezolvi cu un tub de cauciuc termocontractabil.

pentru furtun nou inca astept cotatia de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema asta si nu stiu pe unde se scurge.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema asta si nu stiu pe unde se scurge.....

te-ai uitat acolo unde zic eu ? se scoate relativ usor furtunul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal man

cand deschizi portbagajul in stanga e un furtun de cauciuc pe unde trec firele si furtunul de apa de la spalator si stergator

vezi ca s-a spart furtunu. am patit la fel. cel mai repede il rezolvi cu un tub de cauciuc termocontractabil.

pentru furtun nou inca astept cotatia de pret.

referitor la pret eu am vrut sa fac conamda pentru un asa zis futrun ca ei au zis ca nu este furtun ci conducta, si mi=au dat un pret de 60 ron pe un furtun(conducta) de 30 cm, asa ca mai bine o improvizatiecu un furtunas de perfuzie care se gaseste la farmacie sau unul care se gaseste in brico si alte parti de 7 care este 1,1 ron metrul :) :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e furtunasul, tre sa miroasa a solutie ca e parfumata de obicei.

la mine (6N2) era jumulit in 2 locuri - la banketa din spate, si apoi exact unde intra in motorasul de la stergator... pe care l-am cam umplut de solutie ca nu ma asteptam sa am 2 intreruperi - noroc ca e bine facut si nu s-a ars nimic pe acolo, doar captuseala de pe haion am lasat-o vreo 2 zile la uscat, caaaa i-am tot dat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicuiry : te duci frumushel la un magazin de piese si cumperi cu 2,5 lei toata instalatia de stropit cu tot cu sprinklere si conexiuni de la Logan. Furtunul e la fel, si ca grosime si ca duritate....numai ca e alb. Tre sa fii intr-o roata sa dai 60 ron pe juma' de metru de furtun. Sper ca ti-am fost de ajutor :P

Modificat de Spu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Nu e furtunul de la spalator.Apa se prelinge pe cheder cand o spal cu turbojetul.Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am resemnat... ii pun pe cei de la spalatorie sa stearga mai bine acolo... bine ca nu intra mizerie d'afara...

daca dau cu silicon pt cheder, crezi ca revolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nicuiry : te duci frumushel la un magazin de piese si cumperi cu 2,5 lei toata instalatia de stropit cu tot cu sprinklere si conexiuni de la Logan. Furtunul e la fel, si ca grosime si ca duritate....numai ca e alb. Tre sa fii intr-o roata sa dai 60 ron pe juma' de metru de furtun. Sper ca ti-am fost de ajutor :rolleyes:

multumesc pentru sfat

am rezolvat problema cu un set de coliere cam scump 6,9ron 2 buc. si cu 1 m de furtun 1,1ron :D

Nu e furtunul de la spalator.Apa se prelinge pe cheder cand o spal cu turbojetul.Ma poate ajuta cineva?

incearca sa mai strangi cele doua tampoane care le ai la haion(cu imbus) , posibil sa nu se inchida cum trebuie cu chederul

dar vezi ca trebuie stranse amandoua la fel pentru ca risti sa inchizi haionul odata si sa sara

eu m-am resemnat... ii pun pe cei de la spalatorie sa stearga mai bine acolo... bine ca nu intra mizerie d'afara...

daca dau cu silicon pt cheder, crezi ca revolva problema?

siliconul pentru cheder doar il intretine ca sa nu se toceasca nu are nici o treaba cu trecerea apei poti sa dai cu poxipol sau cu picatura am glumit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Ms de ideea cu tampoanele de la portbagaj,am incercat acum au o distanta de 5 mm dar tot ajunge apa.La voi e mai mica distanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema : la polo 9n al meu,i-mi intra apa pe langa filtru polen,sub torpedou...multa!!!!!!!!am scos ieri pe ploaia aia 2-3litri de apa.Aveti idee ce s-a spart?????pe unde curge...caci nu i-mi dau seama

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am descoperit zilele trecute ca pe partea stanga a masinii la sofer si in spate la pasageri, sub presurile de cauciuc,mocheta este uda.Am apasat pe mocheta si iesit la apa de m`am speriat.am adunat cu carpa in jur de 1 litru cel putin.Cum sa fac sa scot toata apa si sa usuc?Cum este posibil sa intre atata apa? astept o solutie urgent !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica orificiile de scurgere aflate in compartimentul motor - in special cele din spatele bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa doua orificii - ar trebui sa gasesti multa apa in acel compartiment - in spate/ sub baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a nici un orifiuciu in spate la baterie.este filtru de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sub bord....sub pedale...ai furtunul de la stropitoarea lunetei....este inconjurat de o garnitura care prin contractia pompei face ca aceasta sa sara din locasul ei....astfel toata apa de pe parbriz de poate scurge prin orificiul ala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc sa verific acuma.revin cu detalii

nu am gasit nici o conducta.poate nu im dau eu seama care este.mai bine dau o tura pana la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1L cat ai scos tu e putin...anul trecut am scos apa o ora...trebuie sa dai mocheta jos, spalat-curatat-uscat etc

e neplacut dar trebuie sa o faci...altfel, in timp, te mananca rugina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am infiltratie :D maine dau mocheta jos,astup pe unde intra apa si porma o bag la uscat :) deja miroase urat in ea.zici ca e dacia lu bunicu din 1700 toamna. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu acu vreo 2 luni, s-a dovedit ca s-au astupat orificiile de scurgere de langa aripa fata stanga! dar am demontat jumatate de masina sa le gasesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am trapa.am exact ce ii sa intamplat si lui Rusky :) saptamana asta rezolv si eu problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma vinovatul era surubul de la parbriz stanga jos.se desfacuse :)) si intra la apa din plin pe acolo. in 3 zile am uscat pasla si tapiteria.e ca noua acuma :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!