Jump to content

Touran - Unde este pozitionat/amplasat ... ?


Tepes Voda
 Share

Postare recomandată

Cine stie unde este pus acest senzor G62.Se poate schimba in fata blocului sau trebuie mers la un servis ?..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta urmatorul LINK (cu toate ca e vorba de Touran dar pare sa fie acelasi motor ca si al tau!)

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , m-am uitat si am concluzionat ca desi este acelasi motor ...nu este la fel :) asa ca o sa cercetez iara.Acuma macar stiu cum arata senzorul ca l-am cumparat. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat senzorul , am vazut unde este ascuns asa ca se poate inchide aici . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a nu mai deschide alt topic, daca stie cineva unde este amplasat senzorul G42 la Touran motor benzina 1,6 l . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca AICI, este vorba de G4 pe benzina, s-ar putea sa fie identic cu cel de Touran...

Modificat de exO2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat dar nu gasesc referire la G42 ci doar la G2 si G62. Pe mine ma intereseaza sa localizez G42 la acest tip de motor ( benzina, 1.6 l ). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat vreo 10 min. sa ti-l caut si l-am gasit, vezi AICI, in prima poza in dreapta, se vede mai bine in poza a doua cu verde.

Bafta!

P.S. Sa ne scrii daca l-am nimerit sa-l pot atasa pe topicul de manuale!

Modificat de exO2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc dar asta e senzorul de temperatura a apei. Eroarea care o primesc este P0113 ( G42 ) . Din cate mi-am dat seama acesta este senzorul de temperatura al aerului care intra in motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a derutat titlul topicului cu G62, G42 ar trebui sa fie prin zona filtrului de aer daca nu ma insel, ori in interiorul filtrului, altundeva nu-mi pot inchipui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa aflu care este, din pacate este dus, trebuie sa-l inlocuiesc, am inteles ca pretul este in jur de 500 ron

post-58810-1260273699_thumb.jpg

Modificat de lupan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare daca stie cineva, unde este amplasat calculatorul la Touran ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi poate spune si mie cineva cum se poate scoate bateria la Touran?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indepartarea capacului superior,desfaci bornele de la baterie.Cutia de plastic in care sta acumulatorul se deface practic in doua bucati,acestea fiind prinse intre ele cu niste cleme care prin fortare laterala cedeaza.Cu o cheie tubulara de 13 desfaci apoi surubul de la baza ,care fixeaza bateria pe tavita(suport) ,si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos-o ,dar alea de plastic se trag in sus prin fortare.Stie cineva cat tine o baterie.A mea este Varta originala de la masina.Masina este din 2004........ :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

stie cineva unde se afla senzorul de temperatura motoina? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sensorul G81 va fi undeva in apropierea pompei tandem. Ca ilustratie, gasesti aici cum arata si unde anume e pozitionat. In atasament este numarul 14.

Dan M

G81.pdf

Modificat de moose
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

stie cineva unde este pozitionat claxonul la touran ? an fab. 2005.

Modificat de laum1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma insel, e pozitionat in spatele proiectorului, sub far, pe partea soferului si ai acces pe sub masina la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxoanele,sint 2.Unul in dreapta linga proiector,celalalt in stinga linga proiector.

Ajungi la ele,daca scoti mastile de protectie care vin peste proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claxoanele sunt in spatele proiectoarelor cum a spus si danrumpel, dar ca sa le schimbi usor(mufele mi-au facut mie probleme) trebuie sa dai spoilerul jos. Nu e mare greutate. Eu le-am avut pe amandoua arse si le-am schimbat cu unele de passat SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce a trebuit sa dai jos spoilerul,dar la mine nu a fost nevoie.

Le-am inlocuit cu altele de la Bosch,a trebuit sa modific mufele,nu erau

la fel.Recomand se aud bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Intr-adevar la mine este pozitionat pe partea soferului sub proiector, am dat scutul jos si am rezolvat problema. Am pus o goarna de locomotiva :icon_rambo: (glumesc).

Modificat de laum1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vezi ca am pus eu in aria MANUALE TOURAN un pdf cu manualul service de GOLF5 si TOURAN,acolo gasesti care cum sunt pozitionate .incearca sa downloadezi fisierul cat de repede ca nu stiu cat v-a fi valabil linkul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
incearca sa downloadezi fisierul cat de repede ca nu stiu cat v-a fi valabil linkul...

Ti-am repostat eu acel manual aici pe forum (in topicul de manuale Touran) sub forma de arhiva si va fi disponibil oricand. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!