Jump to content

Vanzare auto inmatriculat Romania catre cetatean strain


mariobos
 Share

Postare recomandată

Va salut! Cineva din franta e interesat de masina mea,dar cum putem sa facem transferu? io primesc banii in cont dar masina cum ajunge la el? mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vine si o ridica, nu? Caci banuiesc ca vrea sa o si vada, inainte sa o cumpere, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu daca vine,m-a pus sa-i trimit f multe poze cu ea pe mail,e f multumit,m-a intrebat daca poate sa-mi vireze banii in contu meu,acuma ramane de vazut cum facem cu masina.El nu a zis ca vine...se gandeste probabil ca i-o trimit,dar io nu-i platesc transportu...si daca l-ar plati el sa zicem,cum ar trebui sa procedez? io nu pot sa-i trimit masina lui pana nu am banii in cont,el imi pune banii in cont dar ce garantie are ca io ii trimit masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai de asta. De unde il cunosti? Mie mi se pare dubios ca cineva sa cumpere o masina asa. Dar de ce nu vorbesti cu el, sa il intrebi exact cum vrea sa procedati? Orisicum, tie ti-ar trebui un contract de vanzare cumparare pentru a putea radia masina, care cred ca iti trebuie in original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si mie mi se pare dubios...dar daca pot s-o dau de ce nu... nu? deci oricum tre sa ne intalnim pt a semna un contract nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sigur ca trebuie sa va intalniti. Deci va trebui sa vina el in Romania, clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar.Mersi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Administrator

E simplu, masina trebuie radiata din circulatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai absolut nici o alta obligatie, poate doar sa-l intampini cu paine si sare :)

Serios acuma, noi cand mergem la nemti sa ne luam masini, spre exemplu, aia fac vreo formalitate in plus ? ... Nu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreaba la cei de la Inmatriculari si la ACR;te vor lamuri cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daune_auto te bagi in seama sau raspunsul tau e la misto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu ma bag in seama,nici nu vorbesc la misto.Daca nu am voie sa postez in aceasta arie,te rog sa-mi spui.Sau o sa trimit PM catre tine cu ceea ce vreau sa postez si sa astept verdictul(vorbesc tot serios)

Ma gandeam ca cei de acolo -ca organe abilitate- sint cu legislatia la zi.Nu am vrut sa lezez pe nimeni.Scuze ca s-a interpretat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca mi-am gasit cumparator intr-un final, de pe un alt continent. Suna ciudat, dar asta e.

Am sa mai incerc sa vad ce zic si altii despre subiect, la partea cu documente de export, tip de contract, etc. Nu as vrea sa am batai de cap ulterior.

Daca aveti informatii sau cazuri concrete, "bagati" aici!

Deocamdata varianta lui Marius este cea plauzibila. Doar ca si curiozitate: daca radiez masina si respectivul se razgandeste, o mai pot inmatricula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Nici nu ma bag in seama,nici nu vorbesc la misto.Daca nu am voie sa postez in aceasta arie,te rog sa-mi spui.Sau o sa trimit PM catre tine cu ceea ce vreau sa postez si sa astept verdictul(vorbesc tot serios)

Ma gandeam ca cei de acolo -ca organe abilitate- sint cu legislatia la zi.Nu am vrut sa lezez pe nimeni.Scuze ca s-a interpretat.

Stai linistit, daca nu stii inca, se poate restrictiona dreptul de a posta numai cu acordul unui moderator (Enforce moderator preview of all new posts). Nu e nevoie sa trimiti PM-uri.

Daca colegul solicita informatii la Serviciul de Inmatriculari crezi ca mai posta aici?

Te rog sa nu raspunzi la acesta intrebare, nu e nevoie, ti-am urmarit postarile si nu faci altceva decat sa te bagi in seama, nu postezi nimic folositor.

Doar ca si curiozitate: daca radiez masina si respectivul se razgandeste, o mai pot inmatricula?

Da, se poate re

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat din alta parte - din ce-am inteles e raspuns primit de la cei de la inmatriculari:

Variante ar fi doua:

I.

a. Contract vanzare - cumparare intre mine si cetateanul strain. Nu este obligatoriu sa fie tradus sau autentificat la notariat, decat in cazul in care cere persoana straina.

b. Se face o inmatriculare pe 30 zile, inmatriculare de export (asa se numeste), ca masina sa poata sa iasa din tara cu noul proprietar.

c. Radierea masinii, si cu asta basta.

II.

a. Contract de vanzare - cumparare, ca la varianta I. DACA este cunoscuta persoana straina si se are incredere in ea, poate sa plece cu masina afara numai cu contractul de vanzare - cumparare.

b. In tara de destinatie, ii face actele - inmatriculare, etc, si obtine un nu stiu ce document, pe care il trimite la vanzator in Romania.

c. Cu acest act (dovada ca masina a fost inmatriculata afara), vanzatorul se duce si radiaza masina.

Varianta II NU o recomanda decat in cazul in care cumparatorul este persoana cunoscuta, si de incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exemplu concret:

Masina inmatriculata in Romania, vanduta in Germania. Masina se afla deja in Germania neffind nevoie de numar de inmatriculare de export.

1) Faci un contract vanzare cumparare bilingv (adica pui orice fraza cu "/" si in limba RO si in limba cumparatorului.

2) Se semneaza de catre cei doi.

3) Cu contractul de vz-cumparare te duci la politie si o radiezi

4) Pentru radiere tre sa treci pe la impozite si iti platesti ce mai ai de platit

5) Pe cartea de identitate a masinii (care va fi predata cumpratorului se pune stampila Radiat in partea de jos, si apoi se scrie export)

La politia din BV nu a fost nevoie ca noul proprietar sa fie de fata pentru radiere, insa nu s-a facut inmatriculare de export pt ca masina era deja in afar tarii.

Cu contract si cu cartea de identitate a masinii noul proprietar isi poate inregistra masina pe numele lui in tzara lui foarte simplu (cel putin in germania se face in 10 minute). Poti sa ii dai si o copie dupa documentul de radiere unde o sa fie trecut numele noului proprietar.

Dca ai documente de genul omologare a masinii etc, e bine sa i le dai si pe alea ca sa poate omul sa furnizeze autoritatilor locale orice doument se mai gandesc acele autoritati.

In cazul tau, cred ca nu trebuie sa faci neaparat inmatriculare de export,daca masina merge pe alt continent oricum tre sa o pui intr-un container pe vapor si oricum noul proprietar poate folosi o platforma pana la locul de imbarcare.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...
Razvan Constantin

Salut, intentionez sa vand masina in Italia. Stiu ca trebuie sa-mi rezerv numerele la politia rutiera, sa merg apoi la primarie cu actul de vanzare cumparare. Trebuie tradus in romana/apostilat? 

Mai exact, ma puteti indruma cum se procedeaza corect? (Masina am trecut-o pe numele mamei mele deoarece aici am rezidenta si nu pot circula mai mult de 1 an cu ea). Detin contract de comodat, dar banuiesc ca nu ma ajuta la vanzare. 

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Razvan Constantin

@metoo ai scris la unctul 5:

5) Pe cartea de identitate a masinii (care va fi predata cumpratorului se pune stampila Radiat in partea de jos, si apoi se scrie export)

Masina este deja iesita din tara, trebuie sa revin cu cartea masinii in tara dupa vanzare sau cum ca nu am inteles?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!