Jump to content
Sign in to follow this  
roby200487

AJUTOR! Se reseteaza ceasurile de bord dupa ce iau jos borna! Si is revin din ce in ce mai tarziu!

Recommended Posts

roby200487

Se reseteaza ceasurile de bord dupa ce iau jos borna!! Si is revin din ce in ce mai tarziu!!! adica prima data a fost dupa 3-4 zile acum a trecut deja 2 sapamni si tot palpaie, si se tot reseteaza, apar ca si cum ias pune din nou contactul, la un moment dat mia scris pe ecranul din drepata ca FUSE, am verificat sigurantele si intradevar una era arsa, am inlocuit--o, si dupa ceva vreme sia revenit, dar de o vreme buna nu is revine.. stie cineva ceva, ce ar putea fi !!! nu i dau de capat!!!

condrutz85

1. Verifica bornele de la baterie sa nu fie pline de oxid si papucii sa faca contact ferm pe bornele de la baterie. Mai verifica daca ai cum cablurile de la baterie la imbinarea de la papuci sa nu fie oxidate sau desprinse . Daca gasesti bornele oxidate, le pui intr-un pahar cu apa minerala si le lasi 10-15 minute si le cureti cu o periuta de dinti. La un seat cordoba am avut aceeasi problema.

2. De asemenea problema ta ar putea fi de la un scurt la masa. Dar aici nu am cum sa iti spun ce sa verifici, probabil la ceva ce ai umblat recent. Daca ti-a scris FUSE inseama ca e o problema de scurt sau masa undeva, pentru ca este rezistenta foarte mare iar el (computerul) o detecteaza ca o siguranta arsa.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult decat atat. Revino cu simptome poate ne dam seama ce este....

roby200487

bornele is ok, nu e probelem da borna, hai sa nu o luam de la inceput, paote fi ceva masa, dar ideea este a is revine bordul din ce in ce mai greu, adica, cand am pus bordul prima data dupa cateva roe sia revenit, apoi dupa cateva zile, cand am dat jso bornele, apoi dupa 4-5 zile si acuma i trecut de os aptamana si tot nu is revenie inca, e problema din bord din catea am inteles, deci nu e vb de altceva, ceva releu, sau nu stiu dioda, etc.. nu ma pricep la maruntaie.... cine cunoaste borudl de aud a3 an 2001 va rog sa da un pm sau un nr de tlefon, si voi fi recunoscator!!

terrabyt

ce model e bordul? fa-i eventual o scanare si pune aici.

roby200487

ce scanare sa i fac??? nici nu ma pot conecta cu vag comul la ecu, nici cu Texa sau cum se numeste ala smecher de scanat ....

pot sa zic eventual coduri de pe el e de pe audi din 2001 1.8t daca poti sa ma ajuti dami nr tau de tel;efon si te sun

diagnozaauto

bordul este fabricat de magnetti-marelli ?

demonteaza si verifica daca nu stii sigur

daca este magnetii-marelli ai o defectiune,as zice normala,a ceasurilor de bord

Eu iti pot repara ceasurile de bord

Succes