Jump to content

Iluminare interioara


JAMS
 Share

Postare recomandată

Am observat aseara ca lumina de interior din oglinda (singura lumina de interior de pe broasca mea) este total insuficienta daca afara e bezna. Fata de Passat, care are 3 becuri in fata si 2 in spate, beetle-ul mi se pare foarte slab dotat la capitolul lumini interioare. Nu stiu daca toate au un singur bec, dar in a mea vreau sa montez inca minim 2 lumini in partea din spate (nu stiu daca pe tavan sau niste leduri plasate strategic). A mai facut cineva asta? La voi a venit din fabrica cu mai mult de un bec la interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , cam asa arata lampile de citit de pe spate (una pe fiecare stalp) . Amandoua si cu cea din oglinda lumineaza destul de bine tot interiorul . Aceeasi curiozitate la En Vogue (vizavi de tetiere-pline vs. donut), unele au lampi pe spate ,altele nu .

9802vwbeetleheadlinerfg.jpg

Toate cele bune !

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

da, asa am si eu in spate,in amandoua pati, niste lampi ca in poza lui George

Modificat de Marius
Quote inutil. Foloseste butonul ADDREPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Am observat aseara ca lumina de interior din oglinda (singura lumina de interior de pe broasca mea) este total insuficienta daca afara e bezna. Fata de Passat, care are 3 becuri in fata si 2 in spate, beetle-ul mi se pare foarte slab dotat la capitolul lumini interioare. Nu stiu daca toate au un singur bec, dar in a mea vreau sa montez inca minim 2 lumini in partea din spate (nu stiu daca pe tavan sau niste leduri plasate strategic). A mai facut cineva asta? La voi a venit din fabrica cu mai mult de un bec la interior?

Si eu am tot un en vogue dar nu are lumini pe spate, doar pe cea din oglinda. Oare se poate pune ? O fi prea complicat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e complicat. Trebuie trase firele de la plafoniera centrala, decupat plafonul sa bagati plafonierele si cam asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa am si eu in spate,in amandoua pati, niste lampi ca in poza lui George

La fel am si eu.

Florin, dar nu crezi ca totusi e (foarte) riscant? Adica nu stiu, nu cred ca merita sa te complici si sa nu tai bine tapiseria plafonului. E o treaba care cere multa atentie, rabdare si migala. Poate vei fi nevoit sa inlocuiesti apoi toata tapiseria de pe plafon. Zic si eu.

Modificat de LauCalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa cum ai spus. Multa migala, masuratori, instalatia izolata bine, cu banda rezistenta la frecare si totul iese super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu daca se incadreaza aici, am vazut ca masina mea are becuri in partea inferioara a usilor. Niste becuri rosii, care, din cate stiu, se aprind cand sunt aprinse si farurile (cel putin asa am vazut la alte masini). Numai ca la mine nu se aprind si nici nu stiu cum s-ar aprinde. Aveti vreo idee cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine cred ca sunt un fel de catadioptri.si eu am la fel insa nu am deloc un bec acolo, este doar plasticul rosu.

corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La masinuta mea se aprind cand sunt usile deschise sau nu sunt inchise "bine".

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine cred ca sunt un fel de catadioptri.si eu am la fel insa nu am deloc un bec acolo, este doar plasticul rosu.

corect?

Paaai... cred ca da. Nu m-am uitat pana acum. Am crezut ca trebuie comutat ceva ca sa se aprinda... am zis ca ma uit dar am tot amanat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
mihaimaftei

Salutare, Cum se dau jos acele doua lampi de pe spate, am ambele becuri arse si nu le pot da jos ca sa le schimb.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu Anton

salut

presupun ca sunt decat clipsate.nu ar trebui sa iasa greu. dar ai putea merge la un electrician....mai mult de 5ron nu ar trebui sa-ti ia.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
bernard the polar bear

Salut,

 

Am un VW New Beetle 2.0 AQY din 2000 si am scos lampa de iluminat habitaclu sa schimb becul si spre surprinderea mea nu avea bec tip sonda ovala cum stiam eu ca ar trebui ci un bec cu soclu. am cautat pe net si pe forum dar nu am gasit de nici un fel un model sau un numar nimic care sa semene. Este un bec 12v/3,8w de la Alba, dar nu am un cod sau altceva. am pus o poza cu el atasat.

 

stie cineva ce model este si de unde as putea gasi asa ceva?

 

merci,

post-20625-0-31044400-1411388830_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becul nu se poate scoate din acel soclu de plastic? dupa cod cred ca il poti comanda de la magazine de piese auto sau de la dealer.

 

L.E. cauta Type B Neowedge  sau 1J0 947 171

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bernard the polar bear

nu se scoate din soclu, de pe placa din lampa l am scos prin desurubare.


dap mersi de coduri astea sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul este T 4,7, daca vei cauta sa pui led

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!