Jump to content

Reglajul timoneriei - mk4


WNS
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca e problema tot din zona timoneriei, am si eu o situatie de expus:

 

Pe tija scurta de plastic (nu cea rasucita - nu am o poza aici sa indic exact care), cea care se prinde in partea de jos a bielei de comanda, se scurge mereu ulei, care e proaspat de fiecare data cand ma uit, si care se prelinge pe cutie, in partea unde la mine e capacul pentru rulmentul de presiune.

Vara trecuta s-a umblat in cutie. E normala acea scurgere sau e posibil sa fie vreo problema la intrarea bielei de comanda in cutie (garnitura deteriorata, etc.)?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ramas si eu acum fara schimbator....nu mai intra in nici o viteza...am saltat capota si am vazut ca s-a rupt o bucsa de la schimbator. O gasesc s-o cumpar separat sau trebuie sa iau toata timoneria? O sa caut o poza sa va dati seama care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit problema, piesa are codul 1j0711183d - levier de schimbare viteze. Maine ma duc s-o comand si sa vad daca gasesc si inelele de etansare sa mi le aduca repede, au codul 171711965.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele de etansare se duc cel mai repede. Se gasesc compatibile si in alte pachete. Kit-ul de reparatie timonerie Golf II are vreo 4 inele din astea care merg fara probleme si costa vreo 15 lei. Iti dau un pret ca sa nu dai pe ele mai mult decat ar trebui. Vin totusi cu o intrebare: cum s-a putut intampla sa se rupa tija? Totusi, acolo nu sunt forte atat de mari... Cati km are masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu tija aceea daca ai nevoie urgent. Mi-a ramas dupa ce le-am schimbat pe toate la masina mea.

Am si niste inele de etansare. Daca ai drum prin Ploiesti, ti le dau.

 

@nykky42001 a zis ca s-a rupt o bucsa de la tija, nu tija in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor, am fost in dimineata aceasta sa comand acea tija (12 lei Hans Pries) si inelele de etansare (am luat 4x 1.5 lei). Diseara o sa le ridic din magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala mea, nu citit cu atentie! Succes la reparatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvato...merge mai greu schimbatorul acum dar merge..pentru 10 lei m-a lasat in drum:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut reglajul pentru cutia in 6 trepte

mi-a luat cam 5-10 min

se misca mult mai silentios

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sall, detin un golf 4 sdi si imi agata rau in prima si a 2 a, are joc in maneta de la schimbator aproximativ 1-2 cm in fiecare viteza si daca o las pe liber simt turatia motorului in caroserie se si aude daca tin mana pe nuca dispare zgomotul dispare banuiesc ca totul tine din timonerie. Cum ar fi mai bine sa cumpar una de la dezmembrari sau sa o reconditione pe cea care o am? Stie cineva un mecanic care se pricepe si a mai facut astfel de operatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am desfacut si eu azi filtrul de aer si ornamentul de la schimbator, am blocat schimbatorul cu un burghiu de 5 mm, am blocat si tija de la timonerie, dar n-am mai facut reglajul ptr ca am constatat ca are joc mare acea piese care schimba vitezele, cred ca e din aluminiu 

Cand spun ca are joc ma refer ca se balangane pe axul care se misca la punctul mort, ea normal fiind prinsa cu o piulita si miscandu-se .

Am incercat sa strang acea piulita dar nu misca, dar e si foarte ruginita, e posibil sa se mai poata strange ?

Problema e ca agata in viteza 1, tre sa incerc de m multe ori si cred ca de acolo e ptr ca jocul ala nu e normal .

As incerca sa dau cu WD40 si sa mai strang piulita, e ok asa ?

 

http://65.110.12.166/showthread.php?p=4123246 citing asta as zice ca acea piulita tre sa fie f stransa .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

Recent am schimbat la masina din semnatura tijele de la timonerie si cu toate ca mecanicul  a uns interiorul tijelor...schimbatorul intre greu in viteza.Inainte avea putin joc dar intra super usor.E nevoie de timp sa se uzeze bucsele alea din capatul tijelor ?

 

 

post-139556-0-46877400-1445502131_thumb.

Modificat de Anuta Adrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa postez si rezolvarea ptr ca n-am mai facut-o eu .

Pana la urma s-a reusit strangerea acelei piulite cu o saiba blocanta intre ea si respectiva piesa, nu mai are joc maneta de viteze deloc acum si intra perfect, inainte agata mai ales in viteza 1 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa ce ca aproape nu mai intra deloc in viteza a 2 a astazi m am hotarat sa desfac iar timoneria cap coada...

Spalata cu benzina vq09a9.jpg

Am desfacut si acest suport(nu cred ca era nevoie dar...) s260b5.jpg

Aici cu acel levier care intra in selector si distanta care este cea mai optima pentru a schimba decent se vede incercuit cu rosu(am incercat ajustari inainte+inapoi dar fara rezultat...) 2vs4yvr.jpg

Am achizitionat si o vaselina buna(data trecuta am folosit ceva vaselina neagra pentru planetare...dupa 4 luni se facuse terci parca era pamant...)aceasta este siliconica transparenta...24e18nl.jpg

Sa zicem ca jocul la schimbator a disparut(sta mult mai ferm acum pentru cat timp nu stiu...)Acum da drumul vitezei a 2 a doar ca parca tot se mai simte un dinte ceva acolo dar nu mereu...Timoneria joaca un rol foarte important in schimbatul vitezelor...am vazut si unde am ceva joc foarte mic(in prima poza acele 2 piese de plastic galbene incercuite cu rosu nu le am gasit nicaieri si din cate am vazut nu au nici cod pe ele dar am sa mai caut poate le gasesc)si vaselina folosita este iarasi foarte important pentru gresare...Uleiul nu l am mai schimbat(decat sa mai dau 150 de lei degeaba iarasi mai bine pas)...acum parca nu mai tine ceva... ii da drumul doar ca se simte ceva care nu cupleaza cum trebuie...inclin sa cred ca este din cutie iar la primavara o decofrez sigur(sa mai strang ceva bani...).Am refuzat sa cred pana am inceput sa cred ca sincronul incepe sa dea semne de oboseala la 17000(cine stie daca or fi reali...).

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu interesat sa dau jos timoneria.La mine agata doar viteza 1.Am uns-o eu cu vaselina, dar trebuie sa schimb si niste granituri.Poti sa imi zici te rog de unde ai inceput sa o desfaci si cum se desface? M-am tot uitat dar nu mi-am dat seama cum se scot acele tije.Am gasit sa cumpar toate http://www.autokarma.ro/levier+schimbare+viteze/vw/golf-iv-variant/1-6-16v/14591/10338/10339/0si as vrea sa le schimb, dar nu stiu cum sa le scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana nu dai jos tot degeaba ungi cu ''pumnul pe deasupra'' 1555o5e.jpg

Tijele se scot relativ usor si intr o anumita ordine cu o surubelnita lata in varf plasata unde trebuie...ai un pm pentru a ma face mai inteles pentru ca astazi la cat de frig a fost am facut cateva poze ca mi crapau mainile de frig...

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul Hanesti vroia sa vada mai amanuntit cum se desface timoneria si am sa i atasez cateva poze...Nu este un DIY...

In primul rand niste scule necesare(cea mai importanta este acea cheie franceza care ajuta enorm la reasamblare...)restul sunt 2 chei de 13 si tubulara de 13(tubulara este pentru suportul selectorului in rest nu prea poate fi folosita din cauza spatiului prea ingust...)Deci fara acea cheie franceza este foarte greu sa reintroduceti tijele pe acele nuci ale timomeriei pentru ca practic cheia functioneaza ca o presa.

fy1fsi.jpg

De unde se incepe(asa am inceput eu si se pare ca este eficient...)se baga o surubelnita lata pentru a debucsa(se trage ferm fara frica pentru ca va opune ceva rezistenta mai ales daca acolo nu mai este vaselina...)aveti giija cu acesta tija pentru ca daca o intoarceti la remontare se va debucsa singura daca fortati viteza 1(am patit pe pielea mea si nu stiam de ce...)deci urmariti acel scris austria sa fie unde este surubelnita(asta in caz ca este originala tija daca nu trebuie rotita si potrivita ca altfel sare...)Apoi dupa ce a debucsat cu ajutorul surubelnitei trageti pe directia sagetii ca sa iasa si partea cealalta...este foarte simplu...

nvs202.jpg

Dupa ce am scapat de aceasta tija va arata cam asa...

17s9c3.jpg

In acest moment trebuie scoasa acea siguranta(se baga surubelnita sub ea si se ridica usor in sus apoi se impinge in directia sagetii atentie nu in sus asa pare in poza dar voi impingeti inspre scaunul soferului si va glisa afara(asta pentru a iesi mai usor...)

15d9qma.jpg

Acum ca am demontat si acea siguranta mai trebuie facut ceva pentru a se elibera de acea contragreutate neagra si anume o rasucim dupe modelul acelor sageti(este un unghi de 90 de grade acolo dar este rotund si iese foarte usor...)

333e9op.jpg

In acest pas arata asa

10i6v88.jpg

Inainte sa trecem in spate se urmaresc sagetile pentru inlaturarea completa a contragreutatii...

219bdk7.jpg

Putem trece la demontarea tijei de sus dupa urmatorul model(se baga surubelnita sub tija si restul e cancan...)

afc40k.jpg

Scapam si de selector bagand surubelnita sub acea siguranta apoi tragem in sus bratul cu acea nuca(atentie la acea conducta de frana pentru ca atinge...)

a3cg80.jpg

Daca vreti sa scoateti si acest suport are 3 suruburi de 13 dupa cum se vede(nu este obligatoriu doar pur estetic pentu ca se poate curata si la pozitie...)

2wfstud.jpg

Acum au mai ramas doar 2 tije pe suportul care sta pe cutie(eu am preferat sa desfac suportul cu totul pentru a nu ma chinui)eu recomand sa l dati jos pentru ca tijele aste ramase sunt foarte greu accesibil atat la demontat cat si la montat si iarasi la montare le puneti pe suport inainte si va fi mult mai usor)La demontare trebuie 2 chei de 13(cu una se desface iar cu cealalta se tine contra altfel nu merge)

idhtf8.jpg

Ultima piulita care tine timoneria se poate vedea in poza(de preferat ca aia sa fie pozitia si pentru demontare si pentru montare...se tine contra cu mana stanga pentru ca este strans destul de zdravan dar iese...

194m15.jpg

Nu am mai pus poza cum se desface acel levier care intra in selector dar mare atentie sa i memorati pozitia initiala(aia este cea mai optima pozitie pusa din fabrica...)e adevarat ca putem sa mai facem ajustari dar foarte mici si doar daca simtim ceva imbunatatiri...

a1mfqb.jpg

Acele bucse de burete au fost schimbate toate cu ceva dintr un cauciuc foarte moale de aceleasi dimensiuni)2 sau 3 lei bucata am dat...ca rezistenta in timp sunt net superioare fata de ceva standard...

2zs64go.jpg

Deci eu am facut niste poze in puncte cheie...daca aveti ceva nelamuriri lasati reply sa va ajut cu cea mai mare placere(sau daca aveti drum in Pascani...).

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ar trebui pus la DIY.

Eu la timoneria mea pe cablu am rezolvit jocul pe care il aveam si intratul greu in treapta 1 printr-o saiba cu blocare pusa sub piulita care fixeaza acel brat cu contragreutate pe axul care iese din cutie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat doua dintre brate, cel rasucit si cel de sub el, si una din bucsele de cauciuc de pe articulatii s-a rupt. Pt ca nu aveam atunci, am montat fara, iar acum se intampla sa imi agate intre treptele 3-4 si cateodata 5. Mentionez ca nici nu au fost gresate articulatiile. Joc am in continuare in schimbator, pare a fi din piesa cu tija alba de plastic, dar nu sunt sigur.

Credeti ca agata din cauza bucsei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,bucsulitele alea mici (practic sunt din un cauciuc/burete foarte moale) nu au un rol asa important si lipsa uneia din ele nu poate decala foarte mult timoneria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut am si eu o problema cu trimoneria pe cablu de la un golf 4 alh.problema consta in cauciucul acela care vine in cap care prinde pe cutie sa uzat cauciugul de pe una .se gaseste in comert cauciucul acela ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, de ceva timp a inceput sa caraie cand schimb in treapta a 2-a, si am observat ca am si joc in maneta schimbatorului stanga-dreapta. m-am uitat sub capota si am vazut ca este joc destul de mare la piesa incercuita cu rosu. intreabare este daca se gaseste sa schimb acea piesa + bucsa alba in care intra piesa incercuita de mine, sau ar trebui sa cumpar tot ansamblu cu codul 1j0711729F ? va multumesc

vw.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Mie imi agata putin in a 3 a,iar in a 5 a imi sare.Ce poate fi ? Cineva spunea ca am joc la selectorul de viteze .Se poate repara sau poate fi altceva ?!

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!