Jump to content

Reglajul timoneriei - mk4


WNS
 Share

Postare recomandată

Care e rolul acelei bile neutrino?Ai part number la piesele astea?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am part nr. dar se poate identifica usor cu etka. rolul bilei de pe surub este sa fixeze axul timoneriei interioare. daca observi in poza de mai sus, ceea ce e incercuit cu gri este timoneria exterioara a cutiei de viteze, iar surubul incercuit se afla pe incinta cutiei de viteze. de fapt acolo incepe timoneria inerna a cutiei. imagineaza-ti un ax in forma de X (ceva de genul unui biscuite dala pentru catei ce ii fac astia reclama acum pe la televizor). bila se fizeaxa pe crestatura acestuia. in momentul in care miscarea manetei de viteze este inainte inapoi axula asta se roteste in sensul acelor de ceas sau invers. cand maneta de viteze se deplaseaza stanga dreapta acest ax se misca inainte si inapoi. deci jocul provocat in maeta de viteze poate fi provocat de aceasta bila, care daca nu mai este suficient de rigida (sau surubul nu este strans suficient - avand tendinta sa se desfileteze in timp) timoneria (axul acela) va avea un mic joc de rotire - deci efectul este un joc inainte-inapoi al manetei de viteze. daca vrei sa te lamuresti desfa acel surub si pune pe cineva in masina sa schimbe vitezele si ai sa vezi cum functioneaza toata treaba.

daca mai ramane un joc in maneta la punctul mort atunci trebuie schimbata o garnitura (aceata are cel mai mare grad de uzura si se consuma cel mai repede). pentru mine nu a fost ceva deranjat si nu am schimbat-o niciodata. ca sa exemplific efectul - se formeaza un gol ca un patratel in care maneta joaca liber. adica la punctul mort daca misti maneta circular -fara sa o aduci in dreptul treptei 1 sau 5, ci pe axul 3-4 - vei observa ca miscarea deseneaza "imaginar" un patratel.

Modificat de WNS
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa te stresez cu informatii suplimentare pentru ca voi avea nevoie.

Ai facut un om fericit azi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca iti pot fi de folos. sper sa iti rezolvi problema. daca mai ai intrebari te astept. in principiu stiu problemele la timoneria asta pt ca m-am lovit de ele si le-am dibacit. succes!

Modificat de WNS
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si tu ai rezolvat-o,nu se mai misca acum maneta,deci ai schimbat acel arc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neutrino

eu o sa verific acel surub....dar eu cred ca e de la alcele garnituri jocul in maneta....

unde am incercuit eu cu gri in poza ...sunt 2 brate care au in cap un fel de bucse cu garnituri de cauciuc....la una din ele cauciucul era mancat si a cazut. daca tin strans acele busce si cineva din masina misca maneta ...jocul este mult mai mic.

am vauzt niste coduri pe acele bucse/garnituri...dar am mai intrebat pe cineva si mi-a zis ca nu se pot schimba separat, decat toata timoneria

tu stii ca se pot lua si seprat?daca stii poti sa imi dai codul lor...sau cineva care stie\

mersi ...o sa incerc si acel surub...poate o parte din joc e si de acolo

revin dupa ce ma uit

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Despre ce bila pe surub si garnituri este vorba? Puteti repune va rog imagini cu ele ca ma chinui si eu sa rezolv timoneria. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o problema la timonerie.Acea bucsa din plastic care culiseaza,are un joc foarte mare din bolt.Se poate schimba acel plastic?

post-17538-0-06890000-1308464008_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O poza daca se poate cu acea zona unde se strange acea bila? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.La masina din semnatura imi agata in viteze destul de rau dar mi-am dat acel manson de la schimbator la o parte si am observat ca acolo este o piesa din aluminiu pe care culiseaza R,1,2,5 si acea piesa din aluminiu este destul de uzata la mine si as vrea sa o schimb.Si am inteles ca la modelul asta de timonerie (pe tije) de acolo se regleaza dar cand se regleaza maneta trebuie sa fie in viteze sau pe liber.??????

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

vreau sa stiu daca se poate scimba timoneria cu totul.. adika tijele alea de pe langa motor ? a schimbat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Acea piesa se numeste Parghie de antimoniu pentru timonerie vine capsata impreuna cu acea "patina" de plastic, si are cod pe original 1J0 711 202 R . Sper sa te ajute acest raspuns. Succes!!!

am atasat si o poza cu ansamblul parghiei de antimoniu de la timoneria de vw polo si Golf 4.

si pozele:)

post-36918-0-30391000-1325018792_thumb.j

post-36918-0-49214500-1325018801_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am si eu o problema... nu imi mai merg doar 2 viteze a 3 si a 4 daca bag in marsarier intra in viteza a 3 deci tot e dereglat si cand e in vineza e ca si pe liber..merge sa dai in st si dr... exact ca si pe liber dar ea e in vinetza oare poate sa fie de la timoneie?? daca stiti vreunul spunetimi va rog:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie de la timonerie.Eu la masina din semnatura acum cateva lunii am demontat toata timoneria si am umblat si la un reglaj si pana am dibuit-o mi-a luat ceva pana sa o fac la loc.Si pana sa o reglez exact ca tine imi facea si mie.Deci e posibil sa fie de la timonerie dar poate sa fie si din cutie.Parea mea inspecteaza vizual timoneria si daca vezi ca pare ok mergi la un mecanic bun pentru un diagnostic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai fratilor , da pt cei ce nu au timoneria pe cablu cum se regleaza !? ca la mine e pe cremaliere :( si nu gasesc nimic in leg cu asta . Bine ce-i drept nici nu as vrea sa dau 2 mil la sandra sa face ei nush ce simplitate . Oare exista un document si pt cei cu tipul celalalt !? :( mc baieti !

small-logo.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista reglaj la timoneria pe parghii,doar o simpla repozitionare corecta a schimbatorului.E explicat in prima pagina in attachementul BENZINA pus de Al Bundy.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff.. ala e un fel de frectie la picioru de lemn ;)) , glumeam doar ... si ca sa fie ca la inceput trebuie sa schimb totul !? ca la mine mi se pare ca parca pisca putin 1 ....si nu mai are rigiditatea aia tipica vw si nu numai....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul ala mi l'am facut cand aveam probleme cu ambreiajul.Supriza a fost ca suruburile A si B(cum sunt in poza) erau foarte slabe.

Ideal ar fi schimbatul articulatiilor cu unele noi.Cineva mi'a spus de un "truc" ca si eu ma plang de acelasi joc(dar m'am obisnuit).

Sa scot parghiile.Pe cuiul metalic(unde vin bagate parghiile) sa pun 2-3 straturi de nailon si apoi sa presez inapoi elementele timoneriei scose.Asa cica vor sta mult mai fest.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm , am inteles logica nailonului , dar asa mi se pare a tiganeala ... :( (no ofence) , pana una alta o sa incerc si eu cu suruburile ...poate reusesc ceva ceva !

Ps. : pai din cate inteleg eu in primul fisier acolo e cam asa (corectati-ma daca gresesc ) : slabesti surubul , bagi1 , tii la o dist de 2 mm de suport , strangi surub si gata ?! asa simplu ?!

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.E : Gata , m-am lamurit , asta e fix degeaba(reglajul fin din suruburi ) . Sa va zic cum a fost la mine ... suruburile erau stranse foarte tare si ala in timp nu s-a miscat deloc si anume stopul , care am descoperit ce este ( bucata de antimoniu in care se opreste maneta ) , boon si dupa reglaje m-am chinuit oleaca ca nu prea e loc , am dat si cu wd40 pe parghii la motor acolo( baltea de cat am dat ) si parca merge cei drept ,mai lin , dar acuma nu stiu de unde e cauza. Totusi pun pariu ca de la ungere si nu de la reglaj;in fine .Problema ar fi alta din cate vad eu . ungand pe acolo pe la parghii m-am gandit sa trag de cremaliera principala oleaca si anume aia care merge direct la schimbatorul din masina si cand o miscam se auzea un cloncanit foarte urat . In mers nu face asa , defapt nu face deloc zgomot doar daca pui mana si tragi de ea .Sa fie asa la toate , sa fie oare vreo bucsa sau set de bucse ce trebuie schimbate ? am si facut un filmulet ca sa vedeti si sa auziti cum se aude cand misc de ea : http://www.youtube.com/watch?v=QoMkPZ-0BeU . Cred ca din aceeasi cauza are si joc mic schimbatorul in lacasul lui .

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa zic si eu..cand ma va scoate complet din sarite,de curiozitate o sa incerc nylonul sa vad daca are vreun efect si apoi voi inlocui piesele uzate :) se gasesc dupa cod,fiecare piesa din cate am auzit. OnTopic:fix cum ai zis mai sus se face "reglajul".Din cate am vazut la mine,e recomandat sa nu ai jocuri in prealabil,altfel risti ca dupa reglaj sa nu mai nimeresti vitezele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema intra cam greu a1a. si maine o sa curat sa ung cu wd40 timoneria la masina din semnatura.poate se schimba ceva.nu prea am inteles la ce sa ma uit si eu ca fiecare are probleme diferite.la ce as putea sa ma uit daca e uzat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
dragoshdiaconu

Eu am timonerie normala nu pe cabluri si am o problema in vit a 3,sunt uzate bucsele care vin acolo la timonerie si m-a zis mecanicul sa o i-au noua pt ca sh e tot uzata. aveti idee cat este una noua mai buna chiar pe original daca se poate?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti trebuie codurile dupa toate fierataniile alea de-acolo. Dar vezi ca daca e sa fie timoneria uzata, nu trebuie sa-ti intre greu doar intr-o viteza, ci pe toate le-ar baga mai "pe langa". De obicei cand face figuri doar o treapta de viteza, problema se regaseste in cutie mai degraba...

@C0sminel: Wd-40 e mai mult un degripant. Poti sa dai cu spray ca sa se curete mizeria din articulatiile alea si apoi sa dai cu ulei sau si mai bine, cu niste vaselina. Ca wd-40 se curata de-acolo. Si daca tot vreti sa mearga mai usor schimbatorul, scoateti si mansonul de la schimbator dinauntru si bagati si la nuca aia niste vaselina ca nu-i strica.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!