Jump to content

Probleme ABS/ESP


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Da, senzor fata pozitionat incorect sau coroana murdara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am revenit de la service. Mi s-a spus că senzorii sunt ok și coroanele sunt în regulă. Mi s-a recomandat să schimb pompa ABS. Alte idei? 

 

Domnul mecanic mi-a mai recomandat să încerc să schimb lichidul de frână, dar mi-a spus că rareori își ”revin” așa. 

 

P.S. Dacă iau una din dezmembrări, iau evident una cu același cod, dar contează dacă a provenit de pe un passat, superb etc? Codul este 3B0 614 111

P.P.S. Presupun că trebuie codată pe mașină, nu?

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Senzori fata pozitionati incorect.

Scoti capetele de planetara si senzorii ii pui la fata cu fuzeta. Cand pica pompa de abs ai martori aprinsi in bord, abs+esp. Sau chiar daca schimbi senzorul pe stanga fata in cazul in care il da defect si eroarea persista atunci  pompa e stricata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/11/2022 at 7:14 AM, F l o r i n said:

Da, senzor fata pozitionat incorect sau coroana murdara

Nu exista alte idei...asta e problema. Nu ai de ce sa schimbi pompa ABS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă mulțumesc frumos, domnilor! Chiar apreciez ajutorul. Voi merge din nou la mecanic și îl voi ruga să scoată senzorii de față cu mine și să-i curățăm. Revin cu situația. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa ii pozitioneze corect. Daca nu intra doar atat cat trebuie... sau sunt la distanta prea mare de coroana, asa se manifesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update de azi. Cât conduceam pe o vreme ploioasă, mi s-a aprins martor de ABS/ASR in bord care m-a bucurat deosebit, căci în sfârșit vom descoperi problema. Revin după diagnoză. 

WhatsApp Image 2022-04-22 at 15.04.50.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau s-a mai adaugat inca o problema.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin!

 

După ce am oprit motorul martorii ABS/ASR au dispărut din bord. Am făcut azi o scanare. Senzorul stânga. Am mișcat de el puțin la exterior și am mers toată ziua cu mașină și aparent orice simptom a dispărut. Mai scanez pentru 1 săptămână!

20220425_104304.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89
On 4/20/2022 at 11:52 PM, kosmyn_aurel89 said:

Cand pica pompa de abs ai martori aprinsi in bord, abs+esp. Sau chiar daca schimbi senzorul pe stanga fata in cazul in care il da defect si eroarea persista atunci  pompa e stricata. 

Cam ce spuneam...

Aceasi problema o am si la un passat in lucru, eroare senzor stanga fata, am pus senzor nou, am mers o zi si dupa aceasi eroare, am scos din nou senzoru nou sa nu cumva sa il fi frecat, era ok. Senzoru vechi era bun.A ramas sa schimb pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai verificat cablaj pana in pompa si este ok, trebuie testat cu alta pompa. Partea electronica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

După 2 săptămâni de circulat des cu mașina, nu a revenit problema cu ABS-ul. Deci cred că mișcarea ușoară a senzorului a rezolvat problema, prin urmare kosmyn_aurel89 și Florin au avut dreptate! Case (hopefuly) closed! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, e o problema clasica, la acest model. Ma bucur ca s-a rezolvat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare grup.Am și eu probleme cu senzorii abs spate,mașină este un Passat b5.5,1.6 benzina.Dupa schimbare fuzetă, discuri ,plăcute și etrieri +senzori abs(toate noi ) îmi dă în continuare eroare senzori spate stanga și dreapta și am becurile de la abs și esp aprinse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza erorile, de la diagnoza, ca sa te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara ! Am un Passat 1.9 130 cp 2004 AVF Motorina. De exemplu când ajung la semafor și am o mașină în fața și pun încet frana, la ultimile 2 rotații de roata apare un zgomot sub forma unui cârâit și simt oleacă in pedala o mișcare ca și cam ar intra ABS. Precizez doar când apas umpic pedala și la ultimile 2 rotații de roata sa se oprească definitiv. Nu îmi apare nici un martor în bord și am dezactivat și ABSdin buton și tot aceleași reacții are. Ați întâmpinat careva așa ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Sandu Razvan said:

Buna seara ! Am un Passat 1.9 130 cp 2004 AVF Motorina. De exemplu când ajung la semafor și am o mașină în fața și pun încet frana, la ultimile 2 rotații de roata apare un zgomot sub forma unui cârâit și simt oleacă in pedala o mișcare ca și cam ar intra ABS. Precizez doar când apas umpic pedala și la ultimile 2 rotații de roata sa se oprească definitiv. Nu îmi apare nici un martor în bord și am dezactivat și ABSdin buton și tot aceleași reacții are. Ați întâmpinat careva așa ceva? 

Senzor abs pozitionat incorect sau mizerie pe coroana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!...am aprins in bord semnul de la ESP ( la plecarea de pe loc este stins dar se aprinde dupa 2-3 min ) ...uneori licare si masina parca se infraneaza putin ...eroarea este cea de mai jos ...alte erori nu am ...ce pot sa fac ?...multumesc!

350472588_646865883968136_7347734841418542092_n.jpg

350318525_800963934687465_2880122308933746987_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remediaza problema cu G85. Este inclus in spira volan. Se verifica,  daca e cazul se inlocuieste spira, se recodeaza pompa abs si se face setarea de baza la G85

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am o problemă cu senzorul g201 la un passat b5.5 din 2005 2.5tdi. Am schimbat senzorul dar tot la fel face, cred ca e problema din firele electrice și nu am spațiu sa vad unde ajung sa pot verifica cablajul.  Știe careva unde duc acele fire? Atașez mai jos codurile de eroare (de fiecare dată e alt cod când o scanez) și codul pompei. ABS-ul și ESP-ul nu funcționează cand am acei martori aprinsi in bord. Mulțumesc 20230910_163352.thumb.jpg.6488c0ef8450b120334b7c5fababe194.jpg

20230910_162935.jpg

Modificat de Klaudyyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bună ziua. Sunt nou pe forum și vreau să mă ajute cineva. Au apărut în bordul mașinii mele, Vw Passat b6 bluetdi, fab 2010, semnul la ABS/ESP/Servodirectie și Parcare. Am schimbat senzorul cu tot cu rulment la un Service autorizat și pe partea stângă spate, unde era problema, indică faptul că circul cu 9 km/oră, deși mașina este stationata. Au comandat alt senzor și aceeași problemă. Care ar putea fi cauza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablaj defect sau pompa abs. Cablajul se verifica cu aparat de masura,conform diagramei. Pompa se inlocuieste...daca este ok cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am și eu o problema și anume am aprinse în bord Abs +ESP , din când în când se mai sting dar nu pentru mult timp. Mecanicii spun ca nu au mai întâlnit eroarea asta, poate cineva s.a mai lovit de problema asta. Atașez poza cu codurile de eroare.multumesc anticipat pentru răspuns. 

IMG-20231122-WA0008.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!