Jump to content

Manuale Sharan


remier
 Share

Postare recomandată

Caut de doi ani manuale sau orice fel de documentatii de utilizare, service si nu am gasit pana acum, macar in engleza daca nu in romana.

Rog pe cei ce au asa ceva sa-i ajute si pe ceilalti, inclusiv cu pdf-uri filmulete, poze sau DIY

La aceste link-uri am gasit cate ceva in limba rusa sau spaniola, dar pentru masini fabricate pana in 2000.

http://volkswagen.msk.ru

http://vwts.info

http://www.manualesdemecanica.com/es/notic...-de-taller.html

Daca aveti alte surse de informare va rog sa postati link-urile aici.

Multumesc anticipat celor care vor contribui cu ceea ce pot la acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi ce cauti exact poate te pot ajuta dar nu pot sa postez aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doar 2 carti subtiri de utilizare in germana, in rest nimic, as vrea un manual mai amanuntit de service sa-mi pot repara si singur atat cat se poate face acasa.

In orice format, daca nu poti aici, atunci vb pe mail.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
a incercat cineva ETKA sau ELSAWIN?

Etka e numai pentru coduri de piese, iar ElsaWin am avut o varianta care nu era prea completa, nu am reusit niciodata sa dowanloadez pe cea buna. Am primit insa niste pdf de la colegul nostru " vicius_the_one " care sustine ca e foarte bun Elsa

Am comandat pe ebay un manual care a sosit azi... e cam scump, a costat 150 ron cu totul, si e un manual mecanic de "buzunar", adica cam mic, si in engleza, trebuie sa citesc cu lupa (format A5, 250 pagini) si cam sumar, numai despre motor, directie, transmisie, suspensii si frane.

La cutia de viteze de ex. e doar o poza a cutiei manuale cu 6 trepte si indicatia de a ne adresa la un atelier specializat....

Despre tot ce e la bord, la usi, pe dedesupt (webasco), aer conditionat etc....nimic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-am gandit sa fac si aici o lista identica cu cea de la Touran cu cateva "How-to`s" pentru Sharan, lista pe care o voi mai complecta pe parcurs. Din pacate nu am Sharan, deci nu cunosc masina, rog pe cei care gasesc ceva nereguli in documentatiile de mai jos sa ma anunte!

Toate site-urile sant traduse cu google in engleza dar si pozele vorbesc!

Enjoy, O2

[*]Demontat tavanul interior (centuri, parasolari, etc.)

[*]Schimbat filtru de aer (TDI)

[*]Schimbat carbunii la demaror (TDI)

[*]Schimbat motoras reglaj faruri

[*]Schimbat planetara/manson

[*]Schimbat macaraua geamuri

[*]Schimbat cablurile de la PD (d

Modificat de exO2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari O2Driver, si bine ai venit ca moderator al acestei arii !

Ideea ta, de a posta materiale explicative pentru mici interventii e foarte buna, sper sa continui.

Din pacate, nu prea seamana cu ce e in realitate la Sharanul din 2002 ( tocmai pentru ca incearca sa acopere 4 tipuri de masini)

Astept ca si posesorii mai vechi de Sharan-uri sa contribuie cu experienta lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, mersi de felicitari!

Dupa cum am precizat, nu sant posesor de Sharan deci, imi vine greu sa deosebesc modelele intre ele dar nici numele topicului nu se refera la un model anume ci la Sharan-uri in general, acuma cu ce "seamana in realitate" ramane la libera alegere a fiecaruia! Dupa cum vad posesorii de Sharan nu prea sa sinchisesc sa se ajute intre ei si am zis sa dau o mana de ajutor, toate documentatiile puse de mine sant gasite cu google!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ce spui, tocmai de aceea este de apreciat gestul tau de a ajuta.

Am incercat si eu sa fac cate ceva, insa m-am lovit de acelasi dezinteres si am mai primit si suturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!