Jump to content

Sfaturi achizitionare Audi A6 C4


terente
 Share

Postare recomandată

Dragi colegi forumisti , in urmatoarea perioada de timp 1-2 ani (poate mai repede , sau mai tarziu) intentionez sa imi cumpar un Audi A6 C4 , sunt pur si simplu indragostit de acest model , mi se pare mai frumoasa si ca ultimul model de A6 , in fine sa lasam asta.

Ma intereseaza sa aflu pareri ale posesorilor de A6 C4 , ma intereseaza problemele ce pot sa apara pe durata exploatarii , ma intereseaza ce motorizare ar fi mai potrivita pentru aceasta masina , ca si consum si performante , ma intereseaza de asemenea o lista cu toate motorizarile care au fost puse pe aceasta masina.

Va multumesc anticipat

Cu stima Gafincu Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna;

http://ro.wikipedia.org/wiki/Audi_A6

Asta in ceea ce priveste motorizarile..

Cred ca 1.9 tdi ca si 2.5 tdi sunt motorizari foarte potrivite..cele pe benzina consuma mult combustibil..

In rest numai de bine, eu am avut una din asta si era adevarat tanc.

Bafta multa.

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce vrei de la masina.Putere sau consum.Eu am optat pt 1.9 tdi de 90 CP,si ma felicit pt alegerea facuta.Consuma 5.5 mixt,la un stil de condus Lejer.Ce-i drept motorizarile 1.9 sunt mai rare,dar se gasesc totusi.Una peste alta nu am de gand sa-mi schimb masina mult timp de acum incolo.Deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vreau in principal o masina fiabila si costuri de exploatare cat mai mici, respectiv consum cat mai mic , dar parca as vrea si putina putere, pentru ca sunt o fire mai agila si as vrea sa stiu ca ma pot baza cat de cat pe pedala de acceleratie la nevoie.

Ideal ar fi sa am un raport bun putere/consum.

Totusi 90 Cp nu sunt cam putini pentru cei 1600 kg cat are masina.

La 2.5 tdi nu prea imi permit sa platesc taxe si impozite , RCA , etc.

Daca as stii ca cei 90 de cp livrati de motorul 1.9 TDI sunt de ajuns pt o astfel de caroseria as lua tdii fara sa stau pe ganduri , daca nu m-as orieta spre motorul de 1.8 (turbo cred) cu 125 cp, dar nu stiu cat o sa consume un astfel de motor , cred ca dublu fata de cel diesel.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine detine acest tip de motor 1.8 20 v cu 125 cp , si poata sa imi spuna ceva detalii ?

Consum , probleme , etc.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul ala (1.8 20V) il gasesti mai des la Audi A4, Golf4, A3, primele Skoda Octavia. Cauta in sectiunile respective. Din cate am citit la vremea respectiva, motorul era catalogat gurmand si fara performante notabile. 1.8 T rezolva problema dar nu stiu daca gasesti.

Modelul A6 care il vizezi a avut destule probleme la directie cauzate de o caseta de directie sensibila si nefiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu el aproape patru ani si nu am avut nicio problema la caseta..in fine..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu mai e nimeni pe aici cu C4 ?

Cam care e consumul real la motorul 1.8 ADR de 125 cp ?

M-as indrepta spre un 2.5 TDI de 140 de cp si cutie cu 6 trepte , dar e cam scump la asigurare si impozit plus la intretinere e mai costisitor ( daca s-a dus pompa de injectie sau mai stiu eu ce , am de bagat bani in el , si avand in vedere ca masina are ceva ani vechime cea mai tanara fiind din 1997, ma gandesc ca de acum incep sa se mai duca ceva piese).

Daca stam sa ne gandim cred ca si cu 1.8 si cu 2.5 TDI ajung cam tot acolo pentru ca la diesel sunt taxele mai mare dar consumul este mai mic , iar la benzina taxele sunt putin mai mici dar consumul este cu siguranta mai mare decat la diesel.

Avand in vedere ca nu fac foarte multi km pe an , pe care dintre ele sa ma axez ?

Inca astept ceva sfaturi.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iei in considerare cuplul motor, la o masina cu un asemenea gabarit. Eu nu sunt mare fan benzina, nici aspirata, nici turbo. Dar sunt de acord ca e o motorizare buna de luat in calcul la masini MAXIM pana in clasa medie(mini<mica<compacta<medie). Masinile din clasa mai mare decat cele din clasa medie, adica cele din clasa mare - A6, Seria 5, E Klasse, etc... - sau lux - A8, S Klasse, Seria 7 -(nu mai zic de Jeep-uri, Dube sau altele), sunt masini cu greutate mare si gabarit mare. Ca sa misti o greutate mare din loc, sau ca sa accelerezi "greutatea" in conditii normale de trafic, ai nevoie de cuplu motor. Cuplul motor e mult mai mare la motoarele diesel fata de benzina, similare ca si capacitate cilindrica.

Un motor de 1.8, cu sau fara turbo, va fi moartea pasiunii pe o masina de un asemenea gabarit, pana prin 4 5 mii RPM. De acolo, s-ar putea sa simti ceva. Dar, in conditii normale de trafic, cat timp vei fi in 4 5 mii RPM?

1.9 TDI ar trebui sa fie un motor care sa miste mai bine agregatul, din punct de vedere al cuplului motor, la turatii joase.

2.5 TDI e ideal pe masina asta, un R5 foarte reusit la vremea lui, care inca ar face fata cu brio conditiilor de trafic de la noi.

P.S. Subscriu la faza cu "mai frumoasa decat ultimul model." :) , dpdv al designului exterior. Interiorul isi arata varsta si tendintele anilor 90, dar exteriorul e inca fresh. Desi imi place mult masina mea, un C5 Avant Quattro din 11.2004, model 2005, imi place foarte mult si modelul nou, 4F, de fiecare data cand vad un C4 intorc ochii dupa el si salivez. Chiar azi am vazut un C4 Avant silber metalic, in Cluj, totul stock pe masina, inclusiv jante Al OEM, arata ca scos din cutie, desi masina avea minim 12 ani. BIG WOW! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am una cu motor de 1.9 tdi. Sa stii k nu e chiar puturoasa daca o tii in turatia de cuplu. Si eu am vrut tot 2.5 dar din cauza taxelor am renuntat la idee. Dar daca vrei sa alegi intre 1.8 benz si 2.5 tdi, eu as alege diesel oricand. Mai ales ca motorizarea asta a inceput sa se ieftineasca. Si daca mai pui ceva in plus o iei si quattro... Deci parerea mea asa e: 2.5 tdi quattro berlina nu break, cu cat mai multe optiuni. Cand te duci sa o iei sa verifici km (poti sa iei una cu 250 000 fara griji, motoarele astea uita cand au fost facute) , si sa fie cat mai intreaga. Eu aveam o bucata de tripla sparta (partea de pe aripa) si am dat 300 roni! A si in legatura cu problema de directie, era o problema la modelul anterior, la 100, si nu era de la caseta, ci de la coloana de directie. In timp se largea gaura din panoul ignifug si volanul juca lateral, dar fara vreo implicatie asupra directiei propriu-zise. Scuze pt postul lung, si iti urez bafta la cumparat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terente vad ca ai deja un benzinar...Frate-miu are un a6 1.8 150cp si pot sa zic ca intr-adevar daca e vorba de cuplu, a mea se misca ceva mai bine,dar e difrenza mica si oricum in trafic e inutil...Pana la urma regret ca nu mi-am luat si eu un 1.8 turbo,e cu totul o alta muzica si apropo, masina pe care o am acum e prima si ultima diesel care o sa o mai cumpar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Putin offtopic, pentru pasionatii modelului A6 C4:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut am si eu un c4 1.9 tdi de vreo 6 luni iti zic e tanc trage surprinzator pt 1.9 merge de cate ori am ocazia 180+ urca mai greu de la 140 si e putin turat dar merge mica diferenta intre ala de116 cp mare fata de 140 cp am condus si si consum 5.7 /10 mixt acum de cand sa incalzit undeva la 6-6.2 la drumuri lungi e putin turat motoru ma gandesc la o cutie cu 6 si o resoftare in 23000 am schimbat piese de 150 lei*capat bara bucse la bara stabilizatoare *+revizii

Modificat de Sergiu_real
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut ! Eu am un Audi A6 C4 2.5 TDI...masina merge foarte bine ...2.5 5 in linie este unul dintre cele mai reusite motoare de la Audi...si foarte rezistent ;) !Insa eu doresc ceva mai multi cai de la el...el are 116 cp...pot sa il duc undeva la 140-150 de cai fara a forta prea mult motorul? Si fara a skimba multe la el(sa nu bag bani multi in ea) Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!