Jump to content
Sign in to follow this  
Mariuz__

Cumparare auto din Germania

Recommended Posts

Zorro Classic
Io stiam si ca ar trebui sa iei o parte din bani inapoi pe ele, motiv pt care nu prea mi-a convenit ca mi-au cerut la politie, da' asta e... (dadusem 150E pe ele in germania)

<{POST_SNAPBACK}>

Asa, asa, cam asa stiam si eu... Nu-mi aduc aminte sa fi vazut printre chestiile necesare pentru inmatriculare si numerele vechi. Pe cele provizorii romanesti nu ti le cere, nu inteleg de ce le-ar cere pe cele nemtzesti, care sunt tot provizorii. E de intrebat. Nu poti sa-i spui ceva de genul "le-a luat inapoi neamtzu care a inmatriculat masina pentru export"?

DragosR
Asa, asa, cam asa stiam si eu... Nu-mi aduc aminte sa fi vazut printre chestiile necesare pentru inmatriculare si numerele vechi. Pe cele provizorii romanesti nu ti le cere, nu inteleg de ce le-ar cere pe cele nemtzesti, care sunt tot provizorii. E de intrebat. Nu poti sa-i spui ceva de genul "le-a luat inapoi neamtzu care a inmatriculat masina pentru export"?

<{POST_SNAPBACK}>

treaba asta cu numerele cred ca e numai la Bucuresti pt ca unui amic de-al meu i-au cerut numerele din germania, cu toate ca avea numere provizorii romanesti de CJ. sa vezi ce uimit era vinzatorul masinii cind i-a zis asta sa ii trimita numerele din germania ca nu ii inscriu astia masina :rolleyes: mai ales ca asta avea printre alte ocupatii caratul de masini si avea o droaie de numere nemtesti in pivnita si nu mai stia cu exactitate unde le aruncase :D

(Povestea asta se intimpla prin 2000)

PS pe cele provizorii RO daca le predai mai primesti ceva banuti

Edited by Evergreen

Ice_2k

Mda... se pare ca in romania se fura cat se poate... tzara de kkt (scuze da' mi-am amintit de asta si iar m-am enervat)

Mariuz__

Fabia fabricatie 2000 are euro 3? Si ca o concluzie nu se plateste vama daca are certificat ca e fabricata masina in Europa.

Va rog corectati-ma daca gresesc cu ceva.

Multumesc mult!

Zorro Classic
Mda... se pare ca in romania se fura cat se poate... tzara de kkt (scuze da' mi-am amintit de asta si iar m-am enervat)

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te enerva! Bea cafea!

Deci: daca inteleg bine, melitia rutiera strange table si le trimite inapoi in Germania... Si, daca se aplica regula de la noi, isi iau banii pe ele, ca sunt provizorii... Hmm, aici e de studiat!

Sorry pt off topic, daca e unul dedicat pentru chestii d-astea cu Politia Hoatza, ne mutam acolo!

lautrec
Fabia fabricatie 2000 are euro 3? Si ca o concluzie nu se plateste vama daca are certificat ca e fabricata masina in Europa.

Va rog corectati-ma daca gresesc cu ceva.

Multumesc mult!

<{POST_SNAPBACK}>

Pt nici un autovehicul fabricat in Europa nu se plateste vama, se platesc numai accize si TVA la valoarea de catalog. De exemplu pt motociclete nu conteaza euro la inmatriculare, poti inmatricula orice dar daca are certificat EUR1 platesti doar accize si TVA, daca nu are se adauga si 30% vama.

Pt orice masina, ca sa fii sigur ca e euro 3, ai doua variante. In unele tari, de exemplu Belgia, scrie in certificatul masinii ce euro are. In Germania nu stiu. Ca sa fii si mai sigur inti pe

www.rarom.ro

si la

Cum fac sa.....

gasesti

...stabilesc incadrarea in normele de poluare EURO 3 pentru autoturismul pe care doresc sa-l achizitionez din strainatate?

iar acolo ai

1. Lista autoturismelor care corespund normelor de poluare EURO 3

Trebuie sa ceri de la vanzator codul motorului. Restul caracteristicilor (Model, Cmc, Kw, viteza, nr. trepte viteza) probabil ca le stii oricum.

Zorro Classic
Pt nici un autovehicul fabricat in Europa nu se plateste vama, se platesc numai accize si TVA la valoarea de catalog. De exemplu pt motociclete nu conteaza euro la inmatriculare, poti inmatricula orice dar daca are certificat EUR1 platesti doar accize si TVA, daca nu are se adauga si 30% vama.

Pt orice masina, ca sa fii sigur ca e euro 3, ai doua variante.  In unele tari, de exemplu Belgia, scrie in certificatul masinii ce euro are. In Germania nu stiu.

<{POST_SNAPBACK}>

Pe Fahrzeugbrief nu scrie nimic, dar si daca ar fi ceva scris, tot dupa ce zic cei de la RAR se ia lumea...

fuscobal

Sa presupunem ca iau un Leon Cupra R ( motor 1800cmc ), fabricatie 2004. Platesc pe el 17000E acolo. La cat ajunge pretul final ( dupa toate taxele platite la noi ) ?

DragosR
Sa presupunem ca iau un Leon Cupra R ( motor 1800cmc ), fabricatie 2004. Platesc pe el 17000E acolo. La cat ajunge pretul final ( dupa toate taxele platite la noi ) ?

<{POST_SNAPBACK}>

try this

http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

PS e un pic vechi pt c anu stie de E4, dar calculeaza pe aproape

sau asta:

http://www.indaco.ro/products_tarif.html

Edited by Evergreen

Ice_2k

Cred ca se fac 22.000-22.500E

saficus

daca iei pana in 07/2004 cred ca nu te duc taxele mai mult de 2000E

tudor_daniel2003

scuze ca ma bag dar datele privind taxele vamale de pe gpi.ro sunt vechi,pentru noiile accize si valoarea in vama a masinii intrati aici http://www.auto-business.ro/in_vama.htm

datele sunt actuale eu am adus o masina la sfarsitul lui mai(vw transporter de marfa) si cei de la vama vroiau sa o bage la calculul de masini mici dar le-am aratat imediat unde au gresit,la autoutilitare se plateste doar tva la val in vama,daca imi luau la 2461cm accize ma pacaleau.

DragosR
scuze ca ma bag dar datele privind taxele vamale de pe gpi.ro sunt vechi,pentru noiile accize si valoarea in vama a masinii intrati aici http://www.auto-business.ro/in_vama.htm

datele sunt actuale eu am adus o masina la sfarsitul lui mai(vw transporter de marfa) si cei de la vama vroiau sa o bage la calculul de masini mici dar le-am aratat imediat unde au gresit,la autoutilitare se plateste doar tva la val in vama,daca imi luau la 2461cm accize ma pacaleau.

<{POST_SNAPBACK}>

nu te scuza ca de aia e forum sa ne bagam cu totii :D stiam si eu ca e vechi cel de pe gpi (am si zis asta ) si e foarte bine ca ne-ai actualizat informatiile astea.

Zorro Classic

<{POST_SNAPBACK}>

Validez si eu datele. Am facut import in aprilie si alea erau valorile. cele de pe gpi sunt usor diferite (parca numai acciza, dar la o masina sub 5000 eur in vama nu schimba pretul dramatic).

"Bagarea" ta e bine venita! Scuzele nu se accepta! ... primesti in schimb multumiri!

Mariuz__

Stie careva cam din ce an motorizarea de pe Fabia si Octavia are EURO 3? Conteaza carburantul? Sau un site unde se poate verifica acest lucru?

Multumesc mult!

DragosR
Stie careva cam din ce an motorizarea de pe Fabia si Octavia are EURO 3? Conteaza carburantul? Sau un site unde se poate verifica acest lucru?

Multumesc mult!

<{POST_SNAPBACK}>

s-a spus mai sus... www.rarom.ro la capitolul " cum fac sa..."

RedLiner

a trecut ceva timp de cand nu s-a mai postat in topicul asta si ca dovada majoritatea link-urilor de care aveam nevoie nu mai functioneaza. Pentru a-mi cumpara o masina mi-am facut calculele dupa http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php , am inteles ca e putin depasit si nu gasesc nimic actualizat. Problema sta in felul urmator: masina e din 99 (cred ca e euro3), capacitatea cilindrica e intre 2700 si 2800 cmc iar pretul ei de achizitie e de 12000 euro in Germania. Masina e fabricata in germania deci primesc la ea certificat EUR1 si, sper ca am inteles bine, platesc doar accize si TVA. Accizele ajung cam 2000 de euro, dupa gpi.ro, va rog sa-mi spuneti daca gresesc. Nu inteleg partea cu tva-ul ... practic recuperez tva-ul la nemti (16% din pretul de achizitie) ca sa il platesc din nou in Romania (19% din valoarea de catalog)? Daca se poate sa imi spuneti cam care ar fi pretul final al masinii prezentate mai sus ar fi perfect. Va multumesc anticipat.

OT: mi se pare de-a dreptul infect acest sistem de taxare, tipic romanesc, la fel cum mi se pare normal ca in Romania orice informatie publica de pe internet (in grija unei autoritati) sa fie outdated! Please help.

DragosR

daca imi amintesc bine, cineva spunea ca acel link este "demodat" acum.

oaspetele

la nemti recuperzi TVA-ul daca este cazul (s-a mai discutat, daca e de la o persoana juridica platitoare de TVA)

la romani platesti oricum TVA-ul, pe care il poti recupera daca iti inscrii masina pe persoana juridica platitoare de TVA.

da, se pare ca site-ul respectiv e usor depasit, dar o parere tot poti sa-si faci. conform lui, ar trebui sa scoti din buzunar in Ro 4000 euro (pe urma putand sa-ti recuperezi TVA-ul daca e cazul)

deci, 12000 euro + 4000 euro taxe = 16 000 euro.

daca recuperezi TVA-ul la nemti, mai scazi in cazul fericit 1650 euro. daca recuperezi TVA-ul la romani, mai scazi 2000 euro.

la astea adauga costul actelor, combustibilului, asigurarilor etc.

succes.