Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Se plateste si alte taxe in afara de taxele vamale? TVA ceva? Eu as merge sa aduc o Skoda Fabia de 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai exista taxe vamale la masinile fabricate in spatiul UE, mai ales daca certifici acest lucrul printr-un certificat de origine EUR 1.

se plateste TVA_ul si accize, in functie de anul de fabricatie si cilindree.

nu mai tin bine minte, parca sub 1400 accize e zero. poate ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
nu mai exista taxe vamale la masinile fabricate in spatiul UE, mai ales daca certifici acest lucrul printr-un certificat de origine EUR 1.

se plateste TVA_ul si accize, in functie de anul de fabricatie si cilindree.

nu mai tin bine minte, parca sub 1400 accize e zero. poate ma insel.

<{POST_SNAPBACK}>

Poate te inseli... :) Este acciza, 2,5 pentru benzina (cel putin atat am platit eu....)

Taxa finala: http://www.customs.ro/vami/Main?categPage=...&smallCategId=7

Succes (ca ai nevoie!)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa te ajut decat spunandu-ti cat m-a costat pe mine toata distractia.... deci... 7200E masina in germania, inca vreo 500 adusul aici (taxe, nr. tzol, motorina, etc), 300 comisionul celui care mi-a adus-o (daca te duci singur ai scapat de asta), 1450E vama (pt 1.9TDI, 2001... depinde de an si motor - cilindree si carburant- ), rar-ul si inmatricularea max 4milioane... succes la cumparaturi :)

P.S. Daca n-ai mai facut asta sau daca nu stii pe cineva care stie PRECIS cum se face asta (nu ca a auzit el de nush unde ca se face CAM ASA) te sfatuiesc sa mai dai aia 300E cuiva care stie ce face... altfel risti multe batai de cap, multa pierdere de timp si ai putea pierde chiar mai multi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Nu pot sa te ajut decat spunandu-ti cat m-a costat pe mine toata distractia.... deci... 7200E masina in germania, inca vreo 500 adusul aici (taxe, nr. tzol, motorina, etc), 300 comisionul celui care mi-a adus-o (daca te duci singur ai scapat de asta), 1450E vama (pt 1.9TDI, 2001... depinde de an si motor - cilindree si carburant- ), rar-ul si inmatricularea max 4milioane... succes la cumparaturi :)

P.S. Daca n-ai mai facut asta sau daca nu stii pe cineva care stie PRECIS cum se face asta (nu ca a auzit el de nush unde ca se face CAM ASA) te sfatuiesc sa mai dai aia 300E cuiva care stie ce face... altfel risti multe batai de cap, multa pierdere de timp si ai putea pierde chiar mai multi bani.

<{POST_SNAPBACK}>

Pe mine, pentru a mea, ma costat cam 1000 EURO: TVA, acciza, RAR, actele Politie. Apoi RCA + casco= 700 EUR (astia in rate....). Valoare in vama: aprox. 4000 EUR (cea din catalogul Vamii)

In Germania cauta, dupa cum spune Ice_2k, ori pe cineva care a mai facut ori o firma care se ocupa de asta. Prieten, cam cu 50-60 EUR se rezolva tot. Firma, cam 200-250 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine, pentru a mea, ma costat cam 1000 EURO: TVA, acciza, RAR, actele Politie. Apoi RCA + casco= 700 EUR (astia in rate....). Valoare in vama: aprox. 4000 EUR (cea din catalogul Vamii)

In Germania cauta, dupa cum spune Ice_2k, ori pe cineva care a mai facut ori o firma care se ocupa de asta. Prieten, cam cu 50-60 EUR se rezolva tot. Firma, cam 200-250 EUR.

<{POST_SNAPBACK}>

Ce an are fabricatie masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un unchi care sta in Germania de 20 de ani si mai e si mecanic la o fabrica Porsche. Am un avantaj. :confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Eu am un unchi care sta in Germania de 20 de ani si mai e si mecanic la o fabrica Porsche. Am un avantaj.  :confused:

<{POST_SNAPBACK}>

Pai te-ai scos! In Romania e mai simplu, ca sti limba :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic zi-mi si mie din ce an e masina ta si cu cati km la bord ai cumparat-o. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Zorro Classic zi-mi si mie din ce an e masina ta si cu cati km la bord ai cumparat-o. Multumesc

<{POST_SNAPBACK}>

noiembrie 2000

15.300 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata m-am hotarat! Fabia o sa fie si adusa din Germania. Motorizarea insa o sa vad... eu vreau 1.4 - 16v.

Daca mai aveti si alte informatii care ma pot ajuta va sunt recunoscator.

Multultumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noiembrie 2000

15.300 km

<{POST_SNAPBACK}>

!!!!!!!!!!!!!!!!!

ai cumparat-o anu asta la 15300 km si era din 2000 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A luat-o bine de tot la kilometraj... acum depinde si de pret!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si crezi ca erau reali kilometri? bat la ochi RAU DE TOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Da! Super reali! Am vazut masina cam de 4-5 ori pe an, tipa e de 67 de ani. Masina e rulata in RO, femeia statea la Arcul de Triumf si lucra la Statuia Aviatorilor... Iti inchipui ce mult mergea cu ea... Avea si abonament pe toate liniile si pe metrou! :D

Aia de la service chiar i-au atras atentia sa circule cu masina mai mult, ca se strica (chiar am intrebat pe forum ce efecte are utilizarea rara a masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici se pot calcula taxele:

http://www.gpi.ro/inc/taxevama.php

vama nu se plateste daca masina e fabricata in europa si are certificat EUR1;

se platesc accize si TVA in functie de valoarea de catalog.

de exemplu eu pentru un Opel de 1995 cc DTI din 2001, ce are valoarea de catalog 6958 euro platesc 313 euro accize (4,5 %) si 1381 euro TVA (19 %).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
!!!!!!!!!!!!!!!!!

ai cumparat-o anu asta la 15300 km si era din 2000 ???

<{POST_SNAPBACK}>

Sokant! Toata lumea zice asta! Daca nu eram eu cel implicat nu credeam nici eu... V. si raspunsul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in orice caz, trebuie schimbate curelele atunci....sau macar intreaba un mecanic, ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
in orice caz, trebuie schimbate curelele atunci....sau macar intreaba un mecanic, ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

OT:

Cred ca asta urmeaza: o vizita la doctorul ei de familie. El a vazut-o ultima oara in noiembrie anul trecut (vizita anuala) cand avea 11.500!!! Multumesc, oricum!

Back:

Mariuz, vezi ca pe net gasesti multe informatii (pe mine m-au ajutat enorm, eram novice in d-astea):

http://www.aproape.ro/text/38386783-545.html

http://bpr.b.politiaromana.ro/

Aici gasesti formularele (in PDF, ai nevoie de Profesional sa le completezi, dar scapi de dactilografele din fata Politiei):

http://www.clubafaceri.ro/info_articles/category/168/

Sfat (ma rog, asa am facut eu): mai dai vreo 400.000 (ma rog 40...) de lei si iti iei nr. provizorii, ca sa poti circula. Altul: numerele de inmatriculare se trimit inapoi de unde s-au eliberat (vorbim de cele germane, de export), nu te du cu ele la Politie sau la Ambasada (rad de tine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat (ma rog, asa am facut eu): mai dai vreo 400.000 (ma rog 40...) de lei si iti iei nr. provizorii, ca sa poti circula. Altul: numerele de inmatriculare se trimit inapoi de unde s-au eliberat (vorbim de cele germane, de export), nu te du cu ele la Politie sau la Ambasada (rad de tine).

Fals... eu cand am depus actele pt inmatriculare mi-au cerut numerele din germania... le-am dat lor si peste 2 zile mi-am primit noile numere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Fals... eu cand am depus actele pt inmatriculare mi-au cerut numerele din germania... le-am dat lor si peste 2 zile mi-am primit noile numere

<{POST_SNAPBACK}>

Sorry, inseamna ca s-au schimbat regulile... Eu stiam regulile ambasade care spunea clar: trimiteti-le la aia care le-au emis! E mai bine asa!

Or fi avand aia de la politie contract cu Rematu' sau le trimit ei in D? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io stiam si ca ar trebui sa iei o parte din bani inapoi pe ele, motiv pt care nu prea mi-a convenit ca mi-au cerut la politie, da' asta e... (dadusem 150E pe ele in germania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Io stiam si ca ar trebui sa iei o parte din bani inapoi pe ele, motiv pt care nu prea mi-a convenit ca mi-au cerut la politie, da' asta e... (dadusem 150E pe ele in germania)

<{POST_SNAPBACK}>

Asa, asa, cam asa stiam si eu... Nu-mi aduc aminte sa fi vazut printre chestiile necesare pentru inmatriculare si numerele vechi. Pe cele provizorii romanesti nu ti le cere, nu inteleg de ce le-ar cere pe cele nemtzesti, care sunt tot provizorii. E de intrebat. Nu poti sa-i spui ceva de genul "le-a luat inapoi neamtzu care a inmatriculat masina pentru export"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!