Jump to content

Ingrijire Piele Alcantara/Piele Intoarsa


Executron
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Dupa ce-am luat fiecare pagina a forumului de ingrijire auto la rand (ca si multe topic-uri individuale, de altfel, nu am reusit sa gasesc un topic dedicat acestui tip de piele Alcantara sau piele intoarsa (de fapt alcantara e man-made, nu e naturala, dar rezista bine daca o ingrijesti).

Ce produse de ingrijire ati folosit pentru a curata acest tip de piele sau ce produse folositi pur si simplu pentru a mentine aspectul curat al acestui material?

De pe site-ul producatorului am gasit doar PDF-ul acesta care spune, practic ca se sterge usor cu o carpa imbibata cu apa sau detergent usor, probabil, dar nicio recomandare speciala.

How_to_maintain_Alcantara_Seats.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut in pdf ca in afara de apa poate fi folosit si "lemon juice" si "pure ethyl alcohol". Si la mine trebuie curata dar nu am gasit nici un produs care sa garanteze. Le-am trimis un email, sa vedem ce raspuns primesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu se considere reclama dar am gasit doua produse care, aparent, sunt dedicate pentru curatarea pielei alcantara.

Daca e vreo problema sa se stearga linkurile pls.

Sonax Extreme

Mafra

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cu Flash de la Mafra am curatat foarte bine Alcantara; dupa 3 ani si 88k arata ca noua, dar si eu sunt maniac la curatenie :lol:

Se agita sprayul, se pulverizeaza pe Alcantara de la 20 cm, se acopera tesatura, se lasa 1-2 minute pana cand incep sa se sparga baloanele de spuma si se indeparteaza usor cu o carpa de microfibra (3 ron la supermarket). Nu se freaca, nu se insista. Spuma aia efervescenta scoate mizeria din tesatura.

Daca aveti pete sau chestii mai nasoale, va trebuie alt produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca se scamoseaza, la mine scaunul soferului arata destul de rau, in anumite locuri alcantara s-a subtiat, am impresia ca in curand se va gauri (rupe)!!!

Stiti ceva solutii pentru a reconditiona alcantara sau chiar de a imbraca din nou scaunul? Nu cred ca mai rezista mult, cedeaza datorita interactiunii cu bucile mele nobile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am stat pe Alcantara ca pe oua :lol: Uneori puneam un prosop pe scaun etc. E ca noua la mine, dar nu mi-as lua a doua oara !

Cine are copil sau e mai activ asa, sa nu-si ia cumva Alcantara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Titlul nu prea este corect, alcantara nu este piele, este un amestec de 68% polyester si 32%polyuretan (burete). Este mai scumpa decat pielea, este f. rezistenta si se pune la marcile de lux. Nu se curata cu apa in exces si nu se freaca energic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Alcantara se poate curata si cu solutiile dedicate curatarii materialelor textile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

RaceGlazze cica ar fi un super produs pentru curatarea materialului Alcantara, se aplica direct pe scaun dupa care se sterge cu o carpa cu microfibre. La majoritatea curatarilor de Alcantara iti trebuie in general o carpa cu microfibre (sa absoarba apa/solutia , o perie foarte fina , apa sau solutie pentru curatat . Mare atentie la ce solutie aplicati pe alcantara , e foarte posibil sa ramaneti cu ea patata :).

Procedeul e curatare este simplu :

1) aspiri locul /scaunul

2) aplici solutia pe carpa si incerci pe un colt al scaunului care nu este foarte vizibil sa vezi daca solutia nu iti afecteaza materialu

3) dupa ce sa uscat folosesti o perie foarte fina pentru a revigora materialu

4) din cand in cand se mai sterge cu carpa de microfibre si putina apa pentru revigorarea materialului

5) pentru indepartarea scamelor sunt o sumedenie de aparate pentru indepartarea scamelor - eu sincer folosesc un aparat micut de scame pentru haine si in felu asta am tot timpu scaunele curate/nescamosate

@flavyus clar nu as face nici eu aceeasi greseala a 2-a oara ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiti siguri ca pe modelele noastre de vw nu este alcantara original . este un inlocuitor al acestui material

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe care modele nu este "alcantara original"? la passat cel putin, am intalnit marginea de piele si centrul cu alcantara.

ar fi tare sa faca un inlocuitor al inlocuitorului de piele intoarsa :)) unde ajunge lumea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fii sigur ca este foarte scumpa ! daca un metru patrat de alcantara este mai scump decat pielea naturala . si banuiesc ca acest inlocuitor nu are aceleasi proprietati .... nu vreau sa creez discutii , sper sa ai dreptate muale , salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce platesti vreo 2000 euro pentru optiunea asta cu alcantara tu ce spui? o fi niste matase din europa? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic nu e exclus...se fac reduceri de costuri la productie, la chestii minore. nu mai vb de chestii care chiar costa mai mult de 5 euro :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Alcantara NU e piele (ar trebui corectat si titlul).

In imaginea atasata s-a curatat cu Pulimax, scamele au fost tunse.

post-66542-0-54479200-1371538882_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect... a zis si initiatorul topicului ..... acestui tip de piele Alcantara sau piele intoarsa (de fapt alcantara e
man-made, nu e naturala, dar rezista bine daca o ingrijesti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale...solutia asta ai folosit ?S-a cam inegrit si la mine scaunul soferului si as face o proba.Ai folosit si aspiratorul cu extractie ?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact solutia aia. Aspirator Karcher si pe alocuri o perie cu par natural, moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale...solutia asta ai folosit ?S-a cam inegrit si la mine scaunul soferului si as face o proba.Ai folosit si aspiratorul cu extractie ?Mersi

 

tot solutia care  a zis Muale o folosesc si eu, iar daca nu ai scaunul foarte murdar e bine sa dai cu o carpa cu microfibre stropita cu solutia aia sau apa si sa dai peste scaune fara sa apesi, ca sa revigorezi materialu , si din cand in cand sa il mai periezi la fel pt revigorare. Sunt foarte esentiale chestiile astea pentru mentinerea alcantarei curate

aspirat+periat+tuns+revigorat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Scaunul de la sofer s-a scamosat destul de rau. Am alcantara bej iar pe margini piele normala . Am fost la pro-detailing iar cei de acolo nu au reusit mare lucru mi-au spus ca nu poate sa bage aparatu de tuns scame ca le e frica sa nu se rupa materialul. Ce ii pot face ca sa scap de scame ? O retapitare a scaunelor din fata numai alcantara costa 200euro 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Poate gasesti un scaun de pasager ( care la tine va deveni de sofer) de la o masina adusa din Anglia pentru dezmembrare. Eu asa am facut ca sa inlocuiesc scaunul de sofer ros. L-am luat cu 100 lei, in perfecta stare, cu tetiera, airbag, complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunul de la sofer s-a scamosat destul de rau. Am alcantara bej iar pe margini piele normala . Am fost la pro-detailing iar cei de acolo nu au reusit mare lucru mi-au spus ca nu poate sa bage aparatu de tuns scame ca le e frica sa nu se rupa materialul. Ce ii pot face ca sa scap de scame ? O retapitare a scaunelor din fata numai alcantara costa 200euro 

 

incearca cu un aparat de barbierit... unul de unica folosinta - treci incet peste scame, exact ca la barbierit. Cu rabdare si grija, o sa iasa foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai scaune ca astea ? aveau multe scame, le-am tuns.

scamele merg tunse dar in functie de cum utilizezi masina ele se vor forma din nou. 

Nu le poti tunde de prea multe ori, subtiezi materialul (asa este alcantara...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ebi cam greu pentru ca trebuie sa gasesc cu incalzire + memorii. Frumos rezultat. Cat te-a costat ?

 

 @muale  da am la fel scaunele sunt mai curate ale mele dar mult mai scamosate :) Nu stiu daca pot sa le mai tund sa nu se rupa materialul

Modificat de walker99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia in calcul si varianta in dezmembrari, un scaun care sa arate bine. iei de pe el doar tapiteria si pastrezi electrica de pe al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!