Jump to content

Problema cutia de viteze manuala


Cosmo17
 Share

Postare recomandată

Asta o știu și eu. 

Altceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.Detin un golf 5 1.6 mpi. Am incercat sa schimb comutatorul lampa marsarier pentru ca nu se mai aprindea lampa de marsarieri. Prima data mi s-a rupt filetul de la comutator in cutie si de nervi am lasat-o asa pentru vreo 30 de minute si am mutat-o 5 metri pentru ca nu era pe locul meu de parcare. Cand am coborat la masina sa incerc sa scot filetul rupt am observat ca a curs ceva ulei din cutia de viteaze (nu stiu exact cat pentru ca am pietris in parcare si nu se vede dar cred ca au curs cam 500 ml) Am scos filetul am pus alt comutator si totul e ok doar ca acum dupa ce se incinge motorul incepe sa agate usor la schimbarea treptelor de viteze. Uleiul a fost schimbat acum 3 luni. Eu acum as putea sa completez sau trebuie schimbat cu totul? Pot vedea undeva nivelul actual de ulei sau cum imi pot da seama cat ulei trebuie sa mai bag? Am inteles ca cineva pune de sus ulei si sa ma uit la orificiu de umplere , cand incepe sa curga afara sa nu mai pun , e ok asa? Eu am pus ulei VW la cutie acum as putea sa completez cu ceva mai ieftin sau trebuie pus la fel? Va Multumesc

Modificat de Aladin26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic să nu mai mergi aşa. Scoţi buşonul şi umpli cu acelaşi ulei pe care l-ai folosit acum 3 luni până când începe să dea afară, pentru detalii vezi pdf

Golf 5-ulei cutie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine, scoate tot și pune cantitatea necesara. 

E posibil, depinde de cutie, sa nu poți baga toată cantitatea de ulei necesara, ca-ci sunt cutii la care se pune uleiul pe la senzorul de mers înapoi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cazul la această cutie.

@Aladin26 Nu mai da quote postarii anterioare pentru ca nu este regulamentar si se sanctioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.08.2020 at 15:45, Frappy. a scris:

Salut, baieti! Am si eu un G5 1.4 TSI de 122 cp, CAXA, cu o cutie JPG in 6 trepte, manuala. In urma cu 30.000 km i-am schimbat uleiul in cutie pentru ca imi caraia a doua aproape de fiecare data. Dupa schimbul de ulei, aceasta problema s-a remediat, insa mai tarziu, cam de 10.000 km incoace, trebuie sa-i dau a doua fortat ("cu japca") pentru ca altfel imi sare din viteza. Sau mai bine zis, nu sare din viteza, ci pare ca e intre viteze si caraie ca atunci cand nu e nici in a doua, nici in a patra. M-am gandit sa schimb din nou uleiul in cutie si sa pun original vw, data trecuta am pus Motul Motyl Gear 75w90. Dar inainte de ulei, ma gandesc totusi sa fie ceva din timonerie. Am vazut ca au mai spus colegii de anumite bucse la timonerie, la selector sau in zona aceea, dar nu stiu exact cum se schimba (banuiesc ca nu e foarte complicat) si cum as putea sa verific. Daca ii dau a doua frumos, cu doua degete, intra intre viteze si caraie(nu tot timpul, dar in cea mai mare parte a timpului). Daca ii dau a doua fortat, nu caraie si merge foarte bine, nu sare din viteza.

Revin cu un update. Am schimbat uleiul in cutie, am pus OE 75W, G052171A2 codul uleiului, iar cutia se comporta mai bine. Schimbul de treapta se simte mai lin si totul e mai ok. Cat despre uleiul Motul pe care l-am dat jos dupa 30.000 km... nu era negru, era un maroniu inchis spre negru, dar parea mai gros decat cel OE pe care l-am pus acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Problema cutia de viteze manuala
  • 2 months later...
On 7/14/2019 at 7:56 PM, vwmkv said:

Banuiesca ca masina e 2004-2005. E o problema comuna la cutiile de Golf 5 1.6 FSI, cod GVV. Se rupe surubul de la ultimul pinion (treapta 6) si bate in carcasa. Gasesti in topicul dedicat de G5 1.6 FSI mai multe detalii. Daca reparatia va fi costisitoare (si dpmdv nu de durata), poti cauta o cutie cod HBM din dezmembrari, care are acel surub revizuit (M10 in loc de M8). Asa esti sigur ca problema nu o sa reapara.

NB: Ca experienta personala, am avut de doua ori acel surub rupt si inlocuit prima data cu original si apoi cu ceva surub de chiulasa si mereu a cedat. Am renuntat si am pus cutie HBM.

Poziția 27 pentru șurub, se găsește la piese auto =10lei.

IMG_20201129_201026.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu îmi dau seama de ce nu ajunge de ajuns ulei și în camera vitezelor 5+6, am pus 2 litri cât scrie în tecdoc. După 2000km s-a rupt din nou. Ce am observat este că dacă rulezi în viteza a 6a la 100km/h nu sare din viteză chiar și cu șurubul rupt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e problema de ulei, este un defect de proiectare a surubului. Nu rezista la cuplu. Si nu exista varianta revizuita la el. Nu te mai chinui sa pui altul, chiar daca e OE, pentru ca nu o sa tina.

Ca solutie, unii au marit filetul la M10 si au inlocuit acel surub. Eu am expus mai sus cum am rezolvat, alta cutie, cod HBM, care are fix aceasta modificare, surub M10 in loc de M8.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Revin asupra solutiei problemei mai sus mentionate.

Schimbat cilindru receptor de pe cutia de viteze si problema s’a rezolvat.

O zi placuta

C9AD97A6-71DF-48BC-9B78-3526228B1502.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Bună ziua! 

Am cumpărat un Golf 5 Plus (1,9TDI BLS, 6 +1 trepte), din păcate etichetele cu dotările nu există, nici la roata de rezervă nici în Cartea Service, am doar codul VIN , puteți vă rog să-mi spuneți cum aș putea afla dotările mașinii, culoarea vopselei etc?

Îmi trebuie în mod special codul cutiei de viteze (sau ce coduri de cutii se potrivesc - din serii fără probleme-gen șurubul menționat în discuțiile precedente), pentru a ști ce să caut întrucât are rupte lăcașele de prindere pe tampon și face zgomote ciudate.

WVWZZZ1KZ7W518507.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da filtru de aer jos și vezi ca scrie pe ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 19.02.2021 at 16:28, marius976 a scris:

Da filtru de aer jos și vezi ca scrie pe ea. 

Mulțumesc. 

Am găsit codul: JWN   04076 37 1259, vă rog să îmi recomandați cu ce coduri de cutie poate fi înlocuită (am înlocuit în service cu una dar nu se vede clar codul-aparent GQG și îmi pare că are un zgomot ca un vuiet-am schimbat inclusiv kitul de ambreiaj+volantă), și vreau să montez una fără probleme la treapta a 6-a, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e cutie ca a mea. 

Ce are cutia? 

La mine se aude un zgomot, deja am un an de când l-am sesizat, și merge fără probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am si eu un zgomot la cutie sau ambreiaj;

la relanti se aude un huruit, cand apas pedala de ambreiaj dispare zgomotul.

Mentionez ca si agata putin si in  a2-a treapta.

Ceva sfaturi va rog?

 

Golf 5 1.6 FSI BAG, cod cutie manuala 6+1 GVV.

Mecanicul zice ca e cutia bulita si sa caut una sh.

Modificat de cata_nicky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înainte de toate reglează timoneria. 

La fel și la mine agata, când am luat mașina, am reglat timoneria și nu mai sunt probleme. 

De huruit, tot huruie.... 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huruitul care dispare la apăsarea ambreiajului poate fi şi de la rulmentul de presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu e de acolo, se aude în zona angrenajelor vit a 5 și a 6 a... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am citit in mare multe commenturi de pe acest topic. Foarte utile conversatiile si mai ales sfaturile. Va felicit pe cei implicati ! respect!

Acum am nevoie si eu de un sfat. Cutia de la GOLF 5 mi-a crapat. S-a cam spart tot. din pacate. Posibila problema depistata la revizia de saptamana trecuta : un semering fisurat a dus la scurgerea lichidului din cutie si utilizarea ei pe parcursul a catorva zile fara. problema e ca nu am condus o eu, ci sotia, si totusi nu se simtea o mare problema. In fine, a crapat cutia, e tot ce conteaza. Am cateva intrebari:

 

cod cutie : JYG

cod motor : BLG ( 1.4 TSI, 170 CP)

 

1. sa achizitionez SH o alta cutie JYG ?!

2. poate fi inlocuita cu un alt cod ? daca da, care?!

3. se recomanda inlocuirea cu un alt cod? sau musai acelasi cod?!

4. o opinie despre acest cod de cutie JYG? problematic, ma astept sa cada din nou, etc?

alte recomandari?!

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Lak said:

2. poate fi inlocuita cu un alt cod ? daca da, care?!

JAU, JCQ, KWA

Din păcate cutiile astea au fost împerecheate doar cu BLG (JAU şi cu  BMY), deci oferta este cam limitată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare!

 

Pentru ca sunt nevoit sa schimb cutia de viteze pentru golful 5 ce il detin (1.4, 75cp, 2005, cod motor BCA) in urma unor probleme aparute, am gasit spre inlocuire o cutie de la un golf cu cod motor BUD, motorul de 80cp.

Oare merge aceasta cutie si pe motorul meu fara sa fac modificari? Sau sa mai astept si sa caut o cutie de pe un BCA.

Multumesc anticipat!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 pe motorul BCA s-au montat cutiile: FXQ si HFP.

La Golf 5 pe motorul BUD s-au montat cutiile: FXQ, JHU si LVP.

 

Caracteristic pentru ele este diametru flansa planetara de 90mm.

 

Cineva mai priceput in montat cutii iti poate spune daca JHU sau LVP se potrivesc pe BCA (cu siguranta au rapoarte de transmisie diferite).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare cu ce pot înlocui cutia JWN? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dinescu_Cosmin

Salut! Imi puteti spune si mie daca se potriveste cutia de viteze de golf 5 1.6 pe un golf 5 cros plus tot 1.6? 

Am probleme cu, cutia de viteze de la golf 5 cros plus ai nu prea gasesc alta cutie decat cea de modelul de mai sus. Multunesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Dolfin. E bine de stiut!

Am schimbat cutia cu una identica FXQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!