Jump to content

Problema cutia de viteze manuala


Cosmo17
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am cautat ce am cautat si nu am gasit. Recent (adica azi) am descoperit un zgomot nou din partea cutiei de viteze. Se aude in special la treptele 1 si 2 si vine de undeva din zona schimbatorului. Am scos capacul cu tentativa de piele pe el, capacul de burete/spuma/cauciuc de sub el (crezand ca nu e pus cum trebuie, ca am tras niste fire pe acolo) dar se aude de la "nuca" (cred ca aia e, sincer nu ma pricep-o sfera de plastic alb la baza schimbatorului). Poate sa nu fie gresata calumea? Sau poate fi ceva din cutie? Si ca o a doua problema (desi cred ca s-a mai discutat, dar poate are vreo relevanta) in ultima vreme (de cateva saptamani) a inceput sa agate cam des-treptele 2,3 si ocazional 4. Ce parere aveti? Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmo17, imi agata si mie uneori in treapta a2-a si a 3-a cand o accelerez tare si vreau sa aud scartz :) . E problema de syncron si din cate stiu eu nu e asa de grav. Ai cutie cu 6+1 trepte sau 5+1 ? Se intampla cand pleci usor sau mai tare ?

Legat de zgomot nu ma pronunt pt ca nu sunt in cunostinta de cauza.

Modificat de Andretti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de agatat agata oricand...si cand merg mai tare, dar si cand merg chiar subturat. si stiu sa apas ambreiaju

anyway, cred ca o sa-mi fac drum cu cineva sa-si ia masina de la midocar si ii rog sa se uite sau sa-mi dea un sfat

Modificat de Cosmo17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am cutie cu 6+1 dar mie imi face doar cind o bag in marsarier nu suna nu scirtie dar de exemplu multi mecanicii si-au dat cu presupusul ca: ar fi volanata

alti ca ar fi cablurie si altii ar fi zis ca am pierderi la pompa hidraulica. si de aceea am vrut sa cer o parere pt a nu merge prin eliminare sa cheltui prea multii banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la golful meu 5 agata in aproape fiecare treapta, indiferent de turatie sau viteza.La golful 4 intra fara nici o problema in orice viteza, foarte lejer. Cred ca o sa schimb uleiul din cutie in curand si citisem pe un topic de Golf 4 mai demult cum zicea cineva ca se curata un mecanism de platic dar nu am retinut exact si nu mai gasesc topicul.Am 5+1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine agata rau cand vreau sa ii dau a 2-a brusc...si apas ambreiaju pana la capat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am schimbat si uleiul in cutie si tot mai agata in treapta 2, mai ales dimineata, cand schimb parca trec un prag, de intrat intra dar ma enerveaza uneori. Vreau sa va intreb daca este corect ca in cutia de viteze intra 2L ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi agata cand incerc sa schimb mai repede. mai ales intr-a 2-a. Are aproape 3 ani masina, dar problema e prezenta de 1-2 ani.. apas ambreiaju pana la capat sau cel putin asa mi se pare. Se poate sa fie ceva la ambreiaj?

Modificat de ceetah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca nu am doar eu aceasta problema. Este cam generala. Si la mine este aceasi problema agata rau de tot din treapta a 2-a intr-a 3-a cateodata intra abea a 2-a oara intr-a 3-a. si cand este pe liber tremura putin. Masina este 1,9 TDI din 2006. M-as duce cu ea in service dar mi-e frica sa nu isi bage vreun "meserias" nasul si sa mi-o "repare".

Daca gaseste careva vreo solutie .. let me know :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu intratul greu in treapta a 2-a e o problema generala la cutiile de vw incepand cu golf 2 si pana la golf 5 dar numai la cele cu 5 trepte sau primul model de cutie in 6 trepte. problema e de la sincron. se uzeaza si nu prea ai ce sa-i faci ( decat sa desfaci cutia si sa-l schimbi...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cam ce costuri implica schimbarea sincronului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohooo....:rolleyes: cam multisor! Oricum sper sa ma mai tina, schimb mai lent viteza si oricum dupa ce se incalzeste intra foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ....fericitilor ...Mie Nu imi agata :blah_: Deja de la nuca schimbatorului ati ajuns la sincroane...... Cosmine da i nene cu ceva vaselina scumpa la nuca sau cumpara un WD40 ( spray ) degresare-ungere si poate scapi de problema , la mine avea un mic scartait de plastic de noua si dupa mirificul tratament merge ca si unsa pana azi. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am si eu o problema la cutie

cand bag in a 5 se misca maneta! problema e alta cand o bag in a 6 intra iar cand iau picioru de pe ambreiaj imi sare din viteza si caraie

cam ce ar fi

post-45448-1241091462_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1.6 fsi s-au pus cutii in 6 trepte? :D

Cum adica se misca maneta? In sensul ca are joc?

Legat de saritul din viteza, treaba este de la cutie. Ori la cautator, vreun resort ceva, ori in cutie ceva tocit.

Cert este ca trebuie desfacuta, si vazut ce e in neregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu niste poza k sa pot ajunge la nuca. Nu stiu cum se scoate pielea aia de la schimbator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miscatul manetei in a 5 a am amaflai ca am suportul de la cutie rupt

problema este ca nu stiu ce se inampla cu a 6 a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa aibe si Golful o problema. Si s-a nimerit a fi tocmai la cutie. Si eu trebuie sa ma duc cat mai curand la un service sa-si bage nasul prin cutia mea. Ma doare buzunarul cand ma gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema, dar nu la cutie, ci la ambreiaj. sper ca nu am gresit postand aici. cand apas ambreiajul complet, in ultimul sfert al lungimii scartaie. zgomotul se aude atat in masina, cat si afara. a aparut de vreo 2 luni, dar nu i-am dat importanta, crezand ca este de la pedala, pana in seara asta cand mi-a spus cineva ca se aude si de afara...stiti cumva de la ce ar fi? masina are abia 12 000 km. numai bine :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se manifesta altfel. Cutia merge perfect nu agata nu scartaie nimic DAR, cand ii dau a 5-a intra perfect fara nici un sunet si cand dau drumu la ambreiaj se aude un clanc! sau un sunet ca si cum as trece peste o linie de tramvai care se misca tam tam. Oricat de usor as da drumul la ambreiaj clanc! Si se aude si in alta situatie tot in a 5-a...daca o accelerez asa usor si o las singura si fac asa avanturi din astea la turatii mici...cand o accelerez se aude cum parca se misca toate piesele in cutie clanclanc tam tam clanc clanc...Ma dispera tot ce inseamna ambreiaj, volant, cutie de viteze, pe golu meu...facut din mamaliga frate. Am fost la service si (asa face toate domne) :)) ce pot sa mai spun...

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa imi spuna si mie cineva citi litri de ulei intra in cutia de viteza?am dat drumul la ulei pe la busonul cu interior de hexagon si am scos aprox 600 gr de ulei .am inceput sa bag ulei pina ce la busonu de umplere a dat afara!!ie normal sa fie numai atita ulei in cutie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca s-a scurs tot uleiul. Ca idee in mod normal ar trebuii sa intre 1.8 l la cutie manuala.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu ca trebuie ,busonu era dat jos......o sa incerc sa dau iar jos uleiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde s-a bagat ulei in cutie? Prin busonul de la mijloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Problema cutia de viteze manuala

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!