Jump to content

Alarma din Fabrica pe Golf 5


eric
 Share

Postare recomandată

Am si eu o problema cu sirena de la alarma la un golf 5... mai precis de cand a venit frigu aceasa a inceput sa se auda din ce in ce mai incet iar acum a ragsit si abea se mai aude, este vorba de sirena care se afla sub aripa dreapta fata... am incercat sa o dau jos sa ma uit la ea dar nu pot pt ca este prinsa cu nituri de caroserie... A mai patit cineva asa ceva? ca sa ii fac sa o chiimb cu alta sau se poate repara??? ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. maine o dau jos si ma duc sa caut alta la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am un sensor volumetric care imi face probleme; de 2, 3 ori pe zi la trecerea unei masini putin mai galagioase alarma suna. ori e pe duca senzorul ori se intampla ceva acum iarna. cum pot sa fac sa-i slabesc sensibilitatea eventual. Am vb intr-o zi cu Al Bundy si mi-a zis sa intru la parking assist (parca asa retin....72...) ca sa ii reduc sensibilitatea dar vcds-ul nu se poate conecta la parking assist. Aveti alta varianta sau dati-mi va rog exact pasii. Multumesc anticipat si astept orice sugestie pana nu imi termina bacteria de tot. Coduri ce le-am gasit pe spatele senzorului 1k0951178y20   ,    SW: 0101    HW 001    10.08.2006

FGU OSB 060140/111     28045933

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are park assist? cred ca nu ai inteles cum trebuie. Intri pe modulul de confort 46 si acolo posibil sa poti seta sensibilitatea senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La park assist (scurtatura 76) mi-ai zis ca intrebasem de vreo 4ori si erai si nemultumit ca nu intelesesem din prima cu totul ca iti explicasem frumos ca sunt incepator in vcds; poate te-ai exprimat tu gresit; nu are importanta am intrat in seara asta in 46 confort, coding si am optiunea sa debifez ,,Interior Monitoring Sensors'' si ,, Vehicle Inclination Sensor''. Mai sunt niste optiuni pe acolo ,,Pasive arming'', 15 secunde nu mai stiu ce... dar nu este nici un reglaj acolo; poate in alta parte; poate in COding 2 ?

 

Ai scris cuvantul posibil. Deci stii sigur ca este sau nu?

 

A mai facut cineva vreun reglaj la rahatul asta de senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la adaptari pe 46. 

Si am zis 46, dar posibil sa se fi inteles altceva.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut am si eu o intrebare cum pot sa dezactivez alarma de la un golf 5 motor 1.6 din 2007 pt ca am impresia ca imi fura curent alarma si imi consuma bateria e a 2 oare cand imi descarca bateria complet si inca ceva care e siguranta de la alarma va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma de fabrica (goarna ) nu are cum sa descarce bateria masinii deoarece are acumulator intern. MAsoara curentul consumat cu masina incuiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu daca e din fabricatie are sirena in fata adica goarna cineva mia zis ca nu e din fabricatie dar nu se poate incuia masina fara alarma

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu goarna. La scanare o da stricata, 1K0951605C acesta e codul de la goarna mea. Imi puteti spune pe ce modele s-a mai pus, poate o gasesc in dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tot ce inseamna g5, g6, o2, o2fl, a4b8, passat b6, b7, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
danieltoma79

Buna !

 

 Daca ma poate ajuta cineva ? Am schimbat modulul de confort cu unul pe 19 biti cu terminatia AR si  i-am instalat sirena Am un senzor volumetric de la  Passat B6 ala din plafoniera (cu cablu coaxial ) .

  Intrebarea e daca ma poate ajuta cineva cu o schema unde leg acest senzor ?

 

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cablu coxial ala e microfonul, nu senzorii volumetici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danieltoma79

    Am senzorul volumetric cu codul 1k0 951 177 y20 , din cate am vazut eu are 6 pini .Pe schemele care le-am gasit sunt folosit doar trei din ei . Restul raman liberi si care se conecteaza ? 

   As vrea daca ma mai puteti ajuta cu pozitia corecta de montaj in plafoniera , adica sens si zona !

 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danieltoma79

Functioneaza senzorul volumetric fara a fi montat fizic butonul de dezactivare si modulul pentru  inclinare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de inclinare poate fi in senzorul volumetric, si DA, functioneaza si fara a fi montat la locul lui si fara buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danieltoma79

Dilema !

 

     Am monatat astazi sirena cu codul 1K0951605A  si senzorul volumetric cu codul 1K 951 177 Y20  . Am facut codarea insa surpriza !!! Nu functioneaza . La scanare am gasit doua erori : sirena si senzor volumetric semnal implauzibil . 

    Daca deconectez mufa de la sirena i-mi vede senzorul volumetric si chiar functioneaza , adica dupa cateva secunde de la armare daca misc ceva in interiorul masinii incep sa mearga flash-urile . Daca deconectez senzorul violumetric si codez fara el , tot nu se conecteaza cu sirena si-mi da i eroare numai pe sirena .

  Eu cred  ca e defecta sirena , voi ce crede-ti o fi  de la faptul ca e din dezmembrari si poate trebuie sa se incare acumulatorul intern ?

 

  Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am un golf v 1.4 2006 , nu are goarna montata masina a fost lovita , ma puteti ajuta sa montez firele, unde se leaga la modul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit pagina anterioara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danieltoma79

Salut !

 

Am schimbat sirena si merge perfect  !

 

 

Sirena si senzorul se leaga in modulul de confort mufa T6 pin 6 (firul de semnal) si alimentare cu 12V+ continuu fara contact si -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa leg o sirena  aftermarket, am vazut pe un site cu  un condesator montat dar nu l mai gasesc, nu am senzor .

Am legat sirena la + 12 si pin t6    maraie incet continu , masina se inchide se deschide se aprind semnalizatoarele. dar nu graieste nimic.

 Sirena cu 3 fire nu am gasit  deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danieltoma79

Nu cred ca merg cum trebuie cele aftermarket deoarece sirena originala in sine este un modul care comunica cu modulul de confort ! Comunicatia este  de tip Lin printr-un singur fir (pin 3 parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

 

 

salutare; stie cineva cum se poate dezactiva senzorul volumetric? ma intereseaza sa dezactivez numai monitorizarea din interior; am pus 50% sa functioneze si tot mai suna la trecerea unei baraitoare... am incercat sa debifez casuta ,,interior monitoring'', parca in 09-coding, si imi da un mesaj ciudat (am atasat fotografia); cel de inclinatie vreau sa functioneaze in continuare are casuta lui dar nu vreau sa il dezactivez; atasez si un scan cu vcds: Multumesc anticipat

 

 

Friday,21,November,2014,11:17:25:40973,VCDS Version: Release 12.12.0,Data version: 20130910   1K0 959 433 BT,,   KSG PQ35 G2  020 0202,                                     ,Group A:,'019,,,,Group B:, Not Running,,,,Group C:, Not Running         ,,1st Alarm Trigger,2nd Alarm Trigger,3rd Alarm Trigger,4th Alarm Trigger,,,,,,,,,,       ,TIME,,,,,TIME,,,,,TIME,,,,                 Marker,STAMP,,,,,STAMP,,,,,STAMP,,,,               ,0.01,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,0.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,1.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,1.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,2.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,2.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,3.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,3.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,4.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,4.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,5.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,5.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,6.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,6.50,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                 ,7.00,1.0,2.0,1.0,2.0,,,,,,,,,,                                                                                  

post-113981-0-41846400-1416841002_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!