Jump to content

T4 - Suspensie


noobsound
 Share

Postare recomandată

pe spate nu poti regla absolut nimic ci e inaltimea lasata de fabricat , intr-adevar fata se regleaza din barile de torsiune infiletand sau desfiletand piulita de pe axu de la mijlocul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • corvin_tdi

    11

  • noobsound

    9

  • vw-raz-van

    8

  • andrei_c123

    6

Exista posibilitatea sa schimbi arcurile de pe bus sau caravelle cu cele de van? Ma gandesc ca acelea sunt mai rigide...

Banuiesc ca 2T ai pus asa ...ocazional, dar cred ca e prea mult, 1,5 T cu niste arcuri mai tari cred ca e suficient. Daca este cineva care a facut astfel de modificari, poate ne ajuta si pe noi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu 1 tona jumate o sa omori motoru ala de 2.4 ... sa nu mai vorbim de 2 tone

Vorbesc din experienta, odata cum pui greutate pe ea... sa cam terminat cu orice depasire sau demaraj ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este @bogdan90, dar nu asta e important pentru mine, nu conteaza daca nu mai fuge masina, oricum nu este ea prea sportiva nici goala, ma intereseaza daca se rupe masina, adica incep sa pice suspensii, motor, cutie etc, si daca se poate face din ea o masina de transport marfa, aproximativ 1,5t... sau e doar o masinuta. Pana acum toti sustin ca e foarte buna pentru asa ceva, dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt arcuri mai tari si mai lungi ( asta in cazul in care ale tale nus cele mai lungi cele cu punct albastru ) ca greutate gasesti lesjfors da 1000 kg sau suplex de 1200 si 1400 kg se mai gasesc di de 800 intarite ( pentru doka camionete) se potrivesc fara probleme

eo am pus suplex de 1400 si nam reusit sa ajung la capatul cursei amortizoarelor nici o data desi pun cat incape !astea is de vreo 3 ori mai groase ca cele originale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

img062q.jpg

pentru emy piesa cu numarul 12 este bara de torsiune pe spate

intrebarea e unde se gaseste asa ceva sau pe care modele si dupa ce ani au fost montate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa ma uit mai atent sa vad daca am asa ceva. Eu nu cred sa fii vazut la mine.. La mine e FULL masina din 2001 la dotari.. daca nici la versiunea de 150 de cai nu s-a pus atunci nu stiu ce sa zic.. poate la VR6 pe benzina. Cred ca sunt slabe sanse sa gasesti asa ceva. si trebuie verificat daca ai totul pregatit si gaurit sa potriveasca cu sistemu de prindere.

Daca ai suspensia in regula si amortizoare bune un T4 eu zic ca e o masina stabila. A mea e dotata de fabrica cu roti 225/60r16 si poti lua curbe suficient de strans incat sa provoci frica pasagerilor :)

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns @vw-raz-van, ai idee cam cat costa si daca este cineva pe forum care poate sa le aduca, eventual mai ieftin :blink: , cu magazinele din zona mea... nu au fost in stare sa-mi aduca nici curelele de alternator si servo, ii explicam vanzatoarei ca am nevoie de curele cu dinti si ea o tinea ca programul ii da cu caneluri..., ma mir ca mi-au nimerit distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

noobsound,am avut FIX,aceeiasi problema ca tine,numai ca la masina din semnatura.Am schimbat amortizoarele fata+flansele de cauciuc si e alta masina.Problema s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

lesjfors 280 ron bucata si suplex 310 ron bucata !

astea is preturile la bara stabilizatoare, sau?

Noobsound, tu ai bara stabilizatoare pe spate? Cat de mult conteaza ? si cat de scumpa va fi?

Edit: Am gasit suspensie sport pt T4 ( -40 mm pe fata si -60 mm pe spate) la aproximativ 800 ron! E tentant , insa daca am avea ceva drumuri mai bunicele....

oricum, din ce am vazut , suspensia sport chiar daca e mai joasa masina , te protejeaza mai bine decat asta standard care e mai moale...

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia asta sport este compusa din arcuri + amortizoare + flanse ? mi se pare foarte putin sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia asta sport este compusa din arcuri + amortizoare + flanse ? mi se pare foarte putin sincer.

Kit suspensie, de la Ta-Technix, fixa : 180 Euro - http://www.tatechnix.ro/detalii.php?termeknr=15&nr=Suspensii%20Fixe&s=0

kit suspensie de la Ta-Technix, reglabila : 450 Euro - http://www.tatechnix.ro/detalii.php?termeknr=118&nr=Suspensii%20Fixe&s=0

Au garantie la 1 an la telescoape si 2 ani la arcuri... Tehologie Germana. Am prieteni care si-au pus asa ceva pe masini mici si sunt multumiti (deocamdata) ...

As fi interesat si de bara aceea stabilizatoare de pe spate... :D A mea sta f bine in curbe , dar mi-ar placea sa stea si mai bine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain de raspuns . Preturile sunt , dar ...cred ca nu schimb suspensia cu ceva sport , nu are rost , mai ales ca nu e ea din costructie sportiva :) . Oricum , multam de info , poate vrea altcineva si se dovedeste utila informatia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc cauciucuri 225/60r16 pe jante solide vw de caravelle/multivan. Cu suspensie originala si incarcat moderat, maxim 7 locuri ca doar atat are si bagaje aferente( cat incap ca e versiune scurta nu lunga)Am reusit sa ovalizez si sa stramb destul de bine ambele jante de pe fata. Imi imaginez ce s-ar fi intamplat daca as fii avut jante frumoase si suple de 17" + suspensie sport... cred ca se rupeau in bucati nu alta. Inca o questie .. eu personal nu am auzit nici odata sa imi fluiere rotile de pe spate si nici sa imi fuga spetele( spre deosebire de passast break 2001)si nici nu mi se pare sa se incline excesiv. Spun asta ca e vorba de o suspensie pentru spate.. Pe fata sa mai adaugi un arc pe langa bara de torsiune.. nu stiu ce idee o fii asta dar la o dubitza la care majoritatea folosesc anvelope tip C umflate foarte tare... o suspensie intarita nu o vad bine. O sa ai o dubitza foarte stabila dar foarte incomfortabila.. eu sincer nu am chef sa aud toate plasticurile cum trepideaza sau sa simt toate denivalarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut,

azi am observat ca ambele arcuri de pe spate sunt rupte.Arcurile mele au cate o pata de vopsea albastra,si capetele de la spire subtiate.Stie cineva ce fel de arcuri sunt astea, ce sarcina duc sau daca sunt echipare originala ?Am cautat prin magazine dar nu am gasit la fel( ce am gasit erau alte culori sau spira era dreapta pana la capat)si nu stiu ce sa iau.

VW Caravelle,scurt, 1998, ACV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vorbeste cu Kostas (aici) sa-ti dea echiparea originala. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare!

stie cineva daca s-a pus pe t4 bara stabilizatoare spate, si daca da, pe ce model , an..etc?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

telescoape laudate pe forumurile uk, abia astept sa dau o tura sa vad diferenta..

aveam cele originale, chiar daca arata jalnic inca isi faceau treaba fata de alte t4 cu care am mai mers

maine imi vin si pe spate, deci schimbate toate 4, am citit multe forumuri de a lor, si dupa multe variante gaz/ ulei testate de ei, au ajuns la concluzia ca astea sunt cele mai bune:

fata - sachs 105819

spate - sachs 105820

revin cu impresii dupa montare

post-106503-0-07237700-1399578016_thumb.

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti spune ce pret au avut toate 4, eventual pe PM, si daca pe spate pastrezi arcurile originale? Eu vreau sa o cobor, dar nu m-am hotarat inca daca sa pun suspensie sport sau sa caut arcuri de multivan si amortizoare sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_c123

sunt echivalentul celor originale sau sunt o idee mai scurte  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crede-ma, amortizoare mai "sport" si mai potrivite pe t4 ca astea nu vei gasi , s-a discutat destul pe tema asta pe forumurile din UK

oricum, pe fata nu o poti lasa prea mult jos ca e prea scurta cursa pentru telescop plus acea senzatie neplacuta cand iti ajunge bratul superior pe tampon

pe fata am gasit cu 280 bucata, pe spate 330 pe bucata

cele de pe fata vin echipate cu cate 2 bucse,piulita plus saiba mare groasa, cele de pe spate fara surub si bucse,(pentru astea sunt bucse separate de luat cam cu 20 lei toate 4, 2 pt fiecare telescop)

azi am reusit sa-mi iau niste jante frumoase(zic eu) pe 17, urmeaza si cauciucurile , apoi cu noua configuratie vad eu cat o cobor,, daca pun sau nu alte arcuri pe spate..

oricum, cu cate ceva in masina, spatele statea destul de bine, asa ca posibil sa o las asa, vedem ;)

in specificatii scrie asa:

 

Producator: SACHS
Cod producator: 105820
 

Partea de montare: puntea spate
Sasiu: pentru vehicule cu suspensie coborata, pentru vehicule cu suspensie standard
Timp de montare (în ore): 0,40
Tip montare amortizor: ochi superior, stift inferior
Parametru: SUV32X105A
Tip amortizor: presiune ulei
Sistem amortizor: bitubular
  1. Producator: SACHS
    Cod producator: 105819
     
    Partea de montare: punte fata
    Sasiu: pentru vehicule cu suspensie coborata, pentru vehicule cu suspensie standard
    Timp de montare (în ore): 0,70
    Tip montare amortizor: stift superior, ochi inferior
    Parametru: SOV32X89A
    Tip amortizor: presiune ulei
    Sistem amortizor: bitubular

sincer, putin imi pasa ce spune producatorul, mai mult ma intereseaza feedback-ul celor care le folosesc, pe mine asta m-a convins ;) 

 

: "i chose sachs HDs, still going strong 8 years later-"

  "I fitted these springs 3 years ago with the rubber plate and Sachs HDs and have never looked back. Completely changed van."

 "The best springs for ride quality are H&R HD, Vogtland or Eibach"

 "the sachs hd shocks will work with any drop upto 60mm and still work to there best..."

"Just drove home from garage after having old lowering springs and shocks replaced with Sachs HD shocks and CMC 60mm heavy duty rear springs ...

NIGHT AND DAY DIFFERENCE !!!!

New set up is fantastic ... no more getting sea sick as you bob around after a speed bump ... the drive is lovely .. even inspired some spirited cornering in a camper !!!! love it smile.gif"

"Just got a set of these on over the weekend, been running around on standard shocks for a while and these have made a massive difference, worth every penny. thumbsup.gif"

"Just swapped my standards for Sachs HDs with 60mm springs (which I already had fitted). The ride is transformed, no more wheels hitting my arches or oscillations when riding down country lanes applause.gif"

"Well, have had these on my van for about a week or so now, and cant believe the transformation!

Nice firm ride, and no more squeaks and rattles.

Its definitely worth the money, and would recommend thumbsup.gif"

"Fitted Eibach springs and Sachs HD Super Touring dampers last week. The outcome is of biblical proportions....BUY THEM!!!"

 

ce sa mai zic, lista poate continua, sper sa fiu si eu printre cei cale le recomanda 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog de unde le-ai luat la preturile astea, ca pe ebay eu gasesc cu totul alte preturi. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!