Jump to content

T4 - Suspensie


noobsound
 Share

Postare recomandată

andrei_c123

205/50/17

post-60352-0-47537200-1400016205_thumb.j

post-60352-0-13945400-1400016222_thumb.j

post-60352-0-31393900-1400016241_thumb.j

post-60352-0-53182600-1400016248_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • corvin_tdi

    11

  • noobsound

    9

  • vw-raz-van

    8

  • andrei_c123

    6

Faine jantele. Arata ok si cu 205. Ma gandeam ca o sa para prea inguste anvelopele pentru cat de mari sun rotile, dar sunt ok si ar arata si mai bine daca cobori putin masina(parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_c123

multumesc , o sa cobor masina dupa ce schimb motorul sa vad cat o sa coboare cu el 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu impresii dupa montarea si testarea telescoapelor de mai sus:

 ALTA MASINA!

Mereu am considerat ca t4 este o masina destul de stabila pentru gabaritul ei, (eu aveam inca telescoapele originale ) insa de la montarea noilor telescoape diferenta este foarte mare

Ce-I drept, am schimbat absolut tot ce tine de directie( pivoti lemforder, bucsele de pe bratul de jos, capat de bara, bieleta directie,) si acum pot intra linistit in curbe pana la limita aderentei cauciucurilor, fara balans, fara emotii. 

Si la franare se simte diferenta, nu se mai inclina spre fata, ofera o senzatie de siguranta, un raspuns mai bun al franelor.

Pentru cine stie drumul Cluj-Turda, sunt zonele de limitare la 60 kmh in curbele cu parapet, pot intra si cu 120 kmh in curbe, masina e stabila .

Nu-mi imaginam ca pot merge pe dumul acela cu 160 kmh cu o duba , am facut asta cu masini mici dar nu credeam ca se poate cu un T4

Nu-mi pare rau deloc de alegerea facuta, poate ca sunt ceva mai scumpe, dar eu zic ca merita, altii care le-am cumparat spun ca le folosesc de multi km si inca se comporta bine

Pentru cine vrea telescoape mai performante pe o duba, le poate cumpara cu incredere ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/50/17

Jantele arata bine dar restul masinii e ca dupa razboi, e indoita toata, ruginita, julita, nu mai bine investeai putin si in infatisarea ei? Ca asa poti pune si roti de tabla ruginita, ca tot nu mai conteaza. Dar macar ai ales foarte inspirat numarul de inmatriculare...

Modificat de misumat1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit tot topicul dar nu m-am lamurit .... daca schimb arcurile pe spate si pun mai tari sunt cumva si mai inalte?

Imi trebuie sa ridic masina nu pentru greutate ci pentru ca imi atinge cauciucul aripa.Am pus 225/55/17 si sunt destul de iesite in afara.

Mi-a spus un prieten ca a pus la un T4 pe care l-a avut mai demult niste tampoane sub arc pentru a o inalta dar nu mai stia de unde le-a luat.

Stie cineva ceva de operatiunea asta?

Am si niste poze

post-5220-0-90216400-1411660136_thumb.jp

post-5220-0-65173100-1411660156_thumb.jp

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pana la urma ce ati pus sub arcuri ? am tot cautat pe net dar nu prea am gasit nimic.

si eu as vrea sa o inalt cat de tare pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am facut rost de bara stabilizatoare pe spate de 26mm , sunt tare curios cum va sta in curbe dupa montare, avand in vedere ca majoritatea t4 nu au bara stabilizatoare deloc pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revii cu un feedback. Sunt interesat si eu de bara stabilizatoare spate, sunt curios daca merita. Caut de doua-trei luni si nu am gasit, dar nu am "sapat" pe net, am intrebat doar pe aici prin zona.

$_12.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu caut de cand am masina, si crede-ma ca nu am uitat, de fiecare data cand imi trebuia o piesa, intrebam si de bara ..

am cumparat 4, de la un lot de ambulante, parca stia tipul ca sunt cautate..

din pacate trebuie dat jos suportul de pe caroserie , care de fabrica este prins in nituri, noi le vom prinde in suruburi

la reprezentanta era aproape de 800 lei, dar nu gaseam si partea de pe caroserie, doar bucsele si bridele de prindere

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am  montat bara stabilizatoare spate, face exact ce lipsea, si anume balansul / inclinatia in curbe se reduce mult, cu telescoapele sachs era o diferenta foarte mare fata de cele de fabrica, dar cand se intra foarte tare in curba pur si simplu se ridica spatele pe partea interioara a curbei ,acum nu-mi mai da emotii, se poate merge pana la limita de aderenta fara sa faca balans deranjant

Oricum, cea mai buna investitie de pana acum ramane partea de suspensie, telescoapele fac o diferenta foarte mare, fie ele noi, de fabrica, gaz, sau alte modele de  pocnitori, telescoapele astea sachs hd touring merita fiecare banut, mai ales pentru cine are de gand sa tina masina ;)

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ai convins ;) Saptamana viitoare montez si eu bara stabilizatoare. Din cauza ca 70% din timp circul cu masina incarcata(750-800kg), am sesizat problema cu balansul si inclinarea accentuata in curbe, inca de cand am cumparat masina. Am inlocuit arcurile spate(cu bulina albastra) cu unele cu bulina maro(H&R daca bine tin minte +1400kg), si s-a imbunatatit stabilitatea, dar tot se simte lipsa barei stabilizatoare...Deocamdata amortizoarele sunt ok, dar la anul cu siguranta le voi schimba, si voi alege sachs hd touring.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei, facem o tura, ca sa vezi despre ce este vorba ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am dat saptamana trecuta cu un T4 lung, din 97', care avea din fabrica bara stabilizatoare spate. Problema e ca masina a fost goala, si pe mine ma intereseaza mai mult cum se comporta cu 800kg incarcatura + sofer si pasager dreapta. Oricum, sunt convins ca e mult mai ok. Bara am gasit-o pe o remorca facuta dintr-o doka, si i-am zis proprietarului sa imi aduca si suportii. Oare exista mai multe tipuri de bare? ...de grosimi diferite? Cele de pe modelele Syncro sunt diferite fata de cele de pe 4x2, cel putin asa am auzit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de 20, 26, 28 mm , vorbim de spate

majoritatea nu au deloc, foarte putine doka au de 20 , salvarile care au fost dotate din fabrica au 26 iar 28mm din cate am citit, doar pe comanda

nu cred ca este diferenta intre cele sincro si cele normale, ele oricum au o scobitura pe mijloc, probabil la cele simple trece evacuarea pe acolo, iar la cele sincro cardanul, si au rezolvat altfel evacuarea

nu am timtit diferenta in viraje decat la solicitari, la mers normal nu am simtit nicio diferenta , in schimb la incarcatura da, se simte, cred ca asta e defapt rostul lor, si nu pentru mers nebuneste prin curbe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am schimbat arcurile ieri cu un set de Sachs HD si pot sa spun ca e o alta masina. Urmeaza sa iau si o bara stabilizatoare spate de la corvin_tdi si intentionez sa montez un kit de perne de aer Air Lift. Acestea vor fi umflate la o presiune mica aproape tot timpul crescand presiunea atunci cand va fi foarte incarcata sa va tracta o rulota mai grea. De altfel ma gandesc sa aduc mai multe kit-uri si ma gandem sa va intreb daca mai sunt doritori.

Informatii gasiti aici http://www.vwt4forum.co.uk/showthread.php?p=5465674#post5465674 iar pretul lor va fi 450 lei in Cluj-Napoca + transport in tara. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

Am de la cineva un set de arcuri pentru greutate,au diametrul de 20 mm si acesta este constant ( cele de pe masina au diametru redus pe capete).

Problema e ca nu am saibele de cauciuc care vin in capetele arcurilor si nu am gasit la vanzare decat setul complet.

Pe arc am doar doar acest cod:

4295050.Am gasit acelasi cod cu al arcurilor mele aici:

https://www.autoeco.ro/arc-spiral-vw-transporter+7ha+7hh+7ea+7eh-2.5+tdi-lesjoefors-4295050/17366/a12136539/.

Dar nu am codul saibelor.

Ma puteti ajuta cu, codul acestui tip de saibe pentru arcurile de mai sus?

Multumesc.

Modificat de sir_galahad61
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 5/8/2014 at 10:24 PM, corvin_tdi said:

telescoape laudate pe forumurile uk, abia astept sa dau o tura sa vad diferenta..

aveam cele originale, chiar daca arata jalnic inca isi faceau treaba fata de alte t4 cu care am mai mers

maine imi vin si pe spate, deci schimbate toate 4, am citit multe forumuri de a lor, si dupa multe variante gaz/ ulei testate de ei, au ajuns la concluzia ca astea sunt cele mai bune:

fata - sachs 105819

spate - sachs 105820

revin cu impresii dupa montare

post-106503-0-07237700-1399578016_thumb.

 

Aceste sunt pentru suspensii sport , nu ? 

Amortizorele mele (suspensiile) parca nu mai absorb cum trebuie denivelarile si socurile. Se simte orice si este deranjant . Din cate am inteles in nicun caz nu ar recomandat amortizoare sport ? Ce amortizoare recomandati/stiti care sa "pluteasca" atunci cand trec peste gropi , denivelari si altele de pe drum ? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea nu sunt sport, sunt foarte eficiente , sta bine masina in curbe etc

verifica sa nu ai ceva uzat la directie, bucse, bielete 

nu cred ca sunt telescoape mai bune ca astea pt t4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

iti multumesc frumos pentru raspuns . Cand mai trec pe la cluj o sa iti dau un semn sa vad cum se comporta masina ta, poate facem un test impreuna. Eu am presiunea  3.5 in toate cauciucurile (am inteles ca asa trebuie la C-uri) si orice denivelare o simt. In prima faza ma gandeam sa le las la 2.8 ca nu merg incarcat 

 

NU mai cita postul anterior!

Este contrar regulamentului si se sanctioneaza.

Multumesc pentru intelegere!

 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!