Jump to content

Pachet drumuri grele (PDG)


alecsmed
 Share

Postare recomandată

nu toti producatorii respecta standardul.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut in WE un drum Sihisoara-Iasi si retur (aprox 800 km). Drum intins, mai bun, mai putin bun, curbe, serpentine, au fost si franari mai violente... Noua suspensie fata, Sachs, s-a comportat excelent.

@andrei_221 ma poti ajuta cu codurile si pentru suspensia spate? Datele masinii sunt doua posturi mai sus. Ma bate gandul sa trec la nou si pe spate.

Modificat de CristianH
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

In legatura cu minunatele amortizoare spate folosite la PDG - 1J0513025DJ  ( fabricate de Monroe in Belgia, dupa cum e scris pe ele) - sunt cele mai mari panarame. Am schimbat 2 buc in garantie. Unul la 1500 km, era deja curs si apoi, dupa 10.000 km, acelasi amortizor inlocuit pe garantie, pierdea din nou ulei... L-am schimbat a doua oara, cu interventii, ca ii stiam pe baieti la service. Am inlocuit stg cu dr, ca si cum ar fi curs celalalt acum. Dupa cateva zeci de mii de km, a inceput sa curga iar unul, nu mai stiu care dintre ele, daca cel vechi sau cel inlocuit de 2 ori pe garantie. Dar acum aceasta expirase, asa a ramas pana in ziua de azi.... Concluziile le trageti voi singuri despre calitatea componentelor OEM...

Culmea este, ca acum 2 ani, cand am facut ITP-ul, la amorizoarele spate au iesit valori egale, cu toate ca unul era deja curs de ceva vreme. Peste o luna trebuie sa refac ITP-ul si sunt curios ce va iesi acum la test.

Am atasat si poza cu inculpatul, sa vedeti in ce hal arata. Celalalt, de pe partea dr a masinii nu are nicio picatura de ulei pe el, e uscat si cu putina rugina.

amortizor spate O1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca ar fi problema daca as inlocui amortizoarele OEM, pt pachet de drumuri grele cu unele standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru o O1 2006 ALH cu pachet de drumuri grele trebuie sa schimb si eu amortizoarele fata + bucsele de la bara stabilizatoare.

Poate sa-mi dea cineva codurile de la amortizoare + bucse? Pot sa adaug si seria de sasiu.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pagina 12 gaseai raspunsul primit de mine de la Andrei_221 pentru aceiasi masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, 

 

A folosit vreun coleg ca si varianta pt amortizoarele OE Kyb Ultra SR la Octavia cu PDG? Initial, voiam sa le inlocuiesc cu Monroe, insa am auzit pareri din cele mai proaste despre acestea. 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte ok si Monroe, eu am pe 4x4 si se comporta foarte bine.  

sa ai grijsa a fie amortizoare pentru PDG, ca difera de cele non PDG si din ce stiu  Kayaba nu face decat normale, nu si pt PDG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.08.2017 at 12:08, AdriANNO a scris:

@andrei_221, multumesc pentru sfat!

La octavia 1 din cate stiu eu nu difera suspensia dintre cea normala si cea pdg stiind ca diferenta o fac acele bucse inaltatoare de 2cm

Modificat de vdragos
M-altratarea limbii române
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distantierii pentru garda la sol, dar amortizoarele sunt mai tari fata de cele cu suspensie normala

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Nu cumva difera si arcurile ?

Acum 2 ani mi sa rupt un arc pe spate si cum eram in alta localitate si aveam un prieten ce avea un parc de dezmembrari, l-am rugat sa-mi dea un arc ca sa ajung acasa. A adus o gramada de arcuri de VW insa toate aveau cu o spira mai putin fata de cit avea arcul meu original. O fi fost de la faptul ca am PDG sau asa o fi la break-uri ? Sau rabla mea o fi fost din fabrica suprainaltata, ca asa a fost modelul si deaia am toate 4 arcurile cu o spira in plus fata de alte masini ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PDG. NU exista suprainaltata. Doar suspensie sport, normala si PDG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut  ! Poate sa imi zica cineva daca este diferenta intre flansele amortizoare fata de PDG si cele normale ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au nicio flansa.... au doar ansamblul de bucsa - rulment de sarcina, care este identic la toate amortizoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca de arcuri recomandati pe spate, pentru jaful meu de masina ?

Acum 2 ani am schimbat toate arcurile si toate telescoapele si in vara asta am observat ca arcul dreapta spate a intrat la apa aproape 2cm. Nu mai tin minte ce arcuri am pus. Stiu doar ca telescoapele sunt Kayaba (parca Cehia). Acum am vazut ca Andrei_221 zice ca nici astea nu-s bune, ca el stie ca cei de la Kayaba nu fac amortizoare de PDG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am gasit niste poze, facute cind am schimbat arcurile si amortizoarele pe spate. Amortizoarele sunt KYB gas shock absorber Excel-G (nu stiu codul), iar arcurile sunt KYB K-Flex, cod RH 6083.  (cind am schimbat fata, nu am mai facut poze)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite pe catalogul Kyb, daca nu ma crezi. Toate sunt "without off road suspension"

 

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Te cred Andrei. Cum suparare sa nu te cred ?

Problema este ca nu stiu ce sa-mi cumpar. Cind am schimbat telescoapele si arcurile acum 2 ani, am specificat ca am PDG si pe astea le-am primit. Se pare ca am patit la fel ca si atunci cind am comandat tempomatul si oglinda pe dreapta si am primit cu totul altceva. A trebuit sa-mi caut singur coduri pe net, sa aflu ce coduri au diversi producatori si sa cer un anumit produs, ca sa fiu sigur ca mi se potriveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau as pune asa-punte fata Sachs-200954,punte spate Sachs-556269.Totusi ce buline ai pe arcuri punte fata/spate??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce buline au avut arcurile originale. La vremea respectiva nu le-am dat importanta si nu le-am notat. Iar astea noi, nu au buline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
negraruovidiu

Salut am si eu o problema am schimbat la masina ocatavia1, amortizoare, arcuri, kit protectie praf, rulment sarcina, etc practic amortizor nou complet si dupa ce le-am montat acum sta fata masinii mai sus decat inainte, ca si cand as avea Pachet drumuri grele desi nu am, ce ar fi de facut sa o aduc mai jos? Tot ce este montat este Kayaba. Fata cum arata acum si spatele, desi spatele este la fel nemodificat dar are arcuri si amortizoare de 6 luni noi tot Kayaba.

1.jpg

2.jpg

Modificat de negraruovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut pe toti.
Revin cu o mare rugaminte de ajutor. Va urma sa schimb amortizoare, arcuri, brat tot de pe puntea fata. Prima experienta cu inlocuitul arcurilor am avut-o in vara lui 2017 iar masina de atunci sta mi jos de bot fata de cand am adus-o in tara in 2013.

Arcurile au fost Kayaba si au costat vreo 140 ron bucata.

La o simpla cautare dupa serie de sasiu imi da foarte multe modele de arcuri si amortizoare. Dupa ce-am stat pe capul baiatului de la piese mi-a dat de inteles ca as avea pachet drumuri grele sau cel putin arcuri si amortizoare pentru drumuri grele. E posibil asa ceva fara scut de metal?

Precizez ca e o varianta STYLE cu jante din fabrica 16.

Eu acum ce sa caut? Varianta heavy duty atat de la arcuri cat si de la amortizoare pentru a sta ridicata din  nou de bot?

Precizez ca poza e de cand am cumparat-o. Masina avea linia ei. Acum botul e clar mai jos, dupa schimbul de arcuri din 2017

C30185405_3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lasi o serie de sasiu , poate incercam sa ne dam seama ce tip de suspensie ai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kayaba nu ofera corespondente corecte la codurile PR, sunt gunoaie 

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!