Jump to content
voinageo

Golf 5 TSI - index probleme

1.044 postări în acest subiect de discuţie

Luciosu

test de compresie

• Upvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
MyKe

Dacă e intermitent şi ai bujii+bobine noi, mai degrabă injector problematic. Se poate inversa cu cel de la cyl 1 pentru a vedea dacă se mută şi misfire-ul acolo.

Filtrul de benzină când a fost schimbat ultima oară?

Link către postare
92nbk

@Luciosu  multumesc de info.  am sa fac un test de compresie.

@MyKe acuma am ajuns acasa,am facut un test cu masina. cu testerul pus. valorile pe injectoare sunt bune (cica )

la relantiu am misfire la cyl 1. in mers la 50/60 km/h am misfire la cyl 2.  1si 2 cand cum.

filtrul de benzina a fost schimbat acum 2 luni. atunci am schimbat tot ulei + filtre. Ulei Motul / filtre MANN 

Link către postare
MirciuliK25

Salut. Ce parere aveti despre starea jocului din ax pentru turbina din video? Ar trebui sa ii fac ceva sau e cat de cat normal? Am inteles ca urme de ulei (putin) sunt normale. E turbina unui 1.4 tsi, cod motor CAXA, montata pe un Golf 5 din 2008 cu 210k Km (10k de cand e in posesia mea). Multumesc. Astept pareri si sugestii.

https://hotupload.eu/1P7r/VID_20170910_164542[1].mp4?pt=FIofW4rPjoU5ShsET9wA1O1BL%2BOa0DKxk3%2BIBSpXZf8%3D

Link către postare
SelesanD

Ceau @MirciuliK25,

Din experienta mea de "Stan patitul" cu turbina , nu ar strica o reconditionare la turbina ... costa intre 800 si 1200 Ron si nu risti sa ramai cu masina in mijlocul drumului in timp ce scoti uleiul "in flacari" pe toba de esapement.

Daca ai un atelier de reconditionare  in apropiere mergi la ei , pot sa te sfatuiasca care ar fi pasul urmator.

La ce turatii sunt la turbina , jocul axului iti poate distruge carcasa si paleta .Carcasa fiind cam singura care a mai ramas la mine si fara de care nu mai ai ce reconditiona si trebuie sa cumperi alta turbina care nu este tocmai ieftina(in jur de 3000Ron).

Din video pare ca are un joc serios , parerea mea eu nu m-as mai risca sa merg cu ea.

Modificat de SelesanD

Link către postare
MirciuliK25

SelesanD, altcineva mi-a zis ca nu e asa grav...din pacate nu am prin apropiere un centru pt turbine ca sa primesc o parere prefesionista (sper...ca pana acum am primit mai mult ajutor de la forum, decat de la mecanicosi). Chestia e ca nu am consum de ulei si nu fluiera...poate doar sa zic ca la acceleratii mai bruste dupa 2500rpm se aude un sunet mai gros dar nu sunt convins ca ar veni de la turbina.

Link către postare
SelesanD

Ceau @MirciuliK25,

La mine nu se auzea nimic , totul era perfect pana a inceput sa fluiere si in 2 km a inceput sa arunce ulei pe toba de esapament si sa scoata un fum gros.

Poate te ajuta @EEXCALADE cu o parere, dupa parerea mea este cel mai priceput de pe forum.

O zi faina.

Link către postare
MirciuliK25

Neata @SelesanD si merci,

E bine ca imi dai de gandit si de lucru...sunt perfectionist si tind sa fac multe fara sa fie o problema reala, asa preventiv. Sper sa vada si @EEXCALADE video-ul sa imi dea un sfat. Toata chestia e ca jobul in momentul de fata nu imi permite sa am timp prea mult, gen sa ajung in Bucuresti pt o verificare macar... As veni chiar special la o intalnire duminica sa va cunosc si eu pe cativa si sa am cu ce compara acest motor, sa stiu daca ce mi se pare mie ciudat e normal pt. acest motor. Plus ca la prima ocazie vreau sa schimb si distributia ca nu stiu nimic de ea. O bucurie sa ai TSI, desi ador masina... 

Link către postare
EEXCALADE

Nu reusesc sa vad clipul

Link către postare
MirciuliK25

Salut @EEXCALADE,

Vezi ca trebuie sa dai click pe download/view si pe pagina urmatoare sa bifezi "I'm not a robot". Nu am reusit sa pun link direct catre video...Scuze

Link către postare
SelesanD

@MirciuliK25,

Uploadeaza pe youtube filmuletul , e cel mai usor...

Link către postare
MirciuliK25

@EEXCALADE

Link către postare
EEXCALADE

Joc normal ,problema ar fi ca intre pale si carcasa distanta pare a fi mai mare de 0.3 mm ,asta inseamna presiune usor scazuta

Link către postare
SelesanD

La TSI nu se pot vedea parametrii de turbina cu VCDS ? din cate stiu eu nu se poate ...

Link către postare
MirciuliK25
10 minute în urmă, EEXCALADE a scris:

Joc normal ,problema ar fi ca intre pale si carcasa distanta pare a fi mai mare de 0.3 mm ,asta inseamna presiune usor scazuta

Wow, ce bine ca e normal jocul (nu am timp sa stau cu turbina demontata), mi-a mai zis asta si alta persoana, plus ca asa am aproximat dupa alte video-uri vazute legate de jocul din ax... Bun... Legat de presiunea scazuta, asta nu poate fi cauzat de tija wastegate...am uns-o acum cel mult 2 luni si mai aveam putin si luam ciocanul sa o dezmortesc...se misca foarte greu :( Daca pun pe cineva sa tureze masina pe loc, eu pot vedea daca se misca tija? Am de multe ori impresia ca masina nu trage cum ar trebui.

Link către postare
Bogdan20cj

Salutare, sunt de ceva vreme posesorul unui Golf 5 cu motor 1.4 tsi 122 cp CAXA si motorul la relanti dupa ce se incalzeste un pic scoate niste zgomote ciudate ca si cum ar tusi. Nu tot timpul face asa, uneori merge brici fara niciun fel de probleme.

Am schimbat buji, ulei, filtre, lant si distributia este la punct.

A mai experimentat cineva astfel de simptome pe motorul sau? 

Am mers la mecanic si i a facut diagnoza dar tot nu a vazut nicio eroare..

Multumesc,

Link către postare
alin123455

Nici missfire ?  Ce consum ai la relanti ?

Modificat de loghy
Quote post anterior

Link către postare
balamuc69

Salut! Am cumparat in urma cu aproximativ 1 luna un Volkswagen Jetta / 2007 / 1.4 TSi 170CP si am o problema careia nu ii gasesc rezolvare. Am dat din service in service din mecanic in mecanic, nimeni nu a stiu sa imi spuna exact despre ce este vorba, toata lumea isi da cu parerea. 

P2006 Intake Manifold Runner Control Stuck Closed Bank 1, este si in fisierele atasate.

Am inlocuit ventilul de vacuum, singurul lucru care s-a schimbat este sunetul motorului care s-a accentuat foarte tare cand masina este in miscare(el spune ca asa este normal sa se auda motorul, poate sunt eu nebun). Intr-adevar ventilul pe care l-a schimbat nu isi facea treaba dupa testele pa care le-a facut domnul mecanic insa eroarea persista. Nu am observat vreo schimbare sesizabila in mersul masinii...

Urmatorul pas ar fi schimbarea Potentiometrului... Pareri, sfaturi, recomandari?

Multumesc anticipat!

Eroare Tester.jpeg

Ventilul vechi.jpeg

Ventilul nou.jpeg

Link către postare
WooZie

potentiometrul l-am avut si eu cu buba, dar dadea eroare, tie daca nu iti da, presupun ca il schimbi degeaba, vorbeste cu bundy ca el stie mai bine

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.