Jump to content

ITP fals


charlie
 Share

Postare recomandată

Astazi am aflat ca itp-ul lui PET erea fals.

Nu vreau sa intru in amanunte despre cum a fost obtinut acest ITP si de catre cine dar vreau sa atrag atentia colegilor de pe forum ca atat RAR-ul (unde s-a descoperit falsul in cazul meu) cat si mare parte din cei de la politia rutiera stiu sa "citeasca" seriile de abtipild precum si seriile de abtipild cu "probleme" si poate rezulta intr-o amenda de minim 10 milioane si muuulta alergatura dupa.

Aveti grija!

L.E. Bus-ul are acum ITP pe bune si l-a luat fara mari probleme (frana de mana a trebuit reglata si o bucsha la directie schimbata rapid)...

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi mai nou se fac fotografii la masina, se implementeaza toate datele pe serverul RAR-ului, totusi nu-mi explic de ce pe drumurile patriei sunt atatea cazaturi? Cum obtin acestea ITP-ul? Sa fie retelele de falsificatori asa de versate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@victor, ... ce intelegi tu prin "cazaturi" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa ne ferim de itp fals? daca merg la o statie ITP de unde sa stiu eu daca ala imi da itp fals sau nu? nu inteleg charlie, poate ne dai niste detalii cum ai fost pacalit si te-ai trezit cu un itp fals, eventual pe pm daca nu se poate aici...doar ca sa stim cum sa ne pazim.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai verifici on line DUPA ce ai fost tzepuit....dar cum sa previi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e simpla...itepeul ,,pe bune" se face cand te duci cu masina la statie, o baga pe stand, vede ce are, baga cu revenire...face poze, baga sonda in curu' la eshapament...chestii...cand e pe nashpa, nici nu vede masina dai banu' si iei o hartie cu tenta legala...care e buna pana te opreste ala...si de obicei asta se face cand omu' e prea ocupat sau cand masina are, in mod clar, ceva sau ceva mai multe- nashpa....

simplu, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa. Teapa de-asta iei cand te ajuta un prieten sa-ti "rezolve" (eventual o ruda, cum mi s-a intamplat mie). Nu cand te duci la statie cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Daca masina in momentul in care faceti itp-ul mai are itp valabil nu va aparea pe site-ul rar decat dupa ce expira cel vechi

Ideea mai proasta e ca,pana acum ceva timp chiar daca te duceai cu masina la statie itp tot puteai sa iei teapa.Eu am fost undeva in sectorul 1,(acum vreo 4 ani)am dat banii(pe taxa itp),mi-au bagat masina pe stand(masina nu avea nici tehnic si nici estetic cel mai mic defect,specific ca era aproape noua),etc si apoi sa aflu ca omul a dat itp-ul la alta masina si ca al meu este fals.Desii aveam toate actele si stampilele rar.Multa lume nu intelege ce diferenta este intre un itp fals si faptul ca acel nene de la statia itp mai trece cu vederea mici (dar mici )defecte ale masinii(adica nu merge un bec,sau stergatoarele,e trusa expirata,etc).Ideea e ca inainte,adica pana acum vreo 2-3 ani mergea sa-te tepuiasca chiar daca masina era pusa pe stand,dar acum pe langa faza cu standul si toate probele(frane,directie,,lumini,inaltimea luminilor,stingator si trusa,etc)acum au mai bagat cei de la rar si poza masinii cu nr de inmatriculare + ca in respectiva poza apare si un abtibild galben lipit pe nr din fata,verificarea online a valabilitatii itp-ului(nu mai stiu daca era si inainte) + ca datele care le da standul itp se transmite online la rar.Itp-ul fals apare doar in momentul in care masina este prea cazuta ca-sa poata trece un test itp si in acel momemt omul ca-sa fie sigur ca trece da doar banii si talonul,fara sa prezinte masina.Deci masina nu va figura la rar cat nici in datele de contabilitate al rar-ului.Si asa apare itp-ul fals.Bafta la toti si evitati cunostiinte,relatii sau rude care se ofera sa va ajute ptr ca nu mai este vb. de amenda ci de dosar penal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa.. Aşadar şi prin urmare, ce-ai vrut sa spui? :vaidecapulmeu: :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai, c-ai inteles. Ne indeamna sa ne evitam rudele si cunostintele... Astia nu stiu decit sa ceara bani imprumut, io-s de acord cu el :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..poi zice clar: aia e online. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....,pana acum ceva timp chiar daca te duceai cu masina la statie itp tot puteai sa iei teapa....

de acord!

mult mai bine e sa mergi acolo cu metroul. si mai ieftin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....,pana acum ceva timp chiar daca te duceai cu masina la statie itp tot puteai sa iei teapa....

de acord!

mult mai bine e sa mergi acolo cu metroul. si mai ieftin!

neeeeeee :blah_: ..mai ieftin e cu bicicleta... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....,pana acum ceva timp chiar daca te duceai cu masina la statie itp tot puteai sa iei teapa....

de acord!

mult mai bine e sa mergi acolo cu metroul. si mai ieftin!

Şi dacă nu eşti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....,pana acum ceva timp chiar daca te duceai cu masina la statie itp tot puteai sa iei teapa....

de acord!

mult mai bine e sa mergi acolo cu metroul. si mai ieftin!

Şi dacă nu eşti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...oori.... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cretinitate...Bai liviule, daca te rog frumos sa nu te mai sparcai in toate topicurile cu tampenii d'astea crezi ca poti?

Fa un topic separat cu idiotenii gasite pe iutub sau baga-le la tine acolo.

Da-o in mortii ei de treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..bre, nea mircea, da-o'n pisici... :blah_: ..ma incadrez in cele scrise mai sus... :blah_: ..fiecare cu ideea lui... :lol: cu ,,manifestarea'' lui...nu vezi?? vorbim, doar, nu-i asa??? de mers cu bicicleta, daca nu e metrou... ;) ..deci, ne faci pe totzi...cum zici...???(na, si acum glumesc,,).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit ca si eu am ITP fals la una din masini, am schimbat talonul si acel sticker cu holograma a fost inlocuit cu o nota imprimata pe spatele talonului, ori site-ul RAR nu e updatat ori Directia Circulatie nu verifica ITP-ul in baza de date la schimbarea talonului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

He, he...stati bine...prin 2001 am cumparat un jaf de Audi 100...ITP de o luna, numere noi, carte, folii tot ce vreti...

Am mers vreo 2 ani cu aceleasi numere (n-am facut actele pe numele meu) pana aproape i-a venit vremea sa-i fac ITP-ul din nou.

Am avut totusi inspiratia sa chem un amic care lucra la RAR sa se uite la serii inainte...si surprize, desi foooarte bine sudate, seriile erau inlocuite...:):)

Ce sa mai vorbim, cu ceva shpaga se face orice in tzara asta se pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când schimbi talonul şi se transcriu datele de pe cel vechi, nu-ţi mai pun folie de securizare. Folia o primeşti cu prima ocazie cu care faci ITP-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

da, asa e, pt ca biroul inmatriculari nu are folie securizare si stampila pt fiecare statie de pe raza teritoriala, cu atat mai mult daca ITP-ul e facut in alt judet.

Si eu saptamana ce vine merg sa inmatriculez o masina si desi am ITP=ul facut de 3 luni, sigur folia nu o mai vad, pana peste ~2 ani cand fac alt ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!