Jump to content

Sharan - Retrofit/montare tempomat


B.77.JPA
 Share

Postare recomandată

Salut.

Si-a montat cineva pe Sharan tempomat?

Eu nu am din fabrica pe miasna si as vrea sa-mi montez unul.Sunt curios cat ar costa piesele + manopera.

Si cum se comporta, daca apar erori sau alte lucruri.

Mersi frumos.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la sectiunea Golf IV si Bora deoarece ar trebui sa fie la fel.Eu am montat pe multe golf-uri si diesel si benzina si nu e complicat daca ai un pic de indemanare.Maneta in jur de 150-170 ron TOPRAN ,cablaj(mufa,cablu,tub termocontractibil,pini) 10 ron la un magazin de electronice(cablajul il faci tu) si montajul in sine care implica sa demontezi volan ca sa montezi maneta, sa faci legaturile si sa activezi functia cu un vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Eu am montat pe Sharanul meu( nu eu evident) si este ok.Lam comandat de la Volksman pe net frumos si elegant si apoi am mers la cel care l-a montat .Lam si testat pe autostrazile de afara cam 8000 km .merita investitia .Daca mergi numa prin oras ..nu merita.

Bafta sa ai :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

teoretic nu au de ce sa apara erori. Montajul e relativ simplu, iar dupa montajul fizic trebuie activata functia de tempomat din vagcom. Trebuie doar sa ai grija sa montezi volanul drept. Daca totusi montezi volanul stramb, parca se putea calibra din vagcom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.Am montat si eu un tempomat pe sharan,poate sa imi spuna cineva unde se baga mufele?

Are o mufa care intra in blocul de semnalizare pe care o nimeresti f usor dar la capatul celalaltmai are o mufa si inca 4 pini,daca poate cineva sa ma lamureasca pt ca la reprezentanta nu prea am incredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am schimbat steering_wheel-ul la un Touran(2004) si nu reusesc sa fac invatarea VIN-ului. Ma poate ajuta cineva cu o procedura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se monteaza f usor pt cineva care a mai facut o,eu am pus pe golf4 fara probleme,mufa este intradevar pana undeva sub volan dar nu este completa,lipseste masa si firul de la un pin din calculator mai precis cel de accelerare,si demontarile specifice,volan dat jos inelul airbagului si maneta de semnalizare.....cam o zi de munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu l-am montat dupa ce am luat masina, am cumparat maneta de schimbator cu tempomat de la reprezentanta din germania a costat 70 de euro,si l-am montat acasa la un electrician,100ron manopera,a trebuit adaptat cu vagcom,afara pe autobanda e o necesitate,la noi in tara nu l-am putut folosi niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e serioasa? Sau de fapt trebuia sa fie "Ce este tempomatul"?

Pai, mentine viteza constanta a masinii, fara sa folosesti acceleratia. Asta e, la asta ajuta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva de genul unui pilot automat, dar nu il condunda cu sistemul "Cruise Control"! Functionalitatea , a fost descrisa de Galaxy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios...si eu stiam k se numeste Cruise control, Tempomat sau Pilot automat.. poate gresesc ! :| Daca gresesc sa-mi spuna cineva care e diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cruise control face mult mai multe, cu ar fi de exemplu pastrarea distantei fata de masina din fata. setezi 30 m fata de masina din fata, si sistemul iti franeaza sau accelereaza incat pastreaza distanta intre tine si cel din fata, si desigur pastreaza viteza pe care ai setato.Nu trece de ea.

Cruise control, la unele modele, sesizeaza intentia soferului de depasire, si te asigura daca vine vreo masina de pe banda din stanga sau dreapta,. sesizarea o face sonor sau vizual prin leduri. (e f util pe autostrada, pentru cei care uita sa se uite in oglinzi). Si cam atat stiu...

E drept ca poate fi numit Cruise Control dar, Termenul cel mai bine folosit pentru acest sistem la Volkswagen, e Tempomat. Prefer sa i zic asa, si nu Cruise Control. Daca vrei sa vezi un sistem de Cruise Control, mergi cu un Chrisler 300C, sau Seebring sedan (au functiile descrise mai sus) si sunt chiar uimitoare ce stiu sa faca.

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zici tu aici e sistemul ACC(Adaptiv Cruise Control),care intradevar are functiile care le-ai descris tu mai sus.Aici se discuta doar despre tempomat ,pilot automat,cruise control => care au cam aceleasi functii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca avea denumirea doar de Cruise Control, dar daca gresesc, atunci scuzele mele. Si cum zici tu, cam aceleasi functii doar ca lipseste pastrarea distantei.

Avem cumva aici un sharanist care si-a montat si sa ne zica si noua la ce costuri a ajuns? (Cred ca mie mi-ar trebui si BC-ul, ca nu am)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine pe masina am montat tempomat, nu eu ,l-am cumparat de la magazin , am fost la un electrician si m-a mai costat inca 150 ron..

Merita daca mergi mult pe autostrazi sau chiar si la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu sa-mi montez tempomat pe Galaxy.

La Ford mi-au zis ca trebuie sa-mi schimb volanul, ca trebuie sa aiba butoane (intr-adevar, asa e), si era prohibitiv de scump.

Am incercat apoi la VW, ca in fond masina e VW Sharan cosmetizat, dar acolo mi-au spus ca ... e Ford si n-au ce sa-i faca. Eu speram ca, la fel ca la un Sharan, pot sa-mi schimbe maneta de semnalizare (care e identica) cu una cu tempomat. Dar nu s-au bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi spuna si mie cineva care este codul manetei tempomat care se potriveste la Sharan diesel 2003 sau daca se potriveste maneta de Golf IV sau cea de Passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Poate sa-mi spuna si mie cineva care este codul manetei tempomat care se potriveste la Sharan diesel 2003 sau daca se potriveste maneta de Golf IV sau cea de Passat

uite aici

http://img532.imageshack.us/img532/5789/img1212c.jpg

asta e ce am cumparat eu din .DE

Modificat de florinarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,dar intre timp am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Sal sunt nou pe aici stie cineva la modelul din 97 se poate monta ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am o problema cu tempomatul,de 2 saptamani nu vrea sa mai functioneze.Apas butonul de pe maneta,se aprinde martorul in bord dar nu merge butonul SET ,sa setez viteza.Am pus interfata pe ea si nu gaseste nici o eroare....Se poate repara maneta,sau tre sa caut alta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!