Jump to content

Cat ulei intra la 2.0 TDI?


Johnny Bravo
 Share

Postare recomandată

Salut!

Imi poate spune cineva cat ulei se pune in motorul 2.0 TDI cod BKD? Am facut recent schimbul de ulei si filtre si am pus doar 4 litri de ulei. Cei care mi-au facut schimbul mi-au spus ca intra 4,3 litri. Am incercat sa-mi dau seama dupa joja cam care este nivelul insa traseul acesteia pana in baie este tare sinuos astfel ca toata joja se umple de ulei si nu reusesc sa imi au seama.

Am folosit functia Search insa nu am gasit informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict după specificațiile producătorului pentru codul tău de motor sunt necesari 3,80 litri la un schimb de ulei cu filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia am facut revizia si mi-au pus 4 litri. Si eu parca stiam ca intra 3,8 litri, cel de la service a zis ca baga tot bidonul fara probleme. Nivelul uleiului pe joja este exact cum trebuie, asa ca 4 litri sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E grav daca s-au bagat 4 litri? Sa ma agit sa mai scot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot 4 litri s-au pus si la joja totul e in ordine. Incearca totusi sa ai grija cand scoti joja (spuneai ca o scoti plina de ulei) pt ca sa poti vedea nivelul la care este uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 ltr./100 kW TDI ..................... 3.8 ltr.

2.0 ltr./103 kW TDI .................. 3.8 ltr.

2.0 ltr./103 kW TDI DPF .................. 4.3 ltr.

2.0 ltr./125 kW TDI PD DPF .................. 4.3 ltr.

2.0 ltr./125 kW TDI CR ..................... 4.0 ltr.

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E grav daca s-au bagat 4 litri? Sa ma agit sa mai scot?

E ok. Stai linistit, nu este nici o problema daca ai 200 grame in plus si oricum se stie ca motorul asta "papa" ulei :rolleyes:

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbul trecut nu a consumat ulei. Nu stiu inainte de asta cum a fost insa nu cred ca a consumat nici inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Stai linistit, nu este nici o problema daca ai 200 grame in plus si oricum se stie ca motorul asta "papa" ulei :icon_confused:

Nu e ok cu ulei in plus. E ok daca este nivelul la joja bine. Daca e peste semnul de maximum, trebuie scos.

Dar la tine a intrat exact cat trebuie. Eu am tot BKD, si exact 4 l mi-au intrat la ultimul schimb. Sambata sper sa il schimb iar, si iti zic daca s-a modificat cantitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine stock e 4.3 cu tot cu filtru, iar asta inseamna fix pana la ultimul rand de sus de patratele din zona hasurata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ok cu ulei in plus. E ok daca este nivelul la joja bine. Daca e peste semnul de maximum, trebuie scos.

Dar la tine a intrat exact cat trebuie. Eu am tot BKD, si exact 4 l mi-au intrat la ultimul schimb. Sambata sper sa il schimb iar, si iti zic daca s-a modificat cantitatea.

Corect, nu este ok cu uleiul peste maxim, dar si eu am facut acum 2 saptamani revizia si tot 4 litri am pus si nivelul pe joja era bine. De aia am zis ca e ok si nu este peste maxim :D

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

yo mamma :) ia zi cu uleiul, cum stai? Eu l-am schimbat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ramas pe Castrol. Mi s-a parut si mie ca merge mai bine motorul. Oricum, am vazut cum arata uleiul care l-au scos si am concluzionat ca si 15.000 km e prea mult sa il tin, mai ales la cum merg eu, adica de acasa la birou si inapoi, prin Bucuresti.

Filtrul de motorina, era negru, la filtrul de aer de la habitaclu era plin de praf si frunze, desi am grija sa strang mereu tot ce se aduna pe la admisia de aer...

Intre timp am facut vreo 4000 km insa nivelul nu a scazut.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc mobil 1 si intra fix 4 litri.pot spune ca dupa aproape 10000 km am mai completat cu 900 ml.inainte am folosit si eu 5w40.acuma am pus 5w30 si se pare ca asta ai place mai mult.,,sa pape".asta parca e long life.a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, am vazut cum arata uleiul care l-au scos si am concluzionat ca si 15.000 km e prea mult sa il tin

Era negru sau subţire? Negru se face dupa primele 2-3 sute de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subtire si ars. Parca avea funingine dizolvata in el. Negru stiu ca se face repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Va salut! Am observat o mica problema in leg cu uleiul .am pus Castrol 5w30 cumparat de la un magazin cu renume.in intervalul de schimb de 15000 am completat cu 1.5 litri .urmatorul schimb am pus 0w30 tot Castrol de aceasta data luat de la un prieten. Surpriza uleiul este aproape intact dupa 15000 probabil 0.3 l lipsa.acum stau si ma gandesc daca nu cumva este mai bine sa pun ulei pe codul OM care costa dublu dar are un interval de schimb de 25000 km. Banuiesc ca uleiul OM este tot Castrol dar cu specificatiile cerute de grupul Vag .Eu am pus in motor 5 litri la schimb daca cineva poate sa imi spuna cantitatea exacta care trebuie .motor caga 143 hp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 litri este capacitatea. Se poate vedea pe MMI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu cat e capacitatea, dar sunt aproape sigur ca la motorul meu 2.0 TDI (BLB), Audi recomanda 3.8 litri. Cred ca 5 litri e cam mult si pe capac zice ca peste max e risc sa strici catalizatorul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei procura informatii destul de exacte cand vine vorba de VAG. Daca a schimbat si filtru de ulei si a scurs tot uleiul ii intra 5 litri de ulei (cod motor CR- CAGA).

 

I cazul unui motor 2.0 PD cu DPF iti intra 4.3 litri - probabil cazul tau CMG17, iar in cazul unui  1.9 PD classic fara DPF (BKC) intra 3.8 litri. 

 

Concret, in cazul meu, fac schimbul de ulei mereu  intre 9000-10.000km, schimb mereu filtrul de ulei si nici un mecanic nu a bagat niciodata tot bidonul de 4 litri, mereu a ramas 1 deget pe fund.

 

Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana la urma ce cod al uleiului e recomandat pentru bkd ? Și ce marca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w-40 norma 505.01 gasesti lista cu uleiuri 505.01 aprobate in topicul dedicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!