Jump to content

Curatare mocheta portbagaj


kelu
 Share

Postare recomandată

am tot cautat in aceasta arie insa nu am gasit nimic care sa trateze problema mea

ideea este urmatoarea:la masina din semnatura vreau sa spal cu manuta mea mocheta din portbagaj.am niste pete urate de ulei(fostul proprietar)iar eu am imbogatit decorul cu niste rugina si o pata mirositoare de aroma pentru momeala de pescuit.mirosul nu este asa intepator insa petele deja imi stau pe creieri.vreau sa o spal ca pe un covor de pardoseala,cu jet puternic.daca stiti cumva solutii potrivite pentru indepartare va rog sa mi le spuneti,insa ce ma doare cel mai tare este daca poate cineva sa imi spuna ce se afla sub acea mocheta.dupa cum stiti sub mocheta exista un material tare care o tine plana si este acoperita pe interior cu panza subtire.deci un fel de sandwich:mocheta/material dur/panza.vreau sa stiu daca este carton,policarbonat sau lemn, asta ca sa nu ma trezesc ca dau in alte alea expunand mocheta la jet de apa.astept cu mare interes un raspuns de la cineva care chiar stie ce este sub acea mocheta.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am spalat fara nici o jena mocheta aia cu apa, perie si detergent, fara sa imi pese de urmari pt ca si a mea a fost decorata cu o pata de ulei de la fostul proprietar (ce or fi facut astia nene cu bidoanele prin masina??? :rolleyes: )

intaritura aia nu a avut nici pe naiba, iar de uscat s-a uscat repede ca e din plastic totul si apa s-a scurs rapid, ajutata de partea din lemn a periei

probabil ca o sa mai repet procedura, dar nu stiu cind, mai ales ca acum nu mai sare in ochi prea puternic :huh:

Intaritura respectiva nu stiu din ce e ,dar a rezistat la baie cu apa din abundenta, nu ca la jet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pentru informatii.deci pot sa dau cu apa fara grija.o sa pun poze cu ea before/after sa vedem ce iese.si eu ma gandeam tot la detergent,insa ma intrebam daca exista ceva mai puternic care sa ma ajute sa nu frec la ea pana imi ies ochii din cap.dupa spalare nu s-a deformat nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a deformat; vrei o poza??

cum am zis, am frecat mocheta in dusmanie cu perie d-aia de lemn cu par teapan de plastic, apa din belsug, detergent asisderea, limpezit cu si mai multa apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu bio carpet. Este o solutie foarte buna se gaseste la orice supermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma cu mai multi ani am cumparat de la un tip un Cielo. Masina era foarte buna tehnic dar foarte murdara. In portbagaj carase probabil porcu' dupa ce-l taiase si era plin de sange uscat (putea tare naspa). Am scos mocheta si am spalat-o cu detergent in care am pus si putin clor (cu manusi din cauciuc)... Cand am facut operatiunea era vara, cald, asa ca am spalat si portbagajul cu furtunul, cu jet puternic de apa... Pe urma am lasat masina la soare cu capota deschisa larg si in cateva ore era uscata perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu incredere Biocarpet...nu e scump si il gasesti foarte usor...in plus eu l-am folosit cu succes si pe tapiteria scaunelor si chiar si pe materialul textil de culoare deshisa de pe plafon pentru ca aveam niste pete ramase de la insecte zdrobite...se curata foarte bine si nu lasa pete daca apa e curata, dar daca dai pe suprafete de culoari deschise iti recomand sa dai pe toata suprafata, nu doar pe pata...si citeste instructiunile de utilizare de pe ambalaj :beer: Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

nu am mai postat din august aici.intre timp am spalat mocheta la tara,am pus-o pe ciment si am udat-o din abundenta cu furtunul si apoi am frecat cu detergent si cum spunea si DragosR, am folosit o perie traditionala de paie,si apoi am stors cat am putut din apa cu un "teu"de lemn. am clatit-o de vreo 5 ori si de 2 ori am frecat-o cu detergent.rezultatul a fost extraordinar,curata ca lacrima,insa m-am speriat ce a iesit din ea.nu erau numai petele de care am amintit la inceput, cui era cu adevar imbacsita.recomand tuturor tratamentul fara sa le fie teama ca o strica.

@DragosR-multumesc pentru raspuns si pentru incurajare :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a evita eventualele pete din scurgeri, se pot pune unele presuri tip tavita din cauciuc cu marginile ridicate, facute special pentru fiecare tip de masina, astfel incat sa se incadreze perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o mai buna spalare duo la o spalatorie auto si roagai sa o spele cu pistolul acela cu presiune eu unul am un spalator cu presiune acasa si am spalato singur cu mpic de Tide in 5 minute a facut minuni nici cea din fabrica nu arata asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am facut eu. i-am rugat pe baieti la spalatorie si s-a rezolvat cu jet-ul. :)

Uscatul s-a facut acasa, langa calorifer..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de ce nu pui alta mocheta in spate ...no sa iasa uleiul ala in veci ....cumperi o bucata de mocheta aceiasi culoare o tai dupa forma celei din portbagaj si gata...macar o sa miroasa a nou :vwrullz: .... intaritura care acopera roata de rezerva o poti face din placaj ..il lipesti de mocheta cu prenandez de ex ...plus ca n`o sa se chiorasca nimeni in portbagaj ....

Modificat de rtanase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am murdarit si eu mocheta din portbagaj am spalat-o , dupa asta am cumparat 1m de mocheta cu 10-15 lei am taiat dupa mocheta mea si am asezat-o peste cea veche , iar daca e sa se murdareasca pe asta o spal mai usor si pana la urma daca nu se poate curata o arunc si gata, alta in loc. cea mai buna e o tavita din cauciuc cu margini ridicate , dar costa in jur de 100 lei, prea mult :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavita aia de cauciuc e buna clar iarna ...ma gandesc , ca vii de la partie si pui claparii sau butii fara sa`i mai stergi ... de lene :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand mi-am cumparat masina am scos acea mocheta si am spalat-o bine cu detergent vanish biocarpet si toate care mi-au cazut la indemana(pana si lenor am pus :D )

nu stiu ce carase cel care a avut masina ca mirosea numai a mancare de caini...si vreau sa spun ca am muncit o gramada de am scos acel miros( de cateva ori am spalat-o)

acum iarna...ca sa ii improspatez culoarea, am scos-o si am batut-o pe zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Spuneti-mi si mie cum se poate scoate mocheta din portbagaj. Trebuie scoase scaunele din spate?

Radu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la laterale....mai bine le speli acolo pe pozitie; eu am avut intentia sa le scot la Golf si m-am lasat pagubas

posibil sa ai destule de desfacut si la polo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cele laterale, ci mocheta de deasupra rotii de rezerva. A curs dintr-un recipient niste motorina si s-a imbibat bine. Din cate am vazut mocheta intra si sub scaune si sta ancorata in elementele de la centuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage usor de ea si o sa ai o surpriza...:blackeye[1]:

cel putin la polo-ul sotiei iese fara sa desfac ceva

da spatarul in fata si vezi daca scoti mai usor mocheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!