Jump to content

Tempomat A3 8P


psebi
 Share

Postare recomandată

Masina mea nu are BC si nici tempomat. Am inteles ca la A4 doar se inlocuieste maneta de spalator parbriz simpla cu una ce are butoanele in plus pt BC si se activeaza din soft optiunea de BC. La A3 este la fel sau e mai complicat?

Pentru tempomat este o maneta suplimentara sau este maneta de semnalizare cu functii in plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este maneta separata. Vezi poza.

post-11233-1248774545_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mare grija ca pentru tempomat mai mult ca sigur iti trebuie alt calculator pentru coloana de directie. Ca sa evit acest inconvenient poti monta maneta de pe Golf V care are exact aceeasi culoare :D Eu asa am facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este mai mult ca sigur alt calculator... Depinde cu ce a venit masina (trebuie verificat). Este posibil sa aiba deja calc de directie bun.

Si eu vreau sa-mi pun CC si nu trebuie sa-mi pun decat maneta si plasticul de sub volan.

Acuma nu stiu ce maneta imi trebuie :D (ce cod)

Modificat de Dr.G.Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde pot verifica daca pot doar sa pun o maneta de la un golf v pentru tempomat?

In legatura cu BC, ar merge inlocuita doar maneta de spalator sau este un intreg modul ce ar trebui schimbat?

Daca e vorba numai de schimbat/adaugat numai manetele as face pasul. Dar daca e mai complicat nu cred ca ma bag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
F l o r i n said:

 

E posibil sa mearga montat instrument cluster-ul de pe un A3 8P 2.0Tdi pe un A3 8P 1.6 benzina ? mai exact daca ceasurile de pe IC-ul de TDI se pot inlocui cu ceasurile de pe masina mea ..?!

Multumesc!

'psebi', tu ai mai facut vreun demers in incercarea de a instala BC si tempomat pe A3-ul tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers, trebuie sa mearga - dupa ce se face adaptarea (imobilizatorul e in cluster). Singura diferenta e ca turometrul, tu o sa il bagi in zona rosie, de cele mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de asta spuneam ca as pastra ceasurile din bordul meu.. si sa le schimb cu cele din clusterul de pe TDI.. si abia dupa asta sa montez totul pe masina. Ma gandeam in special daca aceste ceasuri sunt parte integrata din IC sau pot fi scoase si inlocuite ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite pe fosta masina a lui Redfighter, G4 - benzina, montase un cluster de TDI http://www.youtube.com/user/LuciArad#p/a/f/2/WGNQX5Uv4Xg ....nu e deranjant.

Mai ar fi o varianta, dar nu am incercat-o pana acum. Scoase foliile de pe clusterul tau, puse pe ala de TDI si rescris soft-ul cu unul de benzina. ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am mai pus nimic pe masina. Nu gaseam nimic SH si mi se paruse cam mare suma cand m-am interesat de piese noi. Nu m-am mai interesat de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...
On 7/28/2009 at 12:50, ANdi B. a scris:

Ai mare grija ca pentru tempomat mai mult ca sigur iti trebuie alt calculator pentru coloana de directie. Ca sa evit acest inconvenient poti monta maneta de pe Golf V care are exact aceeasi culoare :D Eu asa am facut

Salut Andi,

Am un audi A3 8p si as vrea sa ii pun pilotul. ai pus maneta de golf v si functioneaza ok? ce anume ai vrut sa eviti? (banuiesc ca oricum ai calculator midline)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca puneti maneta de Golf V iar calculatorul nu este bun, nu o sa mearga toate comenzile de pe maneta. Merge "SET" dar n-o sa mearga "RESUME", si parca mai era ceva. Daca ai volan cu comenzi sigur merge tot, dar indicat este sa pui de A3 dedicat. O sa ti se para ciudat inca o maneta acolo, dar nu te incomodeaza cu nimic si dupa 2-3 drumuri o sa ti se para natural. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Da, se pare nu ca nu este calculatorul de coloana compatibil cu o singura maneta. Functioneaza doar "+", "-" si RESUME. Probabil daca as fi pus un calculator de coloana de VW - midline sau highline ar fi fost mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut! Am și eu un A3 8p 1.9 TDI BKC 2005 fără board computer (sper că de la asta vine BC). Aș vrea să-mi montez. Știe cineva ce trebuie să fac, specific? Adică mai exact, ce trebuie să cumpăr și ce trebuie să codez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Tempomat A3 8P
  • 1 year later...

Salut,as dori sa pun și eu pilot pe a3 ul meu ,calculatorul de coloana este type 2 1K0953549AH ,nu am BC, nu am comenzi volan ,iar maneta cu ce cod ar trebui sa fie, sa fie  un F la final?

Modificat de bebeadi35
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza cu tempomat si vezi daca accepta codarea. AH suporta cc si BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Și ce cod de maneta tempomat ar trebui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am văzut, dar ca să fiu sigur sa nu cumpăr aiurea sa fie cu F în coada sau cu D.Anul mașinii este 11.2008 model facelift. 

O serie de șasiu WAUZZZ8P19B011400 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verific maine, dupa seria sasiu, daca imi aduci aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin ,te-ai mai uitat de cod pentru tempomat după serie șasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cf seriei sasiu, ai pe masina 8P0 953 513 C 9B9, merge cu F

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut cu F atunci,o seară plăcută. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!