Jump to content

Haion Blocat Touran


morphys4ever
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa mergi la un electrician.Cred ca ai motorasul ars.Dar asta asa pe presupuneri nu merge.Trebuie sa mergi sa verifice cineva specializat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema!!am desfacut spatele de plastic de la haion apoi am desfacut acea placa(nu stiu cum se numeste)prinsa in cinci suruburi pe care se afla sistemul electric si manerul de unde deschiz de obicei portbagajul.am scos garnitura aceea de cauciu si am observat ca avea placutta care face contact cu swichul se bloca cumva,nu rula cum trebuie.am uns cu vaselina un pic de spray si gata problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La multi ani !  Am o problema si eu cu haionul, mai precis nu se mai inchide. O vreme trebuia sa dau mai tare ca sa se inchide de tot, dar acuma absolut nimic, nici in prima pozitie. Ce as putea face ? Va multumesc.

Modificat de deng3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfacut broasca. Nu mai agata pintenul. Posibil arc trecut peste umarul de plastic. Cred ca are la int acelasi sist ca la b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa desfac maine sa vad. Cu mana pot sa inchid, dar daca trag de el atunci se si deschide, merge usor. Cineva mi-a zis ca sa dau cu wd40 si sa ma joc un pic cu el ca ii plin cu mizerie si dupa un pic o sa se agate, dar nimica. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

O problema la haion.Nu se mai inchide.Pintenul se misca foarte usor dar nu mai agata.Stergatorul spate nu mai functioneaza.Cred ca are legatura cu iala.Butonul de deschidere ni i blocat.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba yala, s-a rupt mecanismul de blocare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare, si la mine imi face figuri haionul. intai deschidea la prima treapta singur cand avea chef,dar cand incercam sa il deschid eu nu mergea. acum nu mai vrea de nici o culoare, am desfacut tot am dat cu sprei de contacte toate mufele, am desfacut maner inde este switch-ul el  se aude fizic ca lucreaza dar nu deschide. daca inchid haionul si bag mufa care intra in placuta cu becuri numar/maner deschidere, deschide automat o data, dupa daca actionez maner nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica întâi cu multimetrul, dacă switch-ul este bun sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul lucreaza.probabil e instalatia, are cineva idee pe unde ar putea aparea probleme?

pe tester imi da cod 00893 contact maner E234 - haion       007 - scurt la masa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica întâi în manson cauciuc dintre caroserie și hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat toate firele pana sub plafon, sunt ok, toate mufele, am scos switch-ul din locas (e lipit pe placa) nici actionand direct pe contacte nu deschide, problema e cred inauntru in placa. 600 lei nou pe original, 200lei sh dezmembrari , 17 -25 lire nou ebay la unele se gasesc cu transport free, mie imi comanda un amic din anglia si il trimite el de acolo.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cismaru dumitru

Salut! sint nou pe forum si nou posesor de touran. problema mea este ca i-mi ramane in bord aprins haionul cu toate ca acesta se inchide si se deschide din telecomanda  si din cheie.am verificat instalatia catre haion, este in regula. ce poate fi? multumesc!         Dupa cum apar in semnatura sant fan vw, am un T4 van si un T4multivan , dar asta ma depaseste, am o varsta!

Modificat de cismaru dumitru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce an este Touran ul? Probleme la yala spate, respectiv switch. Necesita înlocuire, cel mai probabil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cismaru dumitru

Am schimbat yala cu una functionala de pe alta masina-aceeasi problema! curios ca pana acum arata haion deschis in bord in mod intrerupt, acum este permanent si culmea nu mai functioneaza stergatorul spate si nici stropitoarea care cred ca nu are legatura cu instalatia spate. 

Modificat de cismaru dumitru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnule coleg - aici discutam probleme tehnice. Pentru solicitari de servicii avem arie de anunturi. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cismaru dumitru said:

Am schimbat yala cu una functionala de pe alta masina-aceeasi problema! curios ca pana acum arata haion deschis in bord in mod intrerupt, acum este permanent si culmea nu mai functioneaza stergatorul spate si nici stropitoarea care cred ca nu are legatura cu instalatia spate. 

Nu merg cele de mai sus, deoarece vede hayon deschis. Scoate mufa si vor merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cismaru dumitru

Am scos mufa de la yala, la fel in bord haion deschis! V-am zis ca fizic se inchide si se deschide din telecomanda. Touranul este 2006, 2000 cm, 101kw motor bmm. Din cele citite pe forum vreau sa mentionez ca nu merge iluminatul(doar iluminatul ) la bricheta. are vreo legatura?Sau mai degraba cu modulul comfort? unde este amplasat si ce pot verifica? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu iluminare brichetei. Modul confort sub torpedou...trebuie dat jos...de verificat...doar cu altul, daca ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/3/2020 at 6:17 PM, cismaru dumitru said:

Am schimbat yala cu una functionala de pe alta masina-aceeasi problema! curios ca pana acum arata haion deschis in bord in mod intrerupt, acum este permanent si culmea nu mai functioneaza stergatorul spate si nici stropitoarea care cred ca nu are legatura cu instalatia spate. 

Fire dezizolate care fac atingere intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/4/2020 at 1:51 PM, cismaru dumitru said:

Am scos mufa de la yala, la fel in bord haion deschis! V-am zis ca fizic se inchide si se deschide din telecomanda. Touranul este 2006, 2000 cm, 101kw motor bmm. Din cele citite pe forum vreau sa mentionez ca nu merge iluminatul(doar iluminatul ) la bricheta. are vreo legatura?Sau mai degraba cu modulul comfort? unde este amplasat si ce pot verifica? Multumesc!

daca este vorba despre iluminatul din portbagaj, are legatura cu yala haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
ClaudiuMarantz

Va salut. Am si eu aceiasi problema la Touran 2007. De inchis si deschis functioneaza. Doar ca acolo unde pui mana sa deschizi cand face clicul acela cand nu face.  Daca lovesc  usor in zona aceea cu mana isi revine si se face clicul de deschidere. Dar de cele mai multe ori nu face clic sa se deschida ? Stie cineva ce ar putea fi ? Stiti vreun tutorial de desfacere cum as putea sa ajung la problema ? Va multumesc mult.

 

Modificat de vdragos
Scriere nejustificata cu bold
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa clapa....curata switch ul sau inlocuieste clapa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ClaudiuMarantz

Florin Cum pot ajunge la clapa ? Nu prea stiu ce trebuie sa desfac acolo. Am vazut ca sunt niste suruburi in spatele triunghiului reflectorizant. De acolo incep ? Trebuie sa dau tot capitonajul portbagajului jos ? Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Jos capitonajul si dupa aia o sa vezi suruburile de fixare de la clapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!