Jump to content

Haion Blocat Touran


morphys4ever
 Share

Postare recomandată

Saluare tuturor, astazi am reusit sa fac o pana, tras pe dreapta scos rezerva, skimbat roata pus inapoi totul doar ca in momentul cand am vrut sa inkid portbagajul l-am inchis prea putin si am vrut sa il mai deskid odata sa se inkida complet fiind prins in prima clema de la portbagaj, dar de unde ... ca nu mai merge.centralizata merge imi deskide usile dar portbagajul zici ca e intepenit. Am incercat si cu portierele deskise , inkise , luminile mi se aprind cand pun contactul senzorii merg dar nush ce are. Astept parerile vostre pana imi fac timp sa ajung la o diagnoza, ca sincer nu m-as baga pe dinauntru sa imi desfac capitonajul sa vad ce are. Multumesc si drumuri bune!

Modificat de hbogdan
k = ch!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa desfaci capitonajul de la hayon si sa vezi acolo.este posibil sa fi ramas o tija blocata pentru ca nu a facut cursa completa.sunt n variante.ai incercat sa-l impingi cu mana sa se inchida de tot?eu zic ca este o problema mecanica acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit cum se desface, am rabatat scaunul din spate, am desfacut locasul unde se afla triunghiul reflectorizant si este o gaurica unde imi incape degetul sa trag de o tija sa se deskida porbagajul. Capitonajul nu l-am mai desfacut astazi ca e sarbatoare, dar cred ca e ceva blocat acolo din moment ce mecanismul lucreaza si deblocheaza tija aia. Problema e ca mie mi-a ramas blocat manerul de deasupra placutei cu numerele de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur este suiciul de deschidere al haionului, probabil este oxidat si nu mai trimite comanda la iala, il dai jos il cureti, eventual il ungi putin, cam asa se intimpla si la pasat avant, probabil este o boala la vw, ajunge apa acolo sau condens cine stie dar in timp mai trebuie curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa il desfac are 4 suruburi 2 unde se afla triunghiul reflectorizant si 2 in suporti de tras haionul in jos, in rest iese usor din bradutii care este prins. Erau oxidate contactele de la mufa ce actiona manerul haionului, asa ca scoasa, curatata dat cu sprey pentru contacte electrice, pus la loc si merge de minune acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Florine, sa vezi ce fain e cind" nu se mai inchide"haionul. Eu tocmai am patit asa ceva, acum citeva zile.Nu vreau sa mai deschid un new topic, dar se poate intimpla si asa ceva. Daca vreodata va pati cineva asa minune, pot sa-l indrum ce si cum sa faca, ca sa remedieze temporar situatia.Chestia, e ca-ti ramine haionul deschis, mai ales cind lasi masina undeva, parcata si nu ai cum sa o asiguri.E o treaba urita. Nu stiu daca intereseaza pe cineva, de aceea nu am vrut sa mai deranjez. Mai vorbim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu danny si eu am trecut prin asa ceva.s-a rezolvat pina la urma cu un drum la service.a trebuit dat jos capacul din plastic de la haion si au facut ceva acolo si a mers .sunt vreo 2 ani de atunci si nu am avut probleme

apropo.la voi sare putin haionul cind il deschideti sau doar se deblocheaza din telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sare putin.Cit despre blocarea haionului, dupa ce l-am desfacut, am scos afara dispozitivul de zavorire si l-am facut bucatele. Era uzat sectorul dintat la final de cursa a melcului si raminea blocat acolo, asa incit nu se mai putea zavori. Daca stii ceva meserie nu e prea complicat. S-auzim numai de BINE !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de setarea din fabrica.La mine doar se descuia si trebuia sa ii dau eu comanda manuala din switch dar am rezolvat cu vag-ul sa il fac sa sara un pic si acum caut arcuri ca sa il pot face sa se ridice singur pana sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i cam periculos cu ridicatul singur? La o limuzina sau un combi e ok dar la un van mi se pare cam riscant, daca e parcat unu prea aproape in spatele tau sau daca tocmai trece cineva si tu apesi din greseala pe telecomanda poate avea urmari! Personal inca nu am vazut van la care sa se deschida singur haionul(din fabrica), cred ca din motive intemeiate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu un filmulet cu un Touran negru, la care i se deschidea haionul singur. Parerea mea este, ca avem doar niste masinute bune si dragute si nu avioane sau mai stiu eu ce nave spatiale, cu comanda hidraulica. Acuma, daca fabrica le-a facut asa, probabil ca stiau ei de ce.Sigur ca se pot face tot felul de improvizatii, dar nu sunt convins ca au o utilitate prea mare.Ar trebui o actionare hidraulica si deja intram inalta dimensiune temporala.Poate peste citiva ani, vom avea pe touranuri

pompe hidraulice care vor rezolva problema. Numai bine !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua,

Am si eu o problema cu haionul de la Touran in sensul ca este blocat. Am demontat inchiderea si clapeta si le-am verificat functionalitatea pe un golf V, ambele functioneaza. Dupa diagnostic am vazut ca problema este ca acea clapeta de deschidere este tot timpul activata. Eroarea e asta

00893 Switch for Trunk handle E234 - 007 Short to Ground

La partea electrica am eroarea asta:

01064 Terminal 58d Interior Dimming - 012 Electrical Fault in Circuit.

Ma poate ajuta cineva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ti-a ramas blocat swich-ul de la haion sau cablajul s-a ros si da la masa pe undeva... Trebuie verificat cablajul si switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu patesc urmatoarele: dau sa deschid nu se deschide, dau sa inchid (atunci cand merge deschis) se inchide pe prima treapta. Cum am rezolvat? Am remarcat, clapeta de actionare ramane apasata. Atunci cand face figuri, prin cauciucul de protectie dinspre exterior (sau marginea de jos, mai bine spus) caut sa imping clapeta spre pozitia de repaus. Nu am demontat nimic si merge de doi ani asa.Poate merge si la voi astfel, Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ti-a ramas blocat swich-ul de la haion sau cablajul s-a ros si da la masa pe undeva... Trebuie verificat cablajul si switch-ul.

Switchul este verificat pe alta masina si functioneaza. Cred ca e un scurt undeva problema este ca trebuie sa gasesc pe cineva care se pricepe ca daca ma duc la Porche Nord ma omoara aia la bani.

stie cineva pe cineva expert?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am aceiasi problema .Am ramas cu haionul deschis ,am desfacut capitinajul am scos iala ,cu gandul ca o repar ,si surpriza era nituita ,as fi putut sa dau doua gauri sa scot niturile dar am zis ca mai antai sa intreb .Voi cum a-ti rezolvat?

Modificat de vadym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

am patit-o si eu

am ramas cu portbagajul deschis

din cand in cand daca apas butonul de deschidere portbagaj se aude un motoras

in cele din urma s-a inchis, dar la deschidere am avut aceeasi pb.

din cei care ati avut problema cu portbagajul deschis cum ati rezolvat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Street-Bass-Zone

ce ziceti de idee asta?deci se poate sa se deschida haionul.pun aici un filmulet sa vedeti ca exista

http://www.youtube.com/watch?v=lowU3h54hCY

Misto deschiderea, ma tenteaza.

flotouran95 - radural, ati reusit careva sa faceti modificare? :scratch:

Avem nevoie doar de arculete? sau trebuie schimbate si telescoapele?

A mai facut careva? :icon_bounce:

Imi cer scuze daca deranjez vreun operator cu ideea asta "deschidere automata a haionului la Touran" :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Imi cer scuze daca deranjez vreun operator cu ideea asta "deschidere automata a haionului la Touran"

:offtopic:

Stai linistit, ca nu deranjezi pe nimeni. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

.............................................................................................................................

Draga coleg mihai ai mao postat odata aceeasi intrebare aici http://vwforum.vwfor...ost__p__1759053 si nu vad ce cauta problema ta aici la aria touran cind tu ai de fapt jetta.Poti posta aici http://vwforum.vwfor...in-telecomanda/ Problema ta .Multumesc

Modificat de flotouran95
double post
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut

am schimbat de curand masina, o skoda octavia 2 din 2007 , masina achizitionata de noua din tara , cu un touran din 2009 , model 2009 , pe care inca nu l-am descoperit in intregime .

masina a fost cumparata din germania , nerulata in tara si astazi dupa cateva drumuri prin patria noastra draga imi apare un zgomot tare urat la haion in spate.

dupa cateva ture stat in portbagaj am depistat ca zgomotul vine din zona in care se afla broasca si mai freaca si capitonajul de plastic de tabla exact dunga unde se imbina cu tabla spre exterior .

intrebarea mea este daca aveti ceva solutii si daca se deschide greu plasticul respectiv sau ce cleme sunt nu doresc sa rup ceva

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Gandesc ca stii deja ca (asemenea usilor) si haionul are doua pozitii de inchidere - 1 este blocare pentru a nu sari usa in timpul mersului (si poate sa nu-ti prinzi degetele - eu am patit-o la usa si nu cu degetele mele) - daca e inchisa asa, haionul are putin joc si posibil sa se auda zgomot in timpul mersului., si daca dai mai tare are o inchidere fara miscare, blocare completa. daca esti obisnuit sa lasi usa sa cada usor ori sa dai cu ea discret, banuiesc ca nu ti s-a inchis complet. Altfel succes cu noua achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema chiar astazi am desfacut plasticul din spatele haionului care are un numar relativ mare de cleme si am dat o tura cu masina si .... surpriza zgomotul tot era

munca degeaba

am gresat incuietoarea spate si spre marea mea uimire au disparut toate zgomotele

asa ca sfatul meu este sa gresati incuietoarea inainte de a desface se poate si prin compartimentul triunghiului reflectorizant

in rest inca mai am de descoperit masina tin sa precizez ca este model 2009 cu rcd 310 cu functia phone pe volan dar inca nu am reusit sa ma conectez cu telefonul ?????????

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!