Jump to content

Turul Europei


Sop
 Share

Postare recomandată

Antisemit = impotriva evreilor. Ai incurcat un pic termenii, dar nu mai conteaza.

imi cer scuze de offtopic, dar totusi: "antisemitismul este

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sop

    10

  • YEP

    6

  • XTI

    5

  • soila

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma rectific pentru ca nu m-am exprimat bine si am fost gresit inteles. Am intalnit pe langa situatia de la unguri benzinarii in austria,cehia si polonia benzinarii unde erau bariere ca la metrou pentru intrarea la toaleta.

Situatia era in doua feluri. Cumparai ceva de la ei si in baza ca ai facut acest lucru ti se dadea fisa de 50C sau 1E pentru a intra iar chitanta de la automat o duceai la casa. Sau bagai fisa tu si in baza bonului de la toaleta iti dadea fisa inapoi.

Daca nu cumparai nimic aveai acces la toaleta doar cu plata.

In germania in orice centru comercial(mall) unde am fost si am avut nevoie era cate un om asemanator cu cel prezentat de colegul de mai sus. Mobil cum s-ar spune. Si taxa era 1E/persoana chiar daca ta plimbai pe acolo sau chiar daca faceai cumparaturi. Atat in Munchen cat si in Berlin.

Dar ca sa incetam cu discutia asta pentru cei ce vor sa plece in afara cu masina recomand ca la calculul bugetului sa ia in considerare si parcarile. Cel putin eu nu le-am calculat si m-au ajuns destul de mult. Bine ca aveam ceva bani peste.

De exemplu in munchen am prins superaglomerat si am fost nevoit sa parchez in parcarea subterana din centru. Si era doar 4e/ora.

De asemenea la alegerea hotelului sa aiba neaparat parcare si eventual gratuita. Mi s-a intamplat in Berlin sa fiu directionat sa parchez pe strada; nu era ilegal in zona aceea dar nu mi s-a parut normal. La cehi hotelul avea parcare dar se platea 5E/zi...

Asa ca fiti atenti.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In buda in care am intrat eu costa 100 de forinti si iti dadea un bon valoric (de 100 de forinti, evident) pe care sa ii cheltui in lantul lor de benzinarii. Faceau asta ca sa sprijine nu stiu ce fundatie. Pe langa asta in Romania nu m-am p#$@t niciodata intr-un WC unde mirosea a lamaie si canta muzica ambientala. :Driver:

Cat despre experienta mea cu ungurii... Au fost 2 care m-au oprit la vreo 2 km de granita sa ma intrebe unde merg, si m-au rugat sa deschid portbagajul (intaresc 'rugat' ca sa ai idee cat de politicosi au fost), au vazut niste sticle de apa si m-au intrebat daca am tuica. :icon_thumright: Au mai fost 2 cand am plecat din benzinaria de care ziceam in primul paragraf care m-au oprit si au indreptat un pistol spre numarul de inmatriculare si m-am dat jos sa intreb ce si cum. Au zis ceva in ungureste si le-am raspuns ca nu vorbesc decat engleza. Au spus "Vignette check, you are ok" si asta e tot.

In rest de ce sunt bozgori? Ca n-am dat in nicio groapa pe drumurile lor? Ca imi venea sa plang cand vedeam cum lumea mergea cu 50 la ora in localitati si cu 90 in afara si daca eu aveam 90 nu ma depasea nimeni (imi inchipui ca nu e peste tot asa, vorbesc din experienta)? Ca nu am vazut niciun boschetar in Budapesta? Ca n-am vazut caini vagabonzi? Ca era curat si frumos peste tot pe unde am umblat? Ca nu mi-am luat niciun flash pe autostrada (nici macar de la romani)?

Pe de alta parte, in Bucuresti fac o ora de la munca pana acasa (sau invers). La 50 de grade (vara). Si sunt doar 10 km. Si probabil ai vazut ce ordonat se circula la noi. Sa merg cu geamul deschis sa injur tot timpul? O asemenea atitudine nu ne face cinste.

Scuze de off topic!!! ;)

On topic: va invidiez pe toti care ati facut aceste tururi. Am citit tot si am gasit o gramada de destinatii pe care vreau sa le bifez, alaturi de informatii utile care sa ma ajute sa nu am neplaceri. Timp si sanatate sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa revenim la subiectul topic-ului si sa nu mai discutam doar despre toaletele din Ungaria si Austria.

As vrea sa aflu cat mai multe impresii de la initiatorul topicului despre experienta de a conduce intins pana langa Paris. Intreb asta pentru ca si eu vreau sa merg cu prietena inainte de Craciun la o mica sedinta de cumparaturi in acea atmosfera magica de sarbatori si ne-am gandit sa mergem dintr-o bucata fara sa dormim undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PH-11-WRC

Initiatorul topicului nu a scris ca ajunge intins pana langa Paris. Nici nu cred ca ar putea. El pleaca din C-ta.

Poate doar daca o lasi pe prietena ta sa conduca ziua pana spre Hegyeshalom ~ 900 km ( Paprika ) iar de acolo noaptea sa conduci tu - restul de ~ 1200km.

In 92 am fost intins ( patru soferi ) pana in Paris. Un R25-V6 de 2500. Am ajuns dupa ~ 25 de ore.

Mancare si sucuri aveam la pachet ( masina blindata ).

Nu merita efortul. Mai bine luati o cazare inainte sa intrati in Austria si plecati linistiti si cu pofta de cumparaturi spre FR.

In ultimi patru ani am facut concediul ( doar eu sofer ) in EU ( masina are acum 43000km din care in Buc ~ 6000 - facuti de sotia mea, masina este din iulie 2007 ). Toate iesirilie din vara au fost mai lungi de 6000km. Prima oprire a fost in tot deauna spre granita HU / A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum iti spuneam si pe topicul celalalt nu cred ca merita sa te omori facand bucata asta dintr-o bucata.

Si nu stiu daca vei reusi.

Mai degraba faci un popas in Austria, ceva cumparaturi daca aveti timp si plecati spre Paris a doua zi.

In acest concediu am avut la dispozitie 12 nopti/13 zile. ~7000km si am avut zile cu 0km zile cu 100-200 dar si cu 1500.

Am reusit chiar si performanta de a face in aceeasi zi 800km prin italia/elvetia numai pe pasuri montane gen transfagarasan. Stelvio/furka etc.

Dar am plecat la 6 dimineata si m-am intors la 10 noaptea.

Afara poti face si 2500 intr-o zi fara sa fii prea obosit. Dar dupa 600 in tara nu vei mai putea face mai mult de 1000 afara.

Dupa concediul asta stau si ma gandesc daca ma voi mai chinui sa ies din tara cu masina.

Pentru momente cand voi avea locatii fixe si nevoie de mobilitate putina voi lasa masina acasa voi merge cu aveionul si in caz de ceva voi inchiria una de acolo.

Daca nu eram atent la drum pe Ct-Arad si Arad-Ct muream de cel putin 10 ori si asta nu din cauza mea.

Iti recomand muzeul BMW din munchen daca nu te abati prea mult din drum. Nu atat pentru muzeu cat pentru tot ce gasesti acolo(showroom,prezentari motoare si tehnologii,arhitectura). Pe mine m-a lasat masca.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in fiecare vara cand ies din tara in concediu fac popas la baile felix.

imi rezerv din timp o camera, ajung ziua acolo, ma balacesc in apele termale, ma culc, dorm bine si dimineata la 7 ies din tara, pana la intuneric poti fi la granita cu franta.

deci piatra-neamt oradea = 600km (drum obositor si care te termina psihic si fizic)

odata ce ajungi pe M1 mai faci 3-4 ore pana in viena, 3-4 ore pana in munchen si inca 4 ore pana la intrare in franta.

la intoarcere mereu iese mai nasol, ramai si fara bani, intri in tara obosit, si te mai asteapta alt drum si mai obositor.

oricum in concediu viitor mergem in grecia, deci pica traseul european pe care il facem de 4 ani :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am confundat eu drumul catre Paris cu al unui alt coleg pus pe alt topic. Greseala mea - sorry.

In alta ordine de idei noi vom pleca noaptea din Bucuresti si pana la Arad va fi floare la ureche fiind mai mult gol doar tir-uri pe sosea. Vedem daca se poate, daca nu ne oprim. Ideea este ca nu vom avea foarte mult timp liber atunci si vrem cat mai multe zile in Paris nu pe drum.

Muzeul BMW din Munchen l-am vizitat anul trecut si intr-adevar este ceva deosebit. As vrea sa trec pe la Ingolstadt ca doar sunt posesor de Audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!