Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

Am eu BCB si e euro4 masina e din 2004 si are consumul exact cum e mentionat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am citit ceva gen ca in anul 2000 a fost trecere de la euro 2 la euro 3 si euro 4....La Golf benzinare anul 2000 nu exista decat euro 2 sau euro 4, euro 3 nu se da...Asa ca D4 paote fi euro 2, caut articolul si dau link..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum poti afla exact data fabricarii?(anu si luna).Nu am gasit in ce luna e fabricata masina mea si sunt curios.Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

as vrea sa cumpar o masina de la niste samsari si mi se par km cam putini,golf 5 2005 luna x 85000,ma poate ajuta cineva cu o verificare a seriei de sasiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un VIN decoder.

Stie si ETKA treaba asta. Doar ca si in cazul asta trebuie sa ai conexiune la internet. Mai jos am pus un exemplu. Bafta.

gxhvWWA.jpg

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e din 2005, mai pune 100000 pe langa km actuali.

Daca e DSG si un model mai scump Sportline, ... poate avea mai putini km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa cumpar o masina de la niste samsari si mi se par km cam putini,golf 5 2005 luna x 85000,ma poate ajuta cineva cu o verificare a seriei de sasiu?

Dute la un dealer si verifica pe baza VIN-ului istoricul masinii. Daca nu corespund kilometrii lasa masina. Daca corespunde cere o diagnostizare competa. Dupa aceea poti incepe negocierea.

Mare grija si succes!

Modificat de szaki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci pe cartea service nu te poti baza....am gasit si un golf 5 plus 2006 2.0 tdi 140 cp care spune ca are tot 86000 km! ie adusa recent ,nu stiu nimic de motorul asta ,pe 1.9 il cunosc dar asta nu.si mai ales ca ie plus si astea nici nu sunt prea multe....o sa incerc o verificare a vin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba va agitati cu "VIN" la dealer.

Daca masina e adusa din afara se poate pacali dealerul din Romania.

Cum ? Nu o sa va spun aici. Astea nu se vb pe forum.

Daca masina nu a avut service facut in reteaua VW din Europa nu se poate tine evidenta service-ului respectiv km.

Intrebare ? Daca masina are ultimul service facut la VW la 80000 km si restul pana la 150000 km la Fiat, Daewoo, Kia mai stie VW cati km are masina ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatia in care sunt o gramada de masini SH pe piata cu kilometrajul dat inapoi cu nesimtire, eu sfatuiesc pe toti ca dupa un nivel de preti (De exemplu: de la o masina cu 2.000 EUR nu ai pretentia unui istoric verificabil) sa nu-si da banii pentru masini ale caror istoric nu se poate verifica cu certitudine. In special pentru motorizari diesel la care costurile de reparatii pot fi extremn de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km se dau inapoi si in Germania si in orice tara, mai ales in Romania.

In Romania se dau inapoi din cauza cumparatorilor. Ei fac piata. In Romania se cumpara pretul si nu masina. Si de aici si panarama care e, masini de 250-300k km luate pe 5-6-7000 euro si vandute pe 10000 euro.

In Germania km facuti pe autobahn 200000 = Romania 75000 fara nici o exagerare.

Pt szaki

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Wug - se pote verifica data la care a fost efectuat ultimul service. Serviceul trebuie facut la 15.000km sau la 35.000km in cazul serviceului long life, dar in ambele cazuri anual, deci ultima inregistrare nu are voie sa fie mai veche de un an.

Nu am spus ca ar fi o problema ca masina are 200.000km reali cu serviceurile efectuate la timp si sunt de accord cu tine in privinta perceptiei gresite ale cumparatorilor care se tem de kilometrii, desi nu numai kilometrajul conteaza. Totusi consider ca este important sa cunost antecedentele masinii pentru care dai o gramade de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat, dar intr-un an poti sa faci 50-60000 km in Germania pe autobahn.

Una peste alta, km sunt esentiali dupa care urmeaza motorul, culoarea, optiuni ...

O intrebare. Cum ai reusit de pe 1.9TDI sa te schimbi la 1.4 benzina,

adica de la 7% motorina in oras dar cuplu mult mai bun, la 10% in oras benzina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti face 50-60.000km intr-un an dar terbuie sa faci serviceul la max 35.000km. Deci diferenta mai mare de 25.000km nu poate sa fie nici in cazul in care faci 60.000km intrun an.

Ca sa nu fim off topic: Despre 1,4 TSI: http://vwforum.ro/index.php?showto...51110&st=80

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca am 100000 km cu masina.

In ian fac service si o vand in dec inainte de service inainte de cum ai spus tu perioada 12 luni mai sus.

Eu merg sa zicem 50-60000 km de la schimb la schimb si ti-o vand tie cu 110000 km dar masina a avut 150000 km reali.

Poate vreodata VW sa demonstreze ca s-a umblat la km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am gasit un passat sh in tara, dar este din alta localitate;

as vrea ca inainte sa bat drumul sa ii cer o copie scanata dupa cartea service (acolo apare si vin-ul ?) pentru a incerca sa obtin cateva info despre masina; o asemenea doleanta e ceva exagerat ? adica, vanzatorul m-ar putea refuza si din alte motive si nu neaparat pt ca ar avea ceva de ascuns ?

masina e din 2004 si are aprox 100.000 km (cel putin asa sustine) ; nu plec de la ideea ca nu ar fi reali, dar vreau sa vad ce si cum (d.p.m.d.v poate sa aiba si mai multi la cum arata masina - in poze :P )

Modificat de cipando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipando - In mod normal apare VIN-ul in cartea de service. Nu este exagerat ceea ce ceri si nu vad din ce motive ar refuza sa-ti trimita VIN-ul.

Te sfatuiesc sa citest topicul inainte de a cumpara, vei gasi multe informatii utile.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va mai spun cum am prins smecherasu' de masini cand m-am dus la el acasa? M-am dus cu un prieten, mecanic auto care si-a adus si el un prieten cu care colaboreaza iar acela e tinichiger-vopsitor si i-am rugat sa-mi spuna parerea lor (era vorba totusi de 11500EUR). Ne-am dus cu daciutza la domnu' "nu ma ocup eu de asa ceva!". In primele 30 secunde, vopsitorul mi-a aratat aripa din fata si spate partea dreapta ca au fost vopsite (usile nu). Asta inseamna sa mergi cu un vopsitor; eu nu vedeam nici daca ma invarteam 3 ani in jurul ei! Masina avea la bord 138 mii si ceva de km, aproape 139k. Dupa ce i-a verificat haveru' suspensia, si ce mai stia el c-ar costa mai scump la reparatii, si le-a gasit in regula, l-a rugat sa-i dea voie sa dea jos doar capacul protector de la motor (plasticul acela care acopera motorul) sa vada cum este motorul (scurgeri de ulei, locuri proaspat sterse sau curatate, locuri unde s-a umblat recent,etc.). UUps!! o eticheta micuta lipita pe capacul care acopera cureaua de distributie, scrisa pe ea cu pix, o data cu mai bine de un an mai devreme si 172 mii si ceva de km! I-am aratat domnului "nu ma ocup eu de asa ceva!" ... bine-nteles ca a urmat o scurta sceneta melodramatica: ca nu se poate! Precis e o greseala, ca doar masina a fost a unui batran care nu prea umbla cu ea! etc., ca doar el nu se ocupa cu asa ceva! Ne-am facut ca-l credem, chiar il compatimim.... Mi-am luat masina noua cu 5mii mai scumpa decat cea cu pricina, chiar daca m-am imprumutat, dar stiu ca nu pic de fraier, si km sunt reali!! Va doresc toate cele bune si masini superbe!

Modificat de MRUAIR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari tuturor!

Sunt nou pe acest forum si vreau sa va intreb si pe voi care ar fi bolile unui passat. Deocamdata am un opel corsa c din 2004, full option si vreau sa-l vand pentru ca un prieten are un passat care este foarte intretinut si vrea sa-l dea, sa-si ia o masina noua.problema este urmatoarea: mi-a spus ca a agatat scutul de sub masina din fata pana in spate...nu stiu sigur daca e posibil ca acel scut sa fie cat toata masina, doar la motor stiu ca are.voi ce ziceti?si daca este scutul pe sub toata masina cat ar costa unul?

Passatul are: climatronic, bixenon, incalzire in scaune, an 2001, 120.000km, TDI, 6+1 trepte, 6airbaguri parca.

astept sfaturile voastre.

multumesc

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat-ul din generația B5.5 este unul dintre cele mai reușite modele fabricate de VW p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pai daia vreau si eu sa-l iau. nu este umblat, este super intretinut si l-a avut de nou.sincer sa fiu mi-a spus ca nu mai stie sigur anul (2001 sau 2003). dar oricum vreau sa-l iau neaaparat daca am noroc si dau corsa. daca auziti pe cineva interesat aveti link aici pentru detalii: [anunturile comerciale sunt interzise in aceasta arie]

PS: rog moderatorii sa nu se supere ca am postat un link de pe alt forum. aici, sincer, nu am avut timp sa caut dar nu am vazut vreo sectiune publicitara.

multumesc

Modificat de WNS
Quote inutil & eliminare anunt. Te rog citeste regulamentul forumului !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa raspund la intrebarea din titlu: Nu kilometri! :sick:

Dupa ce merg cu golful de 2 ani, pot spune ca o masina care a fost prost utilizata de observa din interior. Faptul ca are 150mii sau 240mii km nu este relevand (cel putin pt mine). De schimbat la ea cand o cumperi, oricum schimbi tot ce se poate schimba si ce este consumat (placute, discuri). Pici de fraier daca deshizi discutia cu vanzatorul despre veridicitatea kilometrilor. daca ii faci si o scanare, nu are rost sa te stresezi cu km, daca sunt sau nu reali.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile pentru intretinere cum sunt?? casco cat costa la ea?? masina este euro 3, daca este euro 3 ce taxe sunt mai mari decat la cele cu euro 4?? si care sunt?? stiu ca sunt multe intrebari, dar vreau sa stiu la ce ma astept. il cunosc pe omu de la care vreau sa iau masina, este vecin cu mine, si nu este un samsar sa zic asa, este un om linistit, la locul lui si de masina asta stiu sigur ca are grija. nu stiu daca ii mai schimb ceva ca imi zicea acum vreo 2 saptamani ca a fost cu ea in service si i-a facut revizia. nici el nu stia ca o sa o dea, dar i s-a pus pata pe noul A4 :D.

multumesc

QUOTE inutil

QUOTE / REPLAY (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele ADDREPLY sau FASTREPLY.

Multumesc!

aryes13

[offtopic] dc nu pot sa deschid un nou topic la anunturi?? imi da eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru ca NU ai citit regulamentul! :D

-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!