Jump to content

Ce trebuie verificat cand cumperi o masina SH?


lautrec
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am gasit la mine in oras in Golf 5 la 3350. Este din 2006 si are 120.000 km conform spuselor vanzatorului. As fi interesat de 2 chestii: 1. Daca am VIN-ul ma poate ajuta cineva de aici cu KM reali sau ce se mai poate vedea prin intermediul vin-ului? 2. Ar fi vreo problema daca masina este adusa din germania si nu are rar si nimic facut? 3. la ce ar trebui sa ma uit neaparat? este un golf 5 1.6 102cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto

Salut,

Da-mi vin-ul si iti spun ce dat pot afla despre el.

Uite aici un ghid pe care il poti folosi pa verificarea masinii: http://bit.ly/ghidinspectorautoeu

 

Nu mai cita postul anterior.

Este contrar regulamentului.

Multumesc pentru intelegere!

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V-am trimis pe emailul site-ului din semnatura un mail unde v-am lasat VIN-ul. Am considerat ca nu e ok sa il public aici daca nu este vehiculul meu. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea greu de crezut ca masina. aia din 2006 sa aive doar 120.000 km...mare gj..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta voiam sa verific pentru inceput macar VIN-ul.. Nici eu nu stiu ce sa zic. Este vorba despre un Golf 5 1.6.

Modificat de undreamedsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si fara verificare tehnica, cum a fost adusa? Pe trailer? In cazul asta as avea grija sa nu fi fost lovita sau mai rau sa fie din 2 masini facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles bine, masina nu are RAR efectuat, nu zice ca nu ar avea TÜV valabil. In cazul in care a fost adusa pe trailer(neavand TÜV, inseamna pret de achizitie mai mic), desi la km aia ramanea in DE, pt. un pret semnificativ mai mare.

Mergi la un mecanic priceput pentru o verificare amanuntita, vei afla mai multe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto

@Andrei din pacate nu am gasit date privind kilometri reali ai maisnii.

 

Ce ramane de facut este o verificare temeinica a masinii inainte de cumparare. Verifica foarte atent motorul ca au probleme cu garnitura de chiulasa si axul cu came.

 

Modificat de inspectorauto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Avem oare colegi de forum care lucreaza prin reprezentante din grupul VAG pentru un eventual istoric dupa un VIN ?! Intreb sa stiu cui sa ma adresez.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

sunt in cautare de vw passat euro 5, motor 140cp sau 170cp. deci anul masinii ar fi undeva de la 2009-2010 in sus. 

caut mai mult in germania, de la vanzatori privati si nu dealeri. e posibil ca o masina sa aiba sub 150k km??
se poate sa dea chiar proprietarul masinii cativa km inapoi in scopul de a vinde mai usor o masina?

ce aspecte negative sau care scot in evidenta ca masina ar avea mai multi km exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iei de la particular ai sanse sa aibe km de origine,nu toti particularii au rulaj de 50kkm pe an

depinde de proprietar,daca e vreun arab sau turc ,e posibil sa umble la km

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil să găsești o mașina cinstită și la privat dar prețul de cele mai multe ori este corect și nu  prea găsești "super oferta".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preda Bogdan Constantin

Găsești și la privat și la parc auto.eu am găsit din 2010 golf plus cu 16000 de km(mașina actuala).In germania de găsește.de exemplu a mea a fost la proprietar până a murit și băiatul decedatului a dat-o înapoi la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 15.03.2017 at 4:59 PM, incepatorcj said:

salut,

sunt in cautare de vw passat euro 5, motor 140cp sau 170cp. deci anul masinii ar fi undeva de la 2009-2010 in sus. 

caut mai mult in germania, de la vanzatori privati si nu dealeri. e posibil ca o masina sa aiba sub 150k km??
se poate sa dea chiar proprietarul masinii cativa km inapoi in scopul de a vinde mai usor o masina?

ce aspecte negative sau care scot in evidenta ca masina ar avea mai multi km exista?

 

La pretul corect gasesti orice. Dar un passat cu motor CR si la sub 150.000km daca il gasesti la sub 7000e sa stii ca nu faci afacerea vietii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
On 16.03.2017 at 2:10 PM, ForceTurbo said:

Multumesc pentru sugestie. Problema este oarecum ciudata. Am incercat pe respectivul site, stiam de el, si in momentul in care am introdus VIN-ul, partea de istoric service cica nu este disponibila. Am trimis si un mesaj echipei inspectorauto.ro si in foarte scurt timp am primit raspuns cum ca, daca acea rubrica este bifata cu X (rosu), inseamna ca ei nu au date despre acea masina, cumva nu ar exista in baza de date pe care ei o acceseaza (sau cum functioneaza ei).

De ce mi se pare ciudat ? Pentru ca VIN-ul este de la masina personala, masina luata de la privat din DE, masina ce a avut toate intrarile in service la reprezentanta din localitatea unde proprietarul locuia, atat in perioada garantiei cat si dupa. Carte service 100% ok. Nu am dubii de niciun fel.

Insa ce as fi dorit eu si doresc in continuare, sa pot obtine cumva tot acel istoric de germania, listat negru pe alb. Sa il am eu si la o eventuala revanzare, altfel e cand cartea service cu partea de intrari din germania bate 1 la 1 cu acea lista detaliata. Plus ca imi place mie sa am toate hartiile, chitantele, documentele ce tin de masina personala....pitici :)

Golf-ului ce l-am avut inainte, am reusit sa-i obtin tot istoricul listat pe vremea cand lucram la o reprezentanta din grupul VAG aici la noi in tara si mi l-am listat singur. Din pacate nu mai lucrez acolo si nici nu mai am legaturi macar cu personalul de acolo, deoarece multi au plecat  si nu mai cunosc pe nimeni.

Deci in continuare, daca cineva ma poate ajuta in vre-un fel, chiar si contra cost, as fi dispus sa accept orice propunere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto

@LUFY imi pare rau, asa cum ti-am spus si pe email din pacate nu avem informatii privind istoricul de service despre acel VIN. 

Nu trebuie sa ti se para ciudat sau sa te gandesti ca masina are vreo problema ascusa sau cineva vrea sa ascunda ceva. Pur si simplu nu a ajuns la noi informatia despre masina ta.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Departe de mine gandul sa recurg la un feedback negativ sau sa cred ca site-ul inspectorauto nu este unul competent. Cunosc si eu persoane care au recurs la serviciile oferite de voi si totul a fost in regula si de mare ajutor.

Si de asemenea multumesc inca odata pentru raspunsul prompt, de aceea am si trimis acel mesaj, deoarece nu am de unde sa stiu la ce fel de baze de date si informatii aveti acces si in conditiile explicate, am inteles faptul ca din pacate nu ma puteti ajuta in cazul de fata.

In ceea ce priveste atentia la baietii dintr-o reprezentanta, da...in ultima instanta o sa incerc, insa am lansat rugamintea in prima faza aici pe forum, pe considerentul ca poate vre-unul dintre membri lucreaza in acest sector.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am achizitonat Golf-ul si eu am apelat la serviciile puse la dispozitie de inspectorulauto. Idee a fost ca mi-a oferit putine informatii, deoarece masina nu a avut evenimente. Singurul eveniment in care a fost inplicata, s-a regasit si pe acesta platforma, confirmand spusele proprietarului. Este un lucru necesar, tinand cont de situatia masinilor din ziua de astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit sa vin cu un mic ajutor celor care sunt in cautarea unui Golf 7 si zilele acestea bat site-urile de profil de pe la noi.

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-golf-7-2013-2-0tdi-150-cp-6-1-trepte-ID9bSc9.html#a646bf9921;promoted

Grija mare cu masina asta pentru ca pare dubioasa. Personal am vazut-o in data de 26.08.2017 in targ la Cluj. M-am si uitat un pic la ea, este absolut praf. Pe interior uzata rau, pragurile in zona rotilor din fata clar au fost lovite si rezolvate de un zugrav cred pt ca parca sunt retusate cu bidineaua. Plus ca a fost masina de scoala. Am recunoscut butoanele specifice masinilor scoala de Germania (se poate observa intr-una din pozele de interior, ca pe acel capac de "scrumiera" sunt niste butoane extra). M-am si aplecat sub pedalele din fata si se vedeau acei suporti pe care vine prins acel angrenaj de ghidare catre zona fata dreapta/pt instructor). L-am si intrebat si i-am zis celui care vindea masina ca asta e masina de scoala, normal, raspunsul lui a fost...pai asa am luat-o nu am idee...da masina trage bine, are carte service, km reali....o dat-o cotita. In targ masina era pusa la pretul de 9900 de euro.

Ziua urmatoare, duminica, am intrat de curios pe olx sa vad daca masina este si acolo postata, era pusa de vanzare pe Oradea. Peste cateva zile, respectiv saptamana trecuta, rasfoiesc din nou olx-ul, recunosc masina (dupa tzoluri) insa era de vanzare pe Cluj. Azi deja este de vanzare pe Pitesti. (pozele din anunt sunt inca cele facute in Cluj - cand era de exemplu in Oradea la vanzare, masina era pozata intr-o curte)

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua!Am si eu o curiozitate,poate are cineva habar.Am gasit in Italia un model de SUV proaspat lansat,doar ca sunt preturi cu mult mai mici decat la noi,iar masinile sunt relativ full.Aici cand am configurat masina in mare parte cu dotari similare,era in jur de 103.000,iar acolo sunt in jur de 80-86.000.

Sa inteleg,ca dealerii de afara fac  reduceri substantiale sau este doar  marketing?

Modificat de floryn2.0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, danny d said:

Pare OK masina. Km sunt putin ca dubiosi pentru o masina din 2010. Este foarte important sa vb cu proprietarul si sa afli mai multe despre masina. Pretul este parca prea bun si el.

Suna-l sau contacteaza-l pe mail, cere-i mai multe detalii si seria de sasiu.

 

On 9/15/2017 at 2:28 PM, floryn2.0 said:

Buna ziua!Am si eu o curiozitate,poate are cineva habar.Am gasit in Italia un model de SUV proaspat lansat,doar ca sunt preturi cu mult mai mici decat la noi,iar masinile sunt relativ full.Aici cand am configurat masina in mare parte cu dotari similare,era in jur de 103.000,iar acolo sunt in jur de 80-86.000.

Sa inteleg,ca dealerii de afara fac  reduceri substantiale sau este doar  marketing?

Da, poti gasi pentru aceleasi masini noi cu echipari aproape identice preturi mult mai bune in vest.

Sunt si dealeri care asta fac, cauta masini prin europa unde au preturi bune si le aduc in Romania. Sunt masini noi iar achizitia se face direct de la dealerul de acolo, ei doar faciliteaza.

Este vorba despre newcar24.de care are din cate am vazut si o reprezentanta in Romania.

On 9/1/2017 at 9:12 PM, Neamtu93 said:

Cand mi-am achizitonat Golf-ul si eu am apelat la serviciile puse la dispozitie de inspectorulauto. Idee a fost ca mi-a oferit putine informatii, deoarece masina nu a avut evenimente. Singurul eveniment in care a fost inplicata, s-a regasit si pe acesta platforma, confirmand spusele proprietarului. Este un lucru necesar, tinand cont de situatia masinilor din ziua de astazi.

@Neamtu93 Ma bucur ca ai apelat la serviciile noastre si ca ai fost multumit. Daca nu stiai, InspectorAuto.ro este singurul site din Romania care ofera istoricul de incidente al masinilor.

Modificat de inspectorauto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten de acolo se duce sa vada masina. Ma ingrijoreaza un pic motorul, stiu ca sunt ceva probleme cu lantul de distributie si o saiba la turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!