Jump to content

Sfaturi pt achizitie Golf 4 / Bora


bazil
 Share

Postare recomandată

bine , eu am zis ipotetic , ca oricum nu as face asa ceva. dar am zis`o ca fapt divers. oricum trebuie sa recunoastem , ca in mare parte din cauza celor care au 18-19 ani si de abia si-au luat permis , se fac majoritatea accidentelor in ziua de astazi. Chiar am vazut un reportaj despre asta , pentru anu 2008 , si zicea comandantu de la politia rutiera , ca in prima jumate a anului 2008 , in proportie de 85 % accidentele au fost cauzate de tineri pana in 21 de ani incepatori. Ca de final , instructorul meu avea o vorba : " Sunt pustanii astia corditi , care mamica si taticu au bani garla , iau permisu pe spagi , se duc acasa " mami am luat permisu pe barba mea vreau masina " , ii cumpara masina scumpa si de acolo accidentu. Pentru ca una e sa calci o dacie logan pe care ai facut scoala si are 85 de cp maxim , si alta e sa calci in acelasi mod , un bmw ( sa zicem ) la 200cp +. "

Dar faza cu casco , e ca si brokerii sunt snapani , pentru ca asa e in ro , tragem cat mai mult dupa saracu om.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit saptamana trecuta si pe cand sa scriu si eu o parere s-a dus netul,deci:1)Intre una de 131CP si 105CP este diferenta mare,daca pretul nu difera mult atunci incearca una de 131CP si nu te vei mai dezlipi de ea.2)Toyota este o marca renumita ,majoritatea spun ca e chiar mai buna de WW,chiar si eu tiind sa cred.3)O masina lovita rareori iese fara sa se vada urme,de obicei la ext. este ok si in int.ramane varza,si cu timpul descoperi problemele in urma unei lucrari.

Schimbi un far deja se vede diferenta,ti-ai busit doar aripa,se vede pe vopsea,dar astea nu sunt probleme grave,problema e ca de obicei se duce directia,vreun stalp,sau ceva de baza pe care sunt prinse componente pe care nu le mai poti centra.Nu am cunoscut inca pe nimeni ca sa schimbe fiecare componenta avariata,stiu un caz in care proprietarul a tinut sa-i cumpere asiguratorul piese noi fara a le indrepta,cu greu i s-a schimbat ,dar cu piese turcesti pe care nici nu le-au putut centra si la prima inchidere a capotei s-a indoit unde a apasat cu mana.Astia cu leasingurile de multe ori faceau din doua una.4)Fiecare isi vinde masina cum poate dar eu ma feresc de cele lovite si sa fie mai ieftine, cu toate ca stapanul se lauda in fel si fel ca a fost reparat.In ziua de azi nu te mai poti increde in nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu vorbim de masini date peste cap, ci de masini care au suferit accidente usoare.

Nu poti compara un motor pe benzina de 1,6 105 CP cu un motor diesel turbo de 131 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Toyota nu numai ca e mai buna ca VW si chiar poate concura cu mercedes, numai ca pe piata europeana ne-am obisnuit deja cu stereotipurile.

Eu sincer as cumpara vw acum, dar merita uitat o privire si pe toyota.

Si da sunt deacors si eu cu cele spuse de powerhorse in legatura cu o masina lovita: NICIODATA nu va mai fi ce a fost, trust me on this one.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te dai peste cap ca sa ai probleme foarte serioase,ajunge 20 km/h chiar mai putin.

Ajunge sa mergi in trecere la un servis de tinichigerie si poti observa cum se lucreaza la masinile de la fata locului,dar nu impun nimanu-i sa ma creada,acesta este parerea mea pe care mi-am facut-o din experienta.

Si nu inteleg de ce nu poti face comparatie,cand cumperi o masina pui pe balanta toate caracteristicile masinilor(pret,motorizare,dotari,varsta etc.)si ca sa stie ce inseamna diferenta de putere trebuie sa fi condus ambele motorizari.

Dupa toate astea ar trebui sa fie o alegere usoara.

Si apropo la varsta aia cu km respectivi ???? vechea zicala "o fost a unui batranel","am fost plecat din tara".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@powerhorse : daca te referi la g4 care vreau / vroaim sa il iau , sincer nush , ea arata bine , dar cum au zis si ceilalti este mare pretu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

powerhorse, daca ar fi sa ne luam dupa tine, trei sferturi din masinile de pe forum sunt niste rable pentru ca au suferit accidente usoare.

Si nu, nu poti compara 105 CP cu 131 CP, cel putin nu in contextul in care ai facut-o tu, pentru ca sunt performante ale unor motoare total diferite ca mod de functionare, ca si conceptie, etc.

Am inteles punctul tau de vedere in legatura cu masinile "lovite" si sincer iti urez mult succes in cumpararea urmatoarei masini SH, dar ma indoiesc ca exista vreuna sa nu fi avut macar parbrizul schimbat. E parerea ta si ti-o respect, dar aici nu incearca nimeni sa-ti vanda tie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina SH din Germania si nu avea nici macar parbrizul schimbat. Acum la 231000 km nu are nici macar parbrizul schimbat, insa e plina de zgarieturi dar nu a fost implicata in nici un accident nici macar usor! Deci se poate si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De parca daca ar fi suferit vreun accident ti-ai fi dat seama. Ai facut cumva vreun test de vopsea sa vezi grosimea stratului, sau ai luat fiecare element exterior al caroseriei in parte sa vezi anul de fabricatie ? Si zgarieturile sunt tot accidente usoare, deci nu se poate fara. Suntem off-topic si-ar fi cazul sa terminam cu polemica pe tema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are rost sa se intinda discutia asta atat de mult ca se ajunge la altceva. Ideea e simpla si clara , masina fara accident nu exista. Fie el cat de mic nu exista. Dar sincer , din punctul meu de vedere , daca o masina a fost lovita pe aripa , indreptata / schimbata aripa , nu ar fi o problem atat timp cat motorul este ok , si integritatea generala a masinii este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma poate o masina de 20 de ani nu scapa fara accident,dar masini sub 8 ani pot scapa,si schimbatul unui parbriz ,aripa, oglinzi etc. nu presupune accident major,dar cand cumperi o masina trebuie sa inspectezi atent fiecare particica si daca observi ceva diferente de asezare a tablariei,inscriptiile de pe geamuri laterale,parbriz,luneta sa fie la fel,inchiderea usilor etc.daca ai obs. una din aceste lucruri ar fi bine sa-l verifici si mai detaliat,pentru ca omul iti spune ca a fost lovit doar "atatica" si pe cand colo....

Am vazut o emisiune in care clientul s-a dus la un agent mobiliar sa cumpere masina SH care avea si aparat de masura a stratului de vopsea si in acel mod descopereau sarlatani pe care i-am enumerat mai sus.

Eu am patito mai demult,si cunosc si pe altii care au luat tapa,de aceea ma feresc.

Cred ca toti vrem ca vlad cocos sa-si achizitioneze o masina cat mai buna si mai ieftina si de aceea dezbatem ca omul sa poata tina cont de toate parerile sfaturile noastre.

Vlad Cocos-bafta rabdare si pricepere cat mai multa(eu am cautat timp de 1-1.5 ani o masina si am nimerito :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@powerhorse : Foarte corect spus. Tocmai din acest motiv , am revenit pe acest forum , sa va intreb si pe voi , posesori / fost posesori de VW. Pentru ca este altceva cand intrebi mai multi oameni care au VW sau au avut. Oricum , astept ziua de luni , si ma voi decide. In functie de ce se intampla cu Toyota aia ( apropos am facut un test drive cu ea azi ... si se simt 2000 cmc sub capota... impecabila masina ... consum mediu de 6L/100 ) ma voi decide. Eu inclin spre toyota , dar cum am preciza , unde lucrez eu , sa organizat o tombola pentru toti angajatii firmei , si fiecare are cate o sansa. Doar ca eu mi-am pus si colegii din financiar , sa concureze pentru mine :P . Am aflat si de ce este pretul asa de mic , este rata reziduala , dupa leasingul de 3 ani. Eu sper in continuare la toyota , dar daca nu pica , asta este. Inca odata multumesc mult powerhorse , si nu numai tie. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC: @Inginerul Nu am facut nici un test si nici nu am verificat fiecare element exterior al caroseriei in parte. Mai mult decat atat, eu sunt un prost si oricum nu imi dau seama daca a fost lovita.Istoricul masinii mele din Germania nu releva faptul ca a fost implicata in vreun accident, la noi la politie din nou nu apare ca a fost implicata in vreun accident, doar daca cumva stii tu mai multe despre masina mea decat stiu eu ceea ce pare destul de plauzibil dupa ceea ce postezi. E plina de zgarieturi de la numeroasele impacturi atat frontale cat si laterale cu diverse entitati cum ar fi pietrele de carosabil, cheia vreunui binevoitor care a vrut sa isi marcheze trecerea pe langa masina, etc. Nu cred ca parerea ta despre masinile lovite ar fi fost aceeasi daca masina ta nu ar fi fost implicata intr-un neplacut eveniment rutier. Dar intr-adevar "Suntem off-topic si-ar fi cazul sa terminam cu polemica pe tema asta."

Acum ca sa revenim la subiect, @Vlad Cocos daca cumperi o masina inmatriculata in Romania, poti sa te interesezi la politie daca masina a fost implicata sau nu intr-un eveniment rutier. Asta in cazul in care te deranjeaza. Eu, repet "Eu", nu as cumpara o masina SH implicata intr-un accident. Nu pentru ca nu a fost reparata bine, ci pentru ca eu nu cred (cum pretinde @Inginerul ca este) ca toate masinile au fost implicate in accidente, si deci prin urmare daca poti alege o masina nelovita de ce nu ai face-o? In acest moment avem o piata auto dinamica si pretul depinde in mai mare masura de cumparator si nu de vanzator. Profita de pe urma crizei si negociaza la sange masina. Ca informatie un coleg de al meu a vandut saptamana trecuta un Passat din 2003 cu motor TDI 131CP 173000 km reali neimplicata in accidente rutiere(@Inginerul daca nu crezi poti sa vii sa dezmembram masina si sa facem testul de vopsea) cu 6700 de euro si cerea 7500. E greu ca in aceasta perioada sa vinzi o masina, asa ca profita. Bafta la achizitionare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea service nu apar reparatiile in urma accidentelor, iar daca tot te legi de masina mea, a fost lovita si in germania intre usa stanga spate si roata, traseul de deasupra rotii si a fost vopsita toata aripa spate, dar a fost reparata foarte bine. Am vazut asta cand am cumparat masina dar a fost in avantajul meu intrucat am obtinut o reducere de pret. In romania am avut 3 incidente. Un logan mi-a intrat in bara spate toamna trecuta - bara + bandou schimbate pe asigurarea aluia, pietricele sarite dintr-un camion - parbriz schimbat, intercooler schimbat, scut lateral schimbat, aripi fata + capota + bara + bandou revopsite. S-au folosit numai piese originale. Si ultimul incindent cu domnisoara, la fel s-au folosit piese originale, dupa ce-a iesit din service am avut eu grija sa reasez toate elementele la linie, s-a schimbat tot ceea ce a fost afectat de accident.

In concluzie, o bara noua vopsita corect si atent este mai buna decat una montata si vopsita din fabrica intrucat plasticul in timp devine casant si la orice lovitura de intensitate mica poate crapa mult mai usor decat unul nou, un intercooler nou este mai bun decat unul vechi, un parbriz nou original este mai bun decat unul cu vechime de 3-10 ani asupra caruia au fost proiectate mii de pietricele, samd. Atata vreme cat geometrica caroseriei nu a fost afectata si reparatiile s-au efectual corect si ingrijit, nu exista motive pentru care sa nu cumperi automobilul.

Eu unul, recomand, asa cum am mai spus-o in posturile trecute, o atentie deosebita asupra liniilor caroseriei. Daca exista suspiciuni ca autoturismul a fost implicat intr-un accident grav, se pot face verificari ale geometriei caroseriei, a grosimii stratului de vopsea - exista tester special pentru asa ceva, a geometriei unghiurilor de directie intrucat se poate vedea daca s-a realizat o compensare prin intermediul acestor unghiuri a deformarii caroseriei si nu in ultimul rand un test drive riguros.

@Calinutz, nici eu n-as cumpara o masina data peste cap in urma unui accident. Dar mai degraba n-as cumpara un autoturism vag care a facut reviziile cu ulei texaco, aral, samd, pentru ca o statistica interna realizata in reprezentantele vw a relevat faptul ca masinile care au avut probleme cu turbina au folosit aceste marci de uleiuri.

Sunt mult mai multe lucruri de luat in considerare la cumpararea unei masini decat subiectivismul in legatura cu implicarea intr-un accident, si parerea mea este ca starea tehnica este cea care primeaza in detrimentul aspectului exterior.

@powerhorse, esti inconsecvent in sustinerea ideilor pe care le ai. Am inteles aversitatea ta fata de masinile implicate in accidente, dar nu inteleg de ce esti atat de subiectiv.

Bafta tuturor !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e sa faci comparatie cu alte masini (cu caracteristici similare) aflate la vinzare pe net.

daca tot pe acolo se invirte pretul mai poti trage citeva sute in jos si atunci e ok. masina are un nr de km, poate urmeaza o distributie, revizie-consumabile si atunci trebuie sa pierdeti amindoi in mod obligatoriu.

eu unul asa am facut, si la achizitie am scos un pret putin mai mic fata de ce era pe piata germana (daca socoteam cu drum, taxe, numere, cazare etc. ieseam mult mai scump)

dar te orientezi tu ca esti baiat mare :)

pt restul: nu ii mai dati cu tedeiu in sus si in jos, ca unora nu le plac dieselurile chiar daca are cuplu mare

iar faptul ca e lovita sau nu important e daca lasa 4 urme pe jos...in rest poti sa o f...ti de noua cind iesi pe poarta dealerului.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rugămintea la dvs. să evitați discuțiile despre achiziționarea unei mașini second la modul general

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie acum mi-a picat fisa ... are cum sa fie EURO 4 ??? in 2003 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este euro 4, asta daca te referi la golful 1.4 benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ... ma refeream la 1.6 16v din 2003 , ala care il cumpar....

ma rog ...

putin offtopic ... care stie ce dimensiuni au boxele pe fata si pe spate la G4 ???? Dimensiunile originale.

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am vazut ca avea pe luneta din spate vwforum.

Eu m-am tot chiorat la masinile alea, dar sticker vwforum n-am vazut :( Poate ai putea sa ne dai direct link-ul de la masina care te intereseaza, nu la general :(

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
nu ... ma refeream la 1.6 16v din 2003 , ala care il cumpar....

ma rog ...

putin offtopic ... care stie ce dimensiuni au boxele pe fata si pe spate la G4 ???? Dimensiunile originale.

thx

Daca e AZD e E4

16,5cm toate.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mare, motor mic cai putini... parerea mea e sa caute cel putin 1.6. Ajunge cu 1.6-le la acelasi consum ca si cu 1.4 insa are ceva putere. Personal n-am auzit sa fie 1.4 pe Bora dar cine stie :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!