Jump to content

DIY - Antena Shark Fin (Tiguan 5N & 5N2)


bender
 Share

Postare recomandată

Eu am montat ceva antene pana acum pe masina mea.Initial am avut antena standard, pt radio si telefon,apoi inlocuita cu alta noua ca cea veche a disparul batul cu tot cu surubul de prindere din baza. Apoi am montat un shark fin aftermarket,care se comporta f bine la semnal,si apoi am montat o antena shark fin de golf 5 gt, tot cu radio si telefon, si semnal prinde la fel de bine, pot sa va spun. Si mentionez ca toate antenele originale,au in structura si amplificator.Va spun asta ca cea aftermarket avea un fir separat care trebuia legat la 12V pt a avea o receptie mai buna. Iar antenele originale sunt alimentate de pe firul de receptie radio care iese din casetofon. Cele originale vine cu plug&play,iar cele altermarket vin cu mufe care intra direct in casetofon,insa se gasesc adaptoare pt ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

bună, tuturor !! Am şi eu o nelămurire ,legată de acest tip de antenă schark fin. Cum intenţionez pe viitor să imi montez un dvd cu gps şi o alarmă cu inchidere centralizată pe telecomandă, pt k acum dispun doar de inchidere centralizată din cheie, şi totodată să schimb şi antena pentru că, cea veche e pe ducă garnitura ce etanşează . Intrebarea mea este : ce model de antenă imi recomandaţi să imi cumpăr, cea cu semnal doar pt radiao sau mi-ar trebui celaltă cu mai multe mufe pt a benficia si de semnal gps , sper că am fost destul de explicit , dacă cineva m-a inţeles, aştept părerile voastre, mulţumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut tuturor , un sfat daca imi dati , la masina din semnatura mi-a disparut ( furata !?!? , singura nu cred ca avea cum sa iasa de acolo ) garnitura aceea de sub si din jurul antenei de pe masina , sau talpa , cum sa-i spun ... oare se gaseste de cumparat doar garnitura aceea , si pe unde , sau ce solutie imi recomandat ? Incerc sa fac o poza azi , sa se vada mai clar . Multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa o iei din schrott daca e antena lovita; problema e ca difera forma antenei, chiar daca seamana :)

eu am pus mina pe una de passat si e mai rotunda putin ca cea de golf :)

si cum nu s-a potrivit, am ajuns la asta http://vwforum.ro/topic/32441-un-golf-iv-special/page__view__findpost__p__1806453

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare tuturor, Va doresc un an 2013 trait cu bucurie si pasiune.

Mi-am montat si eu un Shark Fin pe Tiguan si de atunci am o eroare pe modulul de Radio, 00856 Radio Antenna, 011- open circuit. Radioul (RCD 510) prinde semnalul bine - ca si cu antena veche, mentionez ca la inlocuire am schimbat mufa mov de la antena noua cu cea alba de la antena veche. Pot cumva face ceva sa scap de eroare? Am interfata vcds 10.6 chinezeasca. Multumesc.

Modificat de schirice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm eroarea, apare de 3 ani (de cand am montat antena noua). Din ce am vorbit la reprezentanta, nu se poate anula cu interfata. Cu toate acestea, nu am observat sa "dauneze" cu ceva masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andy. Sigur nu dauneaza masinii, ma gandeam ca s-a gasit leacul...Acum, ca nu s-a gasit, ma linistesc. Numai bine tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

vad ca cea veche are amplificare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, aceeasi treaba cred ca o sa o fac si eu la octavia mea. Mai mult ca sigur am destula coroziune in suportul antenei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sal.,

A montat cineva antena shark pe Passat 3C LIMO ?

Daca da cum a procedat la gaurirea plafonului ?

Ca din ce observ ea are suportul sub forma de patrat .

Multumesc,

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

 

Exista antena shark OEM cu modulul pentru GPS incorporat? Am o navigatie aftermarket cu care am ceva probleme de conectare la satelitii GPS. In momentul de fata, antena pentru GPS este montata undeva sub bara de protectie din spate si cred ca chestie asta nu o ajuta prea tare. Sper ca pozitionarea ei pe capota sa ma ajute sa am un semnal mai bun pe navigatie.

Daca aveti vreun cod de produs si eventual sa stiti si detalii despre montare, daca se potrivesc mufele, etc., va raman recunoscator.

 

Multumesc.


Am uitat sa specific ca este vorba de masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut.doresc si eu sa imi montez o antena shark ptr.un rcd 510 dar nu am acea gaura in plafon.cum trebuie sa procedez?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde gasesc si eu o antena shark? La un pret decent. De preferat doar carcasa, fara amplificator (al meu e ok, cred). Am demontat antena de pe masina si suportul parca e din mamaliga, se dezintegreaza.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta doar garnitura originala.

La antenele normale se gasea de cumparat.

Daca nu, pe ebay cumperi carcasa cu cativa euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa inseamna ca si garnitura e dusa de a lasat apa sa intre.

Vezi pe ebay una replica si muti electronica din asta.

Costuri...7-10 $

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut, dar zic unii colegi ca scade mult calitatea receptiei in afara orasului. Cred ca tot una standard e mai ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitionat o antena Shark Fin OEM de pe Golf 5, din pacate este pentru telefon si navigatie. O sa mut electronica de pe antena veche in asta, sper sa fie destul loc. Uitati-va dupa cod inainte de a cumpara o antena OEM, nu faceti ca mine :tuktuk:.

Modificat de dani 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua. 

Mi-am cumparat si eu o antena Shark, si vreau sa o montez pe un Golf 4 dar am intampinat o problema.Antena originala are 2 mufe iar antena Shark are o mufa si un cablu de alimentare 12v. Ma poate ajuta careva cu informatii cum sa o instalez corect? ( eu am incercat si am bifurcat firul de receptie si l-am legat la ambele mufe de pe masina, iar cablul de alimentare l-am tras la baterie, dar din pacate am pierduc cca 50% din receptie fata de antena originala) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!