Jump to content

Masinile de pe stoc !?!


alecsmed
 Share

Postare recomandată

Din pacate nu sunt inca in posesia masinii... E o poveste mai lunga. Incompetentii de la Porsche Leasing (nu stiu daca din cauza ca asa sunt ei sau intentionat) au amanat cat au putut expedierea ordinului de plata al avansului, pe motiv ca nu stiu ce acte lipseau si au trebuit trimise din nou... Dosarul a ajuns la ei la sfarsitul lui mai, asa ca veau timp destul sa vada ce acte mai trebuie, nu pe ultima suta de metri. Asa ca dealerul din sibiu a anuntat-o pe sotie (momentan nu sunt in tara) ca masina care trebuia sa fie a noastra nu mai exista pe lista de rezervari, din motiv ca nu s-a efectuat plata in timp. :D si saptamana de fabricatie a 26, deci asta in care suntem. Mie mi s-a parut suspect ca nu venea ordinul de plata si se apropia saptamana de fabricatie, dar m-am gandit ca stiu ei ce fac... Si au stiut, intradevar. Raul cel mare a fost facut, ca avansul e platit acum. Daca stiam dinainte, ma cuminteam si vedeam eu ce faceam dupa aia. Nu stiu cata vina poarta dealerul, deciziile mari se iau la Bucale si din cate am citit eu pe forumuri aia de la Porsche sunt un fel de Adrian Nastase (aroganti si cam inafara subiectului). Dealerul ne-a propus alta varianta: ca are masini pe stoc si ne poate da una din alea !?! Cum adica au masini pe stoc, dar ca sa-ti aduca masina astepti saptamani intregi. Ce e cu masinile alea? Mie nu-mi prea suna a bine... Daca stiti ce e cu masinile de pe stoc, va rog... :D

I-am trimis un email si dealerului sa vad ce zice. La Bucale nici nu ma obosesc sa le scriu, ca mi-e sila de ei... M-am gandit si la alta varianta, daca ar fi posibila si ar rezolva problema: schimbarea leasingului pe o Noua Octavia, care cu echiparea de baza si cu vopsea metal ajunge cam la acelasi pret. Dar nu cred ca se poate...

Multam anticipat pt. raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile aflate deja la dealer sunt masini comandate de acesta pentru showroom sau pur si simplu pentru stoc. Dealerul le configureaza in functie de cererile generale anterioare ale clientilor sau poate mai bine, sperand ca unii cumparatori sa faca compromisul de a plati cateva sute-o mie, doua in plus, pentru a nu mai astepta 2-3 luni cat dureaza comanda pentru o configuratie anume. Bineinteles ca unele masini sunt comandate si in jocul banilor adica in momente favorabile companiei(curs valutar, nevoie deducerii TVA-ului, etc.).

Deci, masinile din stoc nu sunt diferite de cele pe care le comanzi. Diferenta este data doar de persoana care le configureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns, eu credeam ca sunt masinile cu probleme sau lovite la transport si reparate ulterior, sa mai rau, masinile de drive-test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei masinile din stoc au dotarile de baza. de exemplu mie la dealer-ul skoda de la bacau mi s-a spus cand am comandat masina ca imi poate oferi una pe stoc daca renunt la farurile de ceata si oglinzile electrice. imi luam masina in 2 saptamani. daca vreau faruri de ceata si oglinzi electrice trebuie sa faca comanda in fabrica. daca imi ofereau o masina cu mai multe dotari poate faceam un compromis ca sa o iau mai repede.....asa ca tot astept de pe 4 mai...si astept...si astept...si tot mai astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca voi lua o masina de pe stoc, aceleasi dotari, chiar daca ar trebui sa schimb culoarea: doream sahara bej, s-ar putea sa fie gri stone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai sa nu nimeresti o masina care a fost folosita la test-drive si "reconditionata", asa cum am auzit eu unele povesti de cosmar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Masinile sunt pe stoc in Curtici, nu in Bucuresti. Sunt comandate de importator cu dotarile standart (in general cele de la promotii) si ti-o aduc intr-o saptamana daca iei asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

exact cum zice stefan_ieu. Masinile de drive au alt pret decat una noua, sunt pe stoc si pot fi vazute de client

(legat de masinile de drive am auzit un zvon ca PBN vinde niste BORA AMAIZING folosite pana in 10.000km de angajatii lor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
exact cum zice stefan_ieu. Masinile de drive au alt pret decat una noua, sunt pe stoc si pot fi vazute de client

(legat de masinile de drive am auzit un zvon ca PBN vinde niste BORA AMAIZING folosite pana in 10.000km de angajatii lor)

Nu prea sunt de acord cu masinile folosite de angajati. Cand am lucrat in Bucuresti (2003), am avut posibilitatea sa imi cumpar masina de serviciu. Am vazut doua: prima era un Ford Focus de 10 luni (13.000 Km la bord) pe care vroiau 12.500 Euro cash, fara garantie (masina arata jalnic si avea si pete de rugina pe sub vopsea pe hayon, in jurul suportului tablitei de inmatriculare) iar a doua, pe care am si cumparat-o, a fost un Peugeot 307, 2,0 l diesel 90 CP cu numai 700 Km la bord. Masina fusese expusa la SIAB pentru drive test si arata impecabil. Pret 14.000 Euro din care am avut discount 1.700 Euro pentru ca am platit cash.

Daca e sa-ti iei masina folosita de angajati, mai bine nu. Cel putin asta e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!