Jump to content

Audi A6 C5 Upgrade de la RNS-D la RNS-E


Razvan Gavan
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii pentru a putea face un upgrade de la RNS-D la RNS-e? Am cautat pe forumuri straine insa nu sunt DIY de cat de la symphony la rns-e.

Masina mea are RNS-D cu magazie de cd-uri in portbagaj, TV si sonorizare Bose. Doresc sa cumpar HU RNS-E insa nu stiu care sunt pasii, cablurile si alte lucruri care mai sunt necesare. De asemenea, mi-ar placea sa gasesc pe cineva care a mai facut asa ceva si care ma poate ajuta....

post-6138-1246268989_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si eu link-urile alea, dar sunt despre transfer intre Symphony I sau II la RNS-E...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii pentru a putea face un upgrade de la RNS-D la RNS-e? Am cautat pe forumuri straine insa nu sunt DIY de cat de la symphony la rns-e.

Masina mea are RNS-D cu magazie de cd-uri in portbagaj, TV si sonorizare Bose. Doresc sa cumpar HU RNS-E insa nu stiu care sunt pasii, cablurile si alte lucruri care mai sunt necesare. De asemenea, mi-ar placea sa gasesc pe cineva care a mai facut asa ceva si care ma poate ajuta....

Sunt niste anunturi pe alte forumuri. Navigatia Rns-E costa 650 eur. cu tot cu montaj, cabluri, fata bord ajunge pe la 800 eur dar la tine multe dintre acestea nu sunt necesare. Daca te intereseaza(nu stiu daca am voie sa dau link) trimitemi un msg privat si o sati dau tie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! La un Audi A6 din 2005 de unde pot procura un CD pt GPS si unde anume se introduce?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii pentru a putea face un upgrade de la RNS-D la RNS-e? Am cautat pe forumuri straine insa nu sunt DIY de cat de la symphony la rns-e.

Masina mea are RNS-D cu magazie de cd-uri in portbagaj, TV si sonorizare Bose. Doresc sa cumpar HU RNS-E insa nu stiu care sunt pasii, cablurile si alte lucruri care mai sunt necesare. De asemenea, mi-ar placea sa gasesc pe cineva care a mai facut asa ceva si care ma poate ajuta....

Ce an este masina ta?

Em am incercat sa montez RNS-E pe un A6 din 2003,dar difera comunicarea CAN,nu primeste din ceasurile de bord informare de +15 si iluminare,este deranjant...se opreste din 30 in 30min si nu se aprind butoanele....in rest functioneaza perfect navigatia, si se aude foarte bine,atat pe cd,radio si card-uri.

Inca nu am o solutie,pentru masinile fabricate pana in 2003,cele de 2004 au alt soft in ceasurile de bord si se poate monta RNS-E.

Exista cabluri adaptoare cu tot cu mufe,pentru alimentare si difuzoare.Eu am luat la 80ron,+transport., iar pe antena de navigatie am dat 50e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, am aceeasi problema. Am schimbat navigatia Rns-D cu o navigatie Rns-e pe un Audi A6 din 2003 si nu se aprind butoanele cand aprind luminile la masina, nu se opreste cand scot cheia din contact. Ati gasit rezolvarea? ca eu nu stiu ce sa mai fac, nu stie nimeni cum sa rezolve problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE taie firele de CAN care vin acum la RNS si se leaga de CAN-ul de la IC. Testat pe A4 din 2002.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Il ai in profil.

Salut, exista Cd cu harta romaniei pentru un A6 din 2002? am observat ca unitatea din spate nu citeste dvd ci doar cd, ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am instalat RNS-E..pe un Audi A8 1998 si functioneaza navigatie sistem bose..radio cd.sd..numai ca nu se aprinde pe pozitie butoanele..si nici nu se deconecteaza pe contact...are sistem Can Bus ,,/////??? sau trebuie sitesm de interfata...? Am avut navigatie model vechi instalat...pe auto...

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, trebuie trase alte 2 fire de CAN de la ceasurile de bord si eliminate cele existente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...
On 06.12.2010 at 0:56, b889buz a scris:
On 03.12.2010 at 11:45, Al Bundy a scris:

SE taie firele de CAN care vin acum la RNS si se leaga de CAN-ul de la IC. Testat pe A4 din 2002.

[/quo

Mi-a legat cineva firele CAN si tot nu merge. Daca te pricepi si stii sa o faci sa mearga imi spui cat ma costa si vin la tine. Lasa-mi un nr de telefon. merci

salut, ai rezolvat problema cu navigatia postul

 e destul de vechi dupa cum vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Mircea Munteanu Vasile

Buna ziua sunt posesor de aaudi a6 c5 facelift din 2003 decembrie vreau sa fac montez o navigație Rns-e,dacă a montat cineva același tip de navigație pe același tip de mașină va rog sa ma ajutați și pe mine,mulțumesc frumos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge montata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea Munteanu Vasile

Și știți cum se montează ca vad ca trebuie sa tragi ceva fire în plus de la ceas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar ai dat un search pe Google?  Vb de o masina veche, pt care găsești cam tot ce vrei, pe Google....inclusiv info despre acest retrofit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Audi A6 C5 Upgrade de la RNS-D la RNS-E

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!