Jump to content

ulei audi a4 1.8t cod motor avj


Ratonul
 Share

Postare recomandată

ce ulei este recomadat? ce norma trebuie sa respecte? pe oilshop ma trimit la castrol formula rs care nu indeplineste nici o norma vw... as vrea ceva f.bun/scump sa reziste la turatii mari...

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat castrol slx profesional 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni cu motorul asta pe forum? ce norma vw trebuie sa respecte uleiul care trebuie bagat in acest motor?

@bora18t castrol slx profesional 5w30 mi se pare cam ieftin... poate e ceva mai bun decat atat...

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w40 , Castol Edge -1.8T AVJ

norma 502.00 / 505.00

Asta am pus eu.

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde l-ai luat? daca nu poti sa dai numele aici macar pe pm. ca eu nu am gasit decat 0w-30 care respecta norma 502 00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1.8T se baga coform normei 502.00 (benzina). 505.00 este pentru diesel din cate stiu eu. multe dintre uleiuri au trecute ambele. am zis diesel si nu TDI PD la care e 505.01 norma.

am mai multe variante:

1. Castrol Magnatec 5W40

2. Mobil 1 Synt S 5w40

3. Aral High Tronic 5w40

4. Castol Edge 5W40

5. Castrol SLX Professional 5W-40

ar mai fi si la alte vascozitati:

- Mobil 1 0W-40 care se zice ca e destul de recomandat pt 1.8T.

eu raman totusi la 5W40 fiindca exploarez masina in conditii normale.

- Castrol mai recomanda la 1.8T pe site si Magnatec 10W40 care e semisintetic (norma veche 500.00). la un motor mai uzat asta ar cam merge.

un lucru foarte important este si cati km are motorul. la un motor cu multi km nu este indicat un ulei prea subtire.

in principiu trebuie sa respecte norma 502.00

ps; de ce vrei sa bagi ceva scump "sa reziste la turatii mari"?

pun aici si niste norme vw pe care le-am gasit undeva. poate te vor ajuta la alegerea uleiului.

VW 500.00

This is an "old" specification and is applicable to engines built before model year 2000 (up to August, 1999).

Viscosity ratings: SAE 5W-40, 10W-40 or 20W-40

This oil can be used in all gasoline engines and some diesel engines, apart from those referred to under other specifications.

VW 501.01

This is another "old" oil specification with exactly the same applications as VW 500.00.

Viscosity ratings: SAE 10W-40, 15W-40 or 20W-40

VW 502.00

This oil can be only used in gasoline engines and is recommended for those which are subject to arduous conditions. It must not be used for any engines with variable service intervals or any which are referred to under other specifications.

Viscosity ratings: SAE 0W-40, 5W-40 or 10W-40

VW 503.00

This is a new oil specification for gasoline engines with variable service intervals. It includes the Audi S4, but not the RS4, or the TT and S3 with outputs of more than 180bhp.

Viscosity rating: SAE 0W-30

VW 503.01

A new oil specification specifically for the RS4, and the TT and S3 with outputs of more than 180bhp.

Viscosity rating: SAE 0W-30

VW 505.00

For all diesel engines prior to model year 2000 (August 1999).

Viscosity ratings: SAE 0W-40, 5W-40 or 10W-40

VW 505.01

For all diesel engines with unit injectors (Pump-Deuse or PD) without variable service intervals.

Viscosity rating: SAE 5W-40

VW 506.00

For all diesel engines except those with unit injectors, with variable service intervals.

Viscosity rating: SAE 0W-30

VW 506.01

For all diesel engines, including those with unit injectors, with variable service intervals.

Viscosity rating: SAE 0W-30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde l-ai luat? daca nu poti sa dai numele aici macar pe pm. ca eu nu am gasit decat 0w-30 care respecta norma 502 00.

ar trebui sa-l gasesti la orice magazin de piese auto!

poti merge si pe 5w30, asta daca masina nu are foarte multi km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie avut in calcul si regimul de exploatare al masini.. 5w30 este ulei Long Life din cate stiu eu. la noi in tara nu se prea preteaza service-ul long life al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu bag 5w30 si schimb la 10.000 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gresit eu. era Castol EDGE 5W30. scuze la asta ma refeream.

il gasesti aici: http://www.oilmag.ro/uleimotor/castrol-edg...30-p-11914.html

scrie ca pt FSI si motoare cu turbosuflanta. din cate am citit specificatiile VW 504 00 si 507 00 ce sunt acolo sunt cele noi pentru 502.00 si 505.01. daca gresesc corectati-ma.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci 502 00 = 504 00 ? pt normele astea am gasit doar castrol edge 0w30 sau 5w30 si castrol slx 5w40... nu ar trebui sa existe un ulei special pt motoarele turbo pe benzina ? cum e in cazul tdi pd ?

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din discutiile avute cu mai multi posesori de motoare 1.8T am aflat ca majoritatea folosesc 5w40 Castrol Magnatec, norma 502 00!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ratonul pe google am gasit.

VW 504.00 oil

Oils listed in this section meet the new VW 504.00 specification. These oils are suitable for all petrol engines with extended service intervals (30,000km or 2 years).

VW 507.00 oil

The oils in this section meet the VW 507.00 specification. These oils are suitable for almost all VAG diesel engines from 2000 onwards with extended service intervals, unitary injector pumps and also Pumpe-D

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 9000km cu 5w 40 Magnatec, peste 1000 km il schimb si uite asa vom trai fericiti pana la adanci batraneti! :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magnatec 5w40 e full sintetic? ca daca nu e prefer 0w30 edge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din fisa produsului:

Castrol Magnatec Professional C3 5W-40 is a full synthetic SAE 5W-40 multigrade engine oil suitable for both turbocharged and naturally aspirated petrol and diesel engines where the following specifications or classifications are cited: .... VW - 505.00/502.00 ...etc
Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma uitam la castrol edge sport 0w-40 dar pe site-urile de la noi si castrol romania nu e trecut ca aprobat vw 502.. LINK1 iar pe site-ul castrol in australia e aprobat vw 502 sau e cu totul altceva? LINK2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dupa cum am zis azi am shimbat vechiul Magnatec 10W40 semi sin cu Magnatec 5w40 full sin. sunt curios ce diferenta se v-a simti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus Liqui Moly 5W40 Top Tech sintetic in 1.8T AGU,am cca 6000km cu el,sunt foarte multumit de el,urmatorul schimb va fi tot cu acest ulei

inainte am folosit Castrol SLX Prof 5W40,nu mi-a placut ca motorul il simteam greoi,se tura cam greu...am primit niste explicatii penibile cum ca aceste motoare ar fi decomprimate si ca puterea vine aunci cand intra turbina :angry:

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu la fosta masina, un volvo turbo, am folosit mobil 5w50 rally formula, si am fost foarte multumit....un ulei facut cica special pentru motoarele turbo utilizate mai agresiv. as fi folosit si la seat 1,8t acelasi ulei , dar am vazut ca nu are aprobare vw 502.00 cum cere motorul 1,8t.....ci are aprobare 505.00.

sa merg pe asta, sau sa merge pe mobil 5w40, care are aprobarea 502.00 ? sau valvoline tot 5w40 ?

nu imi recomandati castrol ,nu iau in considerare din motive proprii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!