Jump to content

Chip Tuning TDI/TSI (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

tsi de 150 de cai are si compresor?se poate ajunge,la puterea respectiva,dar se inlocuieste si turbo.

brgds

Da, are si compresor. Se ajunge la 205+ cu anumite soft-uri (de la REVO, de ex). Si nu se schimba nimic, numai soft-ul.

Am vazut 1,4 tsi de 140cp su soft la 215cp si 1,4 tsi de 170 cp cu 225cp, NUMAI din soft.

Daca sora mea imi va spune ca vrea mai multi cai fac chip-ul REVO, dar inca e prematur, masina avand 4000 KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are si compresor. Se ajunge la 205+ cu anumite soft-uri (de la REVO, de ex). Si nu se schimba nimic, numai soft-ul.

Am vazut 1,4 tsi de 140cp su soft la 215cp si 1,4 tsi de 170 cp cu 225cp, NUMAI din soft.

Daca sora mea imi va spune ca vrea mai multi cai fac chip-ul REVO, dar inca e prematur, masina avand 4000 KM.

Salut

Da ai dreptate are compresor deja sau "supercharger" TSI stands for Turbo Supercharged Injection.

Si da , doar din soft poti sa ii modifici puterea masini nu trebuie sa ii mai adaugi nici un component mecanic.

Parerea mea este ca sora ta are trebui sa mai astepte pana masina ajunge undeva la 20.000 - 30.000 de km rulati ca motorul sa isi atinga cat de cat nivelul de rodaj normal incat modificarea sa nu ii decalibreze unele sisteme. Si pe langa asta mai este vorba si de garantia masini.

Cand ai sa ii faci chipatul te rog sa impartasesti cu noi pretul, pt cei care au intentia de a face acelasi lucru.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu face chip-ul acum. Deocamdata e foarte multumita de cum tragea asa ca nu e sigur ca va face chip. Pretul este cel afisat de REVO cu reducerea pentru membrii forumului (daca nu cumva imi face Adi o reducere minune), deci 499 EURO fara TVA minus 10% reducerea de forum (daca gresesc rog un coleg de la Revo sa ma corecteze).

La 1.4 TSI de 150cp TSI = Twincharger Stratified Injection

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna.

Pentru cei interesati de chiptuning eu am pus pe Tiguanul meu de la OCT Tuning acum 3 luni si masima merge super bine. Acum am 240 de cai in loc de 170. Motorul e mai siletios, merge mai usor si mai frumos in treapta 1.-2., si nu mai vorbesc de acceleratie... :)

Daca aveti intrebari va mai ajut.

http://www.oct-tuning.com/index.php?option=com_content&view=article&id=9&Itemid=79〈=en

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

70cp din soft? Nu e cam tras de par?

Intreb si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce?e de fapt un motor de gti detunat...asa ca o crestere reala e de doar 40 de cai,ceea ce e simplu...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si 2.0TSI 211cp il fac de 272cp. Daca era detunat, il duceau la 272 direct :P

La Polo spun ca dau 22cp. De la 180cp la 202cp. Deasta spun ca e putin ciudat. Media masinilor primesc cam 30-35cp de la un soft.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite altfel...golful v are doua motorizari twincharged,140 si 170...la amandoua le poti face soft la 205 cai,de exemplu.ai inteles tu...cand faci soft?

Treaba asta cu treptele de putere ale aceluiasi motor e veche deja...sunt si diferente,nu zic nu,gen injectoare,turbine,dar nu in totdeauna...e doar marketing.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. In definitiv 1.4TSi de pe Polo GTI/ Fabia RS/ Ibiza Cupra este acelasi cu cel de 160 pus pe G6, Scirocco.

Revo scoade 219cp din cel de 160.

Alt exemplu este motorul 1.8TSi de 120, tras in jos de la 160cp.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam de marketing dar la asa diferente uriase, nu ma asteptam.

Ce ti-e si cu astia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.

La prima vedere m-am mirat si eu cand am vazut ca diferetena e de 70 de cai, cam 30-40% mai mult. Am trimis direct la centrala OCT Tuning in elvetia sau germania, nu mai stiu exact si am intrebat de la ei acest lucru. Mi-au scis ca nu exista nici o diferenta intre motoarele de 170 si 200 de cai, numai ca cea de 170 de cai este detunat din soft. In unele tari nici nu exista versiunea de 170 de cai.

Asadar am mers la un distribuitor si mi-a rezolvat treaba in 20 de minute.

Daca nu ar fi o firma serioasa de tuning nici eu nu faceam upgradeul, ca sunt peste tot baieti care vin cu laptopul si zic ca fac ei la jumate de pret la coltul strazii dar nu am avut curaj sa duc la ei masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg 3 lucruri:

- oare celelalte componente ale masini ( ex. cutia de viteze, suspensie etc. ) cum s-or "simti" dupa aceste up-graduri ?

- chiar credeti ca zecile de ingineri ai producatorului nu au facut teste pentru a stabili raportul optim intre putere si celelalte caracteristici ale masinii

- la ce va foloseste sa deveniti "zmei" pe sosele cind si cu puterea initiala a masinii depasesti usor vitezele legale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uneori cutia are de suferit, dar poate duce mult si bine daca soferul nu abuzeaza de putere, suspensia sufera mai putin in urma resoftarii. o masina care are diferite puteri, nu are intotdeauna rapoartele cutiei optim gandite in functie de motorizare, sunt cateva modele in care zecile de ingineri au pus o cutie de viteze cu rapoarte lungi in 5 trepte, un motor diesel cu putini cai.... unii zmei poate vor mai multa putere nu sa ajunga la viteze mari, ci ca sa poate depasi mai usor un tir si sa poate reveni pe banda lor in timp util.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. unii zmei poate vor mai multa putere nu sa ajunga la viteze mari, ci ca sa poate depasi mai usor un tir si sa poate reveni pe banda lor in timp util.

Foarte corecta observatia. Eu am facut chip tuning la toate masinile care le-am avut. Preferam sa depasesc linistit, decat sa stau cu morcovul in fund si sa ma intreb daca masina ma va ajuta in depasire. Mai ales pe drumurile cu o singura banda de mers, este aur o mica putere pusa in plus la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este vorba de depasiri.....in RO este un adevarat dezastru.....poate si din aceasta cauza

m-am saturat sa ii tot injur pe cei care cred ca soseaua le apartine si risca in depasiri = forteaza

ei cred ca masina lor tunata este cea care face treaba

fals

in 99 % din cazuri instinctul de autoconservare al celui care vine din fata isi face datoria = FRINEAZA ca sa treaca zmeul...........

noroc ca vin cam rar prin RO .....

din pacate am observat ce frustrare se revarsa pe sosea

nervozitate la extrem

in RO cel mai important lucru este sa ai masina mare 4x4 si cit mai puternica

este 'importanta'' daca din fata vine o limuzina

daca vine un tir .......el este cu mult mai important

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca in alte tari, daca ai "tupeul" sa depasesti pe cineva, se uita la tine in timp ce este depasit de parca l-ai injura....;dar cand tranzitezi cateva tari si sunteti 3-4 masini mai trebuie sa si depasesti. atunci cand aveam o portiune limitata de drum pentru a efectua o depasire regulamentara( adica sa nu revin pe banda mea taind linia continua), ma bucuram de calutii care erau peste cei 170cai din fabrica. in concluzie, chiptuningul e recomandat celor care simt nevoia in unele situatii de mai multa putere, asta raportat la masa si aerodinamica autovehicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu am fost destul de clar.

In conditiile de azi in Europa de Vest aproape ca nu mai ai unde sa depasesti .

Chiar si pe autostrada aproape toata lumea merge cam cu aceiasi viteza.

Pe drumurile nationale depasesti poate doar.......masinile stationate :D

Cauza : numarul foarte foarte mare de masini

Deci cam inutil sa ai o masina up grade

In conditiile din Europa de Est depasirile devin tot mai problematice

Cauza : lipsa autoastrazilor, retea invechita si nemodernizata de drumuri nationale plus o crestere exploziva a parcului auto

In RO aceasta stare de lucruri este agravata suplimentar de comportamentul cetatenesc mediocru, ca sa fiu delicat si sa nu zic incultura si badarania , a unei parti semnificative a participantilor la trafic

In plus politia are exact chipul si asemanarea lor, cu mici exceptii

Asa apar depasirile periculoase

Cind ai o masina puternica esti tentat sa o folosesti la maxim.......

Iar unii ii desconsidera pe ceilalti care nu sint asa "dotati" ca ei......si le ies cam des in fata......din sens contrar

Vad asta in fiecare an cind ma intorc in RO

Pe un drum Timisoara - Craiova am cel putin 10 IMBECILI care forteaza o depasire din fata

Pot compara situatia si vedea nervozitatea si "graba" de pe soselele romanesti

Aici auzi claxoane intr-o zi cit in 5 ani in Vest

Pentru confirmare consultati statisticile europene si vedeti cum sta RO la nr de accidente rutiere si nr de morti

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi vor masina puternica pentru ca le ofera siguranta. Mi s-a intamplat sa fiu nevoit sa calc pedala la maxim pentru a termina depasirea unui idiot care incepuse sa accelereze, "umilit" fiind de un amarat de Polo. Da, atunci puterea m-a ajutat! Daca ai bun simt si putina minte, cei 70cp sau 500cp se pot conduce la fel. Daca esti zmeu, zmeu ajungi!

Revenind. Partea cu putere mai mica dintr-un motor identic, este pur marketing (cum a spus si vali_devil). Stiu ca la Tiguanul din familie s-au platit aprox. 1000-1500E in plus ca motorul 2.0TSI sa fie de 210cp si nu de 160cp. Deci, un fel de soft din fabrica, acum dupa ce am concluzionat ca motoarele sunt identice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot compara in etka motoarele identice dar de puteri diferite,si o sa vedeti ca au aceleasi injectoare,turbine,etc.totul e din electronica.

Dar sunt si unele motoare la care exista diferente intre aceste piese,de exemplu 2.0 tdi 140 cu cel de 170.pe cel de 170 il poti duce safe in 200 doar din soft,pe cand pe cel de 140,nu.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ... Am si eu un Tiguan 2.0 TSI , 210 cp din 2012 si ma bate gandul sa imi resoftez motorul... Care e pretul , cum functioneaza si daca ti-a crescut consumul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai deja 210 CP.....

Ce mai vrei in plus......

Poate un consum mai mare sau o dereglare a functionarii .......... :icon_cool:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut!Poate da cineva mai multe detalii,pareri despre resoftare Tiguan 4 motion,140 Cp?

Din cate am citit dupa resoftare mai multi sau plans de probleme la cutie,probleme la diferential,este adevarat?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

TCM turbo, eu. :)

Exista si alte variante cum ar fi REVO, etc.

Cu niciun tuner consacrat nu dai prea ai cum sa dai gres. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
toxicity808

Salutare!

Posesor Tiguan CFFB 2.0 TDI 140 CP doresc sa fac stage 1. Am vazut pe mai multe site-uri ca se obtin 45 caluti dupa resoftare.

Este careva cu tipul asta de motor? Cum vi se pare, unde ati facut upgradeul si m-ar interesa si daca au aparut probleme dupa.

 

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am facut eu stage 1 la 2.0 TDI CFFB in urma cu vreo 3 luni, ar trebui sa mai treaca ceva timp de exploatare ca sa am o parere cu privire la probleme.

Pana atunci ma bucur de surplusul de putere si cuplu. Are un comportament diferit, in sensul bun al cuvantului.

Ca sa nu se considere reclama in poti scrie in privat cu privire la tuner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!