Jump to content

Instalare carlig remorcare


horia2005
 Share

Postare recomandată

Daca te apuci sa decupezi si sa faci modificari ,,neortodoxe " mai bine pui ceva leuti in plus si cumperi exact pentru touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi montez si eu un carlig pe al meu Touran(face-lift-2008) si as vrea sa stiu daca se potrivesc si cele de pe genereatia de Touran anterioara(2003-2006,07) sau cu alte modele(octavia,passat, s.a) si ce probleme mai sunt legate de electronica(din ce am citit di postarile voastre ar fi vorba de un modul) . Mentionez ca vreau sa imi montez unul sh , dar original. 

Astept raspunsurile voastre.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sfatul meu e sa afli codul pe original si sa cauti second hand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mai importanta este daca se potriveste carligul de la varianta precedenta de touran(2003-2007), pt ca as avea niste variante!

Pentru cei curiosi am intrebat la reprezentanta cat ar costa(varianta cea mai ieftina) 1504 lei carligul-demontabil+ 840 lei parte electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pe la dezmembrari ai cautat ? la passatul tatalui meu am luat unul sh si am dat 150 ron pe el ,montajul l-am facut eu dupa schema de de la priza, am tras fire de la stopuri etc ( priza o poti cumpara de la piese auto sau de la knott undeva in dobroiesti, asta daca vrei ceva original )+ ca trebuie sa iti cumperi modulul ala sa nu iti dea erori in bord.

Eu am unul original pe Touran, dar merge mai greu de blocat acolo cu cheita asa ca nu l-am mai dat jos .

I-l las acolo montat pe masina pt a-mi mai pazi spatele ;)

post-44115-0-22300900-1388491727_thumb.j

Modificat de ppaarroollaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este sa va montati priza standard cu 7 pini . cea cu 13 se folosesc la abs etc si nu cred ca trage cineva dupa el o asa sofisticatura  de remorca. In cazul in care va puneti priza cu 13 sa stiti ca exista adaptor de la 13 pini la 7 si invers. eu inchiriez platforme si remorci si majoritatea clientilor vin cu prize de 7 pini.

Adaptoarele se gasesc la magazine specializate .

Daca montati invers firele aveti grija ca se ard sigurantele.

La unele masini masa o ia de la 2 fire iar la altele de la cuiul masini ( se poate sa nu lumineze cum trebuie daca nu are masa cu carligul ) . adica dupa ce montati priza cu carligul cuplati o remorca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru sfaturi chiar am "negociat" un carlig de pe un Touran generatia anterioara pt ca fizic se potrivesc mai mult decat sigur.Mai ramane sa imi comand si partea electrica ptr ca asta nu se potriveste si nici nu am gasit ceva sh. Sunt totusi cam scumpe kiturile astea electrice pentru carlig (in jur de 700-800 ron -din cate am vazut eu-din cauza calculatorului cred), dar o rezolv cumva.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Preturi carlig Touran 2004 2009, in jur de 100 euro cu instalatia electrica pe el, aveti grija ca va gtrebuie si modulul pentru carlig , care deobicei se cumpara separat !

Eu mi-am cumparat unul original de pe  Touran, cu bila demontabil ( desfacere cu chieita ). Am sa revin dupa cel il montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

rezultatul..... mi-am luat un carlig original de touran marca westfalia , in curand am sa-l montez ! Pe Touran se potriveste doar carlig de touran ! nu va chinuiti sa gasiti alte solutii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut,am si eu o intrebare,pentru Touran am montat carligul si partea electrica originala de vw touran,problema mea este cum leg firele de la modul la instalatia electrica,modulul are mufele dar de la modul pana in tabloul electric au fost taiate.Am 2 fire rosiimai groase pentru plus permanent,un fir rosu cu dunga neagra,unul mov si 2 fire impletite galbene.Vreau sa stiu daca le pot lega la spate de la tripla(in afara de plus)sau trebuie neaparat legate in tabloul de sigurante de la bord? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se leaga niciun fir la tripla.

tot cablajul merge in fata sub volan la centrala electrica si la tabloul de sigurante.  Alea 2 rosii groase se leaga la anumite sigurante (care nu le ai in tabloul, trebuie montate), firul negru cu rosu parca ia semnal de la frana ( intr=o mufa a centralei electrice), iar cele 2 impletite sunt firele de CAN ce trebuie legate in reteaua masinii si apoi codata Gateway-ul sa stie de noul calculator aflat in retea (cel al prizei de remorca).

Trebuie sa mai fie si un fir de masa, maro, ce se leaga in portbagaj la caroserie, unde se monteaza modulul de priza.

 

Calculatorul de priza remorca nu ia semnale de la becurile triplelor, ci digital din centrala electrica.

 

Pe scurt, plecand de la premisa ca modulul este de la un Touran similar, de 2004.  

mufa cu 6 pini pe modul :

1. Rosu /mov - siguranta SC40  de 20 A la tabloul de sigurante din bord 

2. MAro - masa

3. Portocaliu /verde - CAN high - la centrala electrica

4. portocaliu / maro - CAN low - la centrala electrica

5. Negru /mov  - siguranta SC2 de 5 A, la tabloul de sigurante.

6. Rosu /mov - se duce in pinul 6 de la priza de remorca cu 13 pini.

 

mai ai un fir Rosu cu verde, care merge de la siguranta SC41 de 20 A la pinul 9 in priza de remorca cu 13 pini.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrei,este de mare ajutor informatia data.Voi reveni cu amanunte daca voi reusi sa-i dau de cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, Am un VW Touran 2.0 TDI din 2005 si de curand i-am montat un carlig Westfalia cu modul. Modulul trebuie memorat in computerul de bord cu VAG COM? Sau cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Citeste te rog regulamentul!

Pentru vanzari exista arie dedicata.

Urmatorul post de acest fel in alta arie decat cea mentionata va fi sanctionat cu warning!

 

Multumesc pentru intelegere.

 

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare....Mi-am cumparat un carlig demontabil sh, dar original, insa l-am luat fara modul, asa mi l-a vandut.... L-am montat pe masina, dar nu pot folosi priza......Exista si modul sh de cumparat sau numai nou? Ce ma sfatuiti sa iau...nou sau sh...sau sa merg la un electrician ca am inteles ca-ti poate concepe unul din relee...doar ca trebuie sa-ti desfca tot interiorul drepta....ca sa-ti lege priza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

azi am luat de la cineva un carlig second Bosal pentru touranul meu din 2003 insa vreau sa va intreb daca se potriveste .Pe spatele modulului scrie Hardware CH6125_11 si Software Vw AA_11/05_11.

post-63975-0-00789700-1428335704_thumb.j

post-63975-0-18810300-1428335710_thumb.j

post-63975-0-06581900-1428335717_thumb.j

post-63975-0-33996500-1428335723_thumb.j

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Aveti grija, pentru ca un eventual control RAR in trafic va va "arde" atat la bani cat si la... carlig.

Conform legislatiei in vigoare toate instalatiile de tractare trebuie sa aibe documente specifice si sa fie agreate/aprobate de RAR.

Actele instalatiei de remorcare trebuie sa fie tot timpul in auto, in eventualitatea unui control/filtru RAR in trafic. :)

 

De regula cine a cumparat masina (cu carlig din fabrica) din Germania/alta tara occidentala, a primit de la vanzator pe langa cartea de service + restul documentelor auto respective si documentele carligului/instalatiei de remorcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic Marian,de indata ce carligul are seria pe el si toate inscriptionarile originale ma gandesc ca a fost omologat modelul odata ce a iesit din fabrica.pot sa verifice in baza de date.Pe mine ma interesa daca totusi mi se potriveste mie pe masina ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pot sa verifice in baza de date.

Sau nu!

Fa o intrebare in acest sens pe site la RAR si vei vedea ce raspuns vei primi.

Sunt 100% sigur ca raspunsul va fi cel postat de mine mai sus: fiecare carlig/instalatie de remorcare trebuie sa aibe documentele aferente ei.

In documentele respective sunt trecute nr si seria carligului/instalatiei de remorcare si documentele nu pot fi folosite la un alt carlig/instalatie de remorcare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat un carlig original bosal cu modul jager insa elecricianul mi a zis ca este un modul simplu care de fapt nu stie ceea ce stie unul cu can.am gasit o instalatie electrica cu tot cu modul can pe bosal la 300 de lei la magazinul de piese auto si de unde mi au zis ca asta se va potrivi sigur.ce ma sfatuiti sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interzise, de asemenea, posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii decat cea comerciala. Acestea vor fi sanctionate cu warning

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza unul dedicat, cel putin eu asa am procedat, vezi topicul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
marian_nicolae1970

Sal.Am montat si eu de curind un cirlig pe un Touran 1.9 2005 iar instalatia am luato de pe net .Este originala decit am mufat mufele de la triple la mufele instalatiei, problema mea este ca triplele functioneaza fara probleme dar semnal la priza nu am deloc.am vazut ca mai sunt 2 fire pe care le vedeti in poza ,taiate stiti daca au vreun rol ? ma puteti ajuta cu o schema ?sa nu fie compatibil modulul cu modelul meu?va pun si erorile cu VAG multumesc anticipat

 
01517 - Control Module for Trailer/Towing Sensor (J345) 
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 176
                    Reset counter: 184
                    Mileage: 168516 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 17:51:10
 

post-142333-0-61046200-1446574223_thumb.

post-142333-0-89395500-1446574231_thumb.

post-142333-0-27716200-1446574239_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA touran nu este un asemenea montaj OEm care sa ia curent din mufe. Plus ca la tine se vede clar, nu ai unitatea de carlig. originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!