Jump to content

Instalare carlig remorcare


horia2005
 Share

Postare recomandată

Este alt modul, care vine amplasat in portbagaj. Acesta se leaga la priza carlig si mai departe la can gateway, panou sigurante si switch pedala frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, inca nu stiu nimic despre cum se leaga, dar aveam nevoie de informatia asta ca sa stiu ce sa caut. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.

Cineva care poate să mă ajute să-mi spună unde se leagă și cum se leagă aceste fire de la instalatia electrica cui remorcă VW Touran 2005 BKD.

IMG-20220304-WA0003.thumb.jpg.9b98db25eedc40a4e4d32d43f4e46ce1.jpg

Modificat de Bucur Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

840800162_prizatouran1.thumb.jpg.8c3d72979a485cb2a21ae1dbfadb4347.jpg

 

Neata, de 2 zile rasfoiesc forumul si Google dupa tutoriale si nu gasesc concret cum se leaga un carlig la instalatia electrica si tot nu am inteles ce-i aici...

Daca poate cineva sa ma indrume...am inteles ca cele 2 fire portocalii impletite se leaga in can la cele 2 fire care corespund culorii lor, am inteles ca cel maro vine la masa, am inteles ca cel roz mai gros vine la sigurante...nu inteleg cel subtire mov unde vine, nu inteleg celelelalte fire ce ies de la priza unde vin...acolo iar pare ca e o masa si un +, iar firul subtire se leaga direct la firul care merge la becul de marsarier?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are modulul si pe ce masina vrei sa-l legi ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8EO 907 383 A este modulul si vreau sa il pun pe Touran 2005, BKD cu DSG.

Modificat de vlady_zch
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carligul cu modulul acesta este demontat de pe Touran si astazi chiar am montat carligul...partea mecanica fara electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU vad fir roz pe schema electrica. Urmareste firul si spune-mi in ce pin din ce mufa duce. Si la fel, spune=mi pinii si mufa firelor care nu stii unde sa l;e legi.

 

este fir rosu/lila gros in pinul 1 mufa cu 6 piuni si se leaga la plus permanent prin sig de 20A

este fir negru/lila in pin 5 mufa cu 6 pini si se leaga la plus dupa contact prin sig de 5A

este fir rosu/negru sau galben/negru in pin 8 mufa cu 14 pini si se l;ega ;a centrala electyrica mufa E pin 2.

pinii 1-7 din mufa cu 14 pini se lega la priza de remorca cu 13 pini, la care se mai aduc 2 fire de masa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de informatii. Am tot citit cateva postari de pe acest topic de mai multe ori si m-am edificat cu animite chestii, a ramas un fir care nu am intes unde merge, cel care pleaca din mufa cu 7 pini, incercuit cu verde. 

In afara de asta mai am niste nelamuriri....de unde gasesc eu pinii care intra in panou, am tot sunat pe la piese auto, am fost la magazin de electronice, de electrice si nu am gasit. La 40 si 41 nu este absolut nimic, cum este o bara in partea de jos la 54,55 in tablou. Am gasit pe google ca este conector iso unul din ei, dar nu pot pune in sus si jos acelasi conector.

Screenshot_20220806-104408_WhatsApp.jpg

20220806_103246.jpg

Modificat de vlady_zch
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista mufa cu 7 pini.

DAca vrei info, pune date concrete . nu o poza facuta in care nu se intelege nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, ma gandeam ca sunt 7 fire, dar e vorba de mufa cu 14 pini, iese un fir rosu cu mov care nu e legat niciunde si nu stiu unde vine, probabil ca in fata la centrala electrica, mufa E, pin 2.

Deci din fata in spate am de tras 2 cabluri de 2,5, care intra in sigurantele 40,41, un cablu de 1,5, care merge la contact in siguranta 13, 2 fire subtiri care merg la can si 1 cablu probabil tot de 1,5 care merge la centrala electrica? Total 6 cabluri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de unde ai scos 2 fire de 2.5.  Si nu vad fire de 1.5 pe scheme. Tot nu ai spus din ce pin al mufei cu 14 pini eaca acel fir care nu stii unde sa-l legi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/5/2017 at 9:02 AM, Rares_Ray said:

Am inteles, sigurantele raman aceleasi pe care mi le-ai zis: SC40 RO/Li 2.5,  SC13 SW/Li, SC41 RO/Gn 2.5, RO/SW 0.75 mufa E pin2.

Multumesc tare frumos si iertare pentru deranj.

O zi deosebita.

 

 

 

 De aici.

 

Din pacate toate cablurile si mufele le-am bagat in interiorul masinii cand am montat cuiul, gandindu-ma ca am poze si nu o sa am nevoie de ele pana ma apuc de montat partea electrica cand voi demonta plasticul din portbagaj ca sa am acces la ele....de asta nu stiu exact care este pinul.

 

As vrea macar sa stiu cate fire si de ce grosime sa trag din fata pana in spate si cum sa le bag in panou, dupa ce am tot ce trebuie sa ma apuc de treaba. Deci ai putea sa imi pui o poza cu ce am nevoie pentru a pune siguranta poe fir in tabloul de sigurante? Ce pini am nevoie ca sa se potriveasca acolo?

 

Sunt ca in pozele atasate? Adica pini Iso pentru sc 40,41 si iso mini pentru sc13? 

img_63858_3 (1).jpg

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! Ieri am montat modulul din fotografii. Pentru conectare m-am cuplat la lampa stânga spate. După conectare am constatat că din modul nu îmi iasă semnal pentru semnalizare dreapta motiv pentru care am tras fir de pe lampa dreapta, am intrat în modul pe conectorul RZ (cablul verde+albastru) iar apoi am obținut semnal pentru semnalizare dreapta pe conectorul RH (cablul negru+verde). Am oprit lucrarea pentru a căuta mai multe informații în momentul în care am constat că pentru luminile de poziție+lumini nr, este necesar să dau comandă în pini 5 și 7 ai cuplei ,,mama,,, respectiv sunt conexiuni diferite pentru stânga/dreapta iar din modul acum am o singură ieșire care are semnal când aprind luminile de poziție. Întrebările sunt: 1) este necesar trimit semnal diferit, respectiv de pe lampa stânga la pinul corespunzător al cuplei și idem de pe lampa dreaptă sau este suficient dacă de pe firul cu semnal pe care îl am acum, pot să distribui semnal în cuplă atât pentru stânga cât și pentru dreapta?

2) care este motivul pentru care sunt alocați pini diferiți la luminile de poziție, respectiv stânga/dreapta? 

IMG_20221025_084844.jpg

IMG_20221025_084741.jpg

IMG_20221025_084627.jpg

IMG_20221025_084446.jpg

IMG_20221025_084148.jpg

IMG_20221025_084249.jpg

IMG_20221025_084358.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare si multumesc pentru accept. 

Recent am cumpărat un carlig de remorcare pentru mașină second hand. Mecanicul la montat ,totul in regula pana a ajuns la partea electrica acolo sub bord la tabloul de sigurante .acolo sa blocat.In chitul de instalare nu are schema de montaj pentru partea electrică  la tabloul de sigurante si calculatorul masinii .Si uite asa am ramas eu cu banii dati si carligul nu pot sa il folosesc. Rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu planul de legare.

20230419_172946.jpg

 

Mentionez ca masina este vw touran 2.0tdi 150 ps model 2018.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ionut durlanuciteste prin topicul asta pana iti va raspunde vreun coleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus o poza din care nu se intelege mai nimic.

dar ai asa:

cele 3 fire mai groase cu papuci mari la panoul de sigurante in locasuri goale unde ai alimentare permanenta

cele 2 fire portocaliu/verde si portocaliu/maro la firele corespunzatoare din mufa de la centrala electrica

si mai ai un fir pentru alimentare dupa contact si unul rosu.negru la pin 2 mufa cu 16 pini unde e contact pedala frana. aceeasi culoare

'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!