Jump to content

Instalare carlig remorcare


horia2005
 Share

Postare recomandată

Soryn: nu ai vazit schema mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Am cumparat un carlig complet si l-am montat. Acum imi trebuie vreo stampila sau vreo omologare pe la rar sau la service autorizat ca sa-l pot folosi? Sau nh conteaza. ma gandesc sa nu am probleme cu politia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie nici un rar

carligu trebuie sa aiva o placuta de identificare pe el acea arata ca este omologat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Al Bundy ! sti cumva daca fizic se potriveste un carlig de pe Golf 5 pe Touran, asta avand in vedere faptul ca este aceiasi platforma, sau ma insel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Electric da, mecanic nu stiu.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electric nu e problema.... pentru ca masina are partea electrica din fabrica.... priza si modul, imi lipseste carligul si am gasit unul de Golf 5 ! Poate stiu colegii daca se potriveste pe Touran ! mersi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RaduL din ce stiu eu nu merge de la alta masina.Poate ma insel mai asteapta cineva si-a montat de pe alt model de masina decit Touran.Aici ai citit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toti, la mine problema e ca am carlig original (nu a fost montat niciodata) dar nu se potriveste :grrrrrr:  are doua urechi in forma de "v", alea intra de tot dar nu sare butonul unde e cheita :(  am incercat toate modalitatile dar......fara rezultat. stie cineva vreo rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ...nu stie nimeni !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu merge decit de la Touran.Daca ai posibilitatea sa il probezi inainte ar fi bine .E singura solutie viabila zic eu momentan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.... ai dreptate ! singura solutie de a afla .....daca se potriveste ! mersi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Radu.Oricum revino cu rezultatul daca te apuci de treaba.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, aceiasi problema ca si colegul catalin24 nu stiu cum se ataseaza carligul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am descoperit care e problema codul de pe carlig nu se potriveste cu restul instalatiei, mie imi trebuie  1t0 803 882 si eu am 1t0 803 882 a. daca e cineva pe forum care doreste un carlig nou cu acest cod sa ma contacteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva cum si de unde se monteaza un carlig pentru remorca la Touran, care este procedura ce urmeaza dupa montare, cine poate monta acest carlig(cupla),trebuie omologat la RAR si cam cat costa  toata treaba asta ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu nu te incumeti sa-ti montezi singur carligul (se presupune ca l-ai cumparat deja de pe ebay sau alte locuri - chiar si indigene) atunci cu siguranta se gaseste o firma sa faca montarea contra cost. Daca il cumperi pe original atunci nu vei avea probleme cu RAR-ul, de cumperi o facatura sa nu te miri ca cedeaza la tractare. Pretul este in functie de optiuni, eu am ales prima varianta cu tot ce insemana piese originale (unele noi, altele SH) si am iesit cam la jumatate cat cerea reprezentantul VW la noi in oras, legat de varianta AM cred ca (ar trebui sa) iesi si mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe Bosal - sunt foarte ok si au omologare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosal mi.am luat si eu sambata m.a ajuns 490 carlig plus 30 instalatie, noi evident. in dezmembrari cereau 400-450 deci nu prea merita. ce e nou si are gararntie e sfant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca ce e original e sfant, chiar daca e SH. Nu poti compara Bosal cu originalul. Eu am OEM si se vede diferenta fata de Bosalul finului meu, passat ambele masini. Al meu e demontabil, are locul lui special in portbagaj, se incuie cu cheita, are priza mascata sub bara si glizeaza cand vrei sa o folosesti, pe cand cel bosal ca sa-l dai jos trebuie sa-l desfaci din  suruburi, are priza la vede, prinsa pe o tabla de zici ca e fundul unei conserve.

 

E ca si cum ai inlocui capota/aripa/usa masinii in caza de accident: iei OEM SH o duce mult si bine, iei AM noua, dupa ceva timp rugineste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu compara instalatia electrica de pe superbul tau cu cea de pe ouran, nu se leaga la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal.,

La un TOUTAN 2008 am facut o scanare si a iesit eroarea asta pe carlig :

-------------------------------------------------------------------------------
Address 69: Trailer (J345) Labels: 1K0-907-383-MY7.lbl
Part No SW: 1K0 907 383 B HW: 1K0 907 383 B
Component: Anhaenger H14 0050
Revision: 3A002001 Serial number: 00000104799729
Coding: 0100000200000000
Shop #: WSC 00000 000 00000
VCID: 2C5C15A44F29B17E18B-8079

1 Fault Found:
00532 - Supply Voltage B+
002 - Lower Limit Exceeded
Freeze Frame:
Fault Status: 01100010
Fault Priority: 3
Fault Frequency: 1
Reset counter: 225
Mileage: 88849 km
Time Indication: 0
-------------------------------------------------------------------------------

Puteti sa-mi explicati ce este ca sa stiu ce sa-i spun omului ?

Multumesc .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor ! as vrea sa-mi montez carlig pe touran, precizez ca am toata instalatia ok....inclusiv priza ... doar ca lipseste carligul ( asa am luat masina ).

Intrebarea la care va cer ajutor este , daca stie cineva daca se potrivetse de la Golf 5 sau alt tip de VW ???! mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de carlig ai ? original, nou/SH ? eu am nevoie de unul fara partea electrica, acuma bineinteles depide de pret , pentru ca trebuie sa mi-l si permit ! salutare. ( eventual pune o poza sa se vada codul )


intrebarea e pentru fkt-cristian !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se potriveste doar daca faci niste modificari la prindere.Am montat unul original westafalia de golf V pe Touran, are latralele de prindere pe caroserie mai scurte cu aprox 10 cm, ori le prelungesti cu platband de 10 mm sudat in continuare ori modifici gaurile de prindere din caroserie(asta am facut eu).Spoilerul trebuie decupat pentru orice tip de carlig o sa optezi.La instalatia electrica trebuie modul, se poate face de un electronist din 4 relee de anclasare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!