Jump to content

Instalare carlig remorcare


horia2005
 Share

Postare recomandată

Claudiu din ce stiu eu nu merg nici macar de la caddy nu se potiveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha.si de unde asi putea gasi ceva la un pret bun?stii cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebay incearca la nemti sau la italieni ca doar esti in italia banuiesc nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vb cu cineva care aduce masini din germania si a zis ca se gasesc pe la dezmembrari si cu 50 de euro,dar fara priza.iam zis sa imi cumpere unul dar acum sa vedem daca se tine de cuvant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa cauti dupa cod atunci cauta 1T0803882, dealtfel pe ebay.de este si acum unul la licitatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat masina, deja avea carlig pe ea, acum am alta problema am bagat cheita in el si l-am dat jos , am incercat sa il pun la loc si am reusit dar nu mai pot scoate cheita, asa incat oricine poate sa mi-l fure .. :D, aveti ideie cum se poate scoate , am incercat mult si bine, se pare ca bilele acelea 3 nu stau in pozitia release cand conul ajunge sus, si cred ca asta este si cauza blocarii cheitei.., astept sfaturi. Multumiri pentru forum si cei care vor sa dea o mana de ajutor.

Modificat de dan27692000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai ceva mizerie unde trebuie sa intre bilele...incearca sa cureti un pic pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut

detin si eu un touran din 2009 motor 1.9 tdi si doresc sa montez un carlig de remorcare

am gasit la cineva un carlig demontat de pe un touran din 2004 cu partea electrica cu tot

ma intereseaza daca se potriveste la modelul meu din 2009 sa nu il iau degeaba

multumesc

Modificat de culina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut eu am cumparat de pe ebay pentru sharan cirlig remorca marca bosal demontabil cu instalatie electrica inclusiv modul 105 euro + transportul cred ca miine sau poimiine o sa ajunga si ma pun sa montez,a mai montat cineva pe sharan ca nu am gasit nici un topic, merge greu de montat,la ggolf am montat este floare la ureche la sharan nu stiu dar vedem,revin cu info si eventual poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am cumparat de pe net un carlig de remorcare cu modulul electric cu tot

Acum am 2 mari probleme

Prima demontarea barei spate pentru montarea carligului

A doua legarea modulului la instalatia electrica dar aici este mai complicat in sensul ca priza este cu 13 pini si vreau sa o patrez asa si modulul are 2 mufe in prima intra cablajele de la priza si in a doua imi lipseste este mufa care vine de la instalatia masinii si intra in modul si are 18 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontarea barei spate o gasesti in un topic facut de mine cu montarea senzorilor de parcare. Pt problema 2 nu te pot ajuta. Ai gadit kit de carlig demontabil? Cat a fost? Eu caut de foarte mult timp carligul propriu zis...restil kitului il am montat din fabrica.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar asta vroiam sa te intreb ca sa dai stopurile jos trebuie demontate plasticele laterale din portbagaj

post-15546-0-94981000-1346964104_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel modul este defapt o cutiuta cu mai multe relee. Fiecare semnal (pozitii, frana, ceata etc) e trecut prin releu pt. a nu supraicarca instalatia electrica a masinii. Atat doar ca trebuie tras in spate un plus (prin siguranta) si o masa

Priza cu 13 pini are in plus fata de cele clasice cu 7 un plus permanent, plus de contact, lumini marsarier si un minus. Pinii 11 si 12 nu se folosesc.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul este ecs 5f001v2 si ma intereseaza daca pot neavand mufa care intra in sa pun niste papuci pe lamelele mudulului si sa fac legaturile de la tripla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU< nu lega la tripla. Mai pe seara iti postez schema originala de carlig de la Touran. Din ce an este masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta este modulul electronic model ecs 5f001v2 si mufa mica care are 10 pini se duce la priza o am dar cea mare care are 18 pini nu o am si incerc sa gasesc o schema electrica pentru modulul respectiv

CANL----NO-------NC-----COM--- 31----BUZ--30--PGD----PGC -------------------------------- 54T-----RT-----RB-----PDB-----GVM

CANH--54GR2--54G2--54GR1--54G1--54 ---30---VDD --MCLR ---------------------------------LT-----58LT----8RT----BUT-----54GT

SCHEMA MUFA 18 PINI CARE MERGE LA MASINA ------------------------------- SCHEMA MUFA MICA CARE MERGE LA PRIZA

nu o am o am

post-15546-0-00073500-1346996443_thumb.j

Modificat de culina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa-mi pun si eu un carlig pe touranelul meu. In afara de ebay, ce contacte interne mi-ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okazii incearca ca am vazut ceva cirlige de vinzare

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

sunt nou pe forum si vreau sa va cer ajutorul. am cumparat un calig de la dezmembrari, original cu tot cu instalatia electrica dar nestiind cum arata instalatia pt touran, cel care mi-a vandut mi-a dat priza si un modul (8E0 907 383a)  poza:http://sprzedajemy.pl/vw-touareg-porsche-cayenne-modul-hak-8e0-907-383-a,201741. si nu am gasit nicaieri o schema de montaj detaliata pt modelul acesta de modul.

tot ce am gasit este pt module cu 1 sau 2 mufe. va rog, daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat sau cu un alt modul, contracost bineinteles. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAti pini au fiecare mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mufa are 14 pini iar cealalta mufa are 6 pini. mai exista si o a treia mufa, cu 4 pini care este optinala. am instalat ELSA dar nu pot sa vad culorile firelor si unde trebuie ele conectate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

stie careva cum este cu instalatia la un carlig cu 13 pini

eu sunt tare interesat

am o rulota si as dori sa leg frigiderul la 12 v sa pot sa l folosesc in mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva cum este cu instalatia la un carlig cu 13 pini

Stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!