Jump to content

Probleme cu rugina Golf 5 / Jetta


valenstein
 Share

Postare recomandată

  • 10 months later...
  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • flavius1611

    18

  • loghy

    5

  • alexanderdj

    5

  • SSorin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut.Am observat ca au aparut pe caroserie, din loc in loc, atat pe aripi cat si pe usi, puncte de culoarea ruginii, aprox. 1 mm, dar par a fi mai degraba peste vopsea ca sa zic asa.La suprafata acesteia par a fi.Probabil din cauza zapezii sau de la sarea folosita pe drumuri.V-ati mai intalnit cu asa ceva?Cum pot sa scap de ele?Am citit ca ar functiona si cu pasta pentru polish.Dar majoritatea am vazut ca sunt abrazive si ma tem sa nu afectez lacul de pe masina, iar cele neabrazive am inteles ca nu au mare succes.Ce credeti?

Pot sa incerc cu o astfel de ceara:

Dupa care cu un astfel de spray pe zonele respective:

20190220_224755.jpg 20190220_224814.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu te stresezi prea tare pentru ca oricum or sa apara punctele alea de rugina indiferent ce faci.

E normal pentru ca lucreaza tabla in timp. Ziua 2-3 grade, noaptea -8 clar ca la un moment dat apar fisuri la nivelul vopselei si pe acolo ies micile puncte de rugina. Si eu am pe masina si am avut si pe cealalta. Spala masina de sare si apoi da-o cu ceara lichida. Cand vine vremea buna te ocupi de un detailing si nu ai stres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am dus masina spalatorie si au dat-o si cu ceara, majoritatea acelor puncte de rugina au disparut.Cele ramase insa, cu timpul se pot mari, cauzand probleme mai mari cu rugina?

Dar nu exista vreo solutie sau ceva de genul care se poate aplica peste acele puncte sau zone mici cu rugina, gen in zona pragurilor sau a aripilor (unde am vazut ca sunt probleme), direct peste respectivele zone, implicit si putin pe vopsea, pentru a stopa intinderea ruginii, nu neaparat pentru inlaturarea acesteia?Ceva ce nu afecteaza vopseaua?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea apar in special iarna din cauza sarii...masina oricum are o varsta si este ceva normal si doar nu ai sa o tii vesnic.Masina o pregatesti toamna daca tii la ea intr un atelier specializat nu la orice spalatorie auto unde lucreaza toti carutasii!!

La vara scapi de ele odata cu venirea caldurii.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am inteles si o sa am in vedere in viitor.Insa cu cele deja aparute, care este solutia pentru a scapa de ele, sau pentru a stopa extinderea acestora?Si aici nu ma refer la tinichigiu/service, intrucat este ceva local, nu este vorba de suprafete mari si asa cum ai zis, masina are o varsta.Insa intentionez sa o mai tin o perioada destul de lunga, cel putin 2 ani, si nu as vrea sa o manance rugina.Si crede-ma ca in afara acelor cateva puncte aparute din cauza sarii, masina mai are maxim 4-5 mici zgarieturi.Si alea mici.Deci nu se pune problema intretinerii, pentru ca este intretinuta.

Nu cred insa, ca merita reparatia unui intreg element pentru cateva puncte de marimea unei gamalii de ac.In momentul de fata nu ma deranjeaza, aproape ca sunt insesizabile, in sensul ca trebuie se te uiti de la mai putin de 30-40 de cm de masina pentru a le vedea, insa nu as vrea sa se extinda.

Modificat de Irinel9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca linistit cu pasta abraziva. Daca o dai "la mana", nici o sansa sa afectezi lacul sau vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. E buna de ceva soluția asta? A folosit cineva? Vad ca am și eu rugina la haion în jurul becurilor de la număr. 

1563.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am folosit solutia, dar nu pe tabla ci pe un carlig de remorcare. Si-a facut treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare.

Am descoperit de curand ca pragurile mele sunt varza. Masina luata de noua. 2009.

Sub pragul din dreapta este o gaura ca bagi mana prin el pe dedesubt. Trebuie taiat si sudat altul cat mai curand. 

Masina nu a avut nici un incident sa implice pragurile. Dar parca ma gandesc degeaba sa ma duc la dealer sa ii spun ca a ruginit pragul in halul asta.

Acum nu stiu ce marca de praguri sa aleg. Originale sunt undeva la 800 de lei bucata iar aftermarket sunt 200 de lei.

Ce producator sa caut? A mai schimbat cineva pana acum? Niste sfaturi daca se poate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, ai rezolvat problema cu pragurile? Trebuie sa le schimb si eu la G5 insa nu imi dau seama ce marca ar trebui sa aleg? Am vazut ca sunt mai multe marci after-market? Or fi bune de ceva sau sa incerc originale de la dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu inca, urmeaza in octombrie acum. O sa merg pe aftermarket. Am inteles ca este o firma poloneza nu mai stiu cum se numeste. Si acelea ar fi mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat. Am mers pe recomandarea tinichigiului si am achiztionat Klokkerholm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te-a costat inlocuirea pragurilor, cu tot cu vopsit? Si eu am auzit de klokkerholm ca ar fi bune si nu sunt nici prea scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

800 ron cu vopsit pentru un prag.

Modificat de vionica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine 1000 Lei partea de tinichigerie + cam 7-800 partea de vopsitorie la praguri (eu am platit de fapt 1000 ca am mai avut si alte retusuri). Pragurile klokkerholm au fost 130 Lei / buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut amrius13! La ce service/atelier ai facut aceste reparatii si cat de multumit esti de rezultat? Si la masina mea a aparut rugina pe la praguri (cel din dreapta fiind mai corodat, posibil sa necesite inlocuire partiala) si pe aripa stanga spate, chiar deasupra rotii. Sunt in cautarea unui atelier de tinichigerie care sa faca treaba buna, nu carpeala, si mi-ar prinde bine o recomandare.

 

 

Mersi,

 

David

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!