Jump to content

Litoral Romania


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic dupa petrecerea unui week-end prelungit (de Rusalii), pe litoralul romanesc. Eram curios sa vad daca s-a schimbat ceva dupa ce Ministerul Turismului a trambitat tot felul de masuri, tot felul de programe, promovari etc. Zonele vizitate au fost Vama Veche, 2 Mai, Saturn, Venus, Cap Aurora.

Ce am vazut? Paragina, plaja murdara, dezinteres...

In Vama aglomeratie mare - nu prea mai ai unde sa parchezi (motiv pentru care nici nu am stat aici la plaja), tot felul de constructii noi, o alee asa-zis pietonala pe care alergau cu motocicletele si scuterele niste smecherasi de doi bani. Strada principala are sens unic dar nimeni nu se sinchiseste de asta. Aceleasi cozi la clatite, care sunt din ce in ce mai scumpe... Iar epava aproape a disparut.

2 Mai - strazile laterale sunt un dezastru - s-a introdus canalizare - recomand masinile de teren... Imbucuratoare este initiativa particularilor - au aparut mult pensiuni curate, cochete si cu preturi rezonabile. Plaja? Murdara si din ce in ce mai ingusta.

Saturn, Venus, Cap Aurora - cladiri parasite, devastate, plaja murdara (gunoaie, cioburi, scoici ascutite), caini, foarte multi tigani cu namol, gogosi, coliere de scoici, piatra de baie, kiurtos-colac, cirese etc. Investitori care inconjurau arii din plaja in vederea incasarii taxei (de ce?). Nu existau salvamari, punct de prim ajutor si grupuri sanitare. Cum apa marii era teribil de rece (am masurat - 14 grade Celsius) nu puteai sa faci (dupa bunul obicei romanesc) treaba mica nici macar in mare... :)

Preturile la terase - in Vama sunt mari, chiar nesimtit de mari, in celelalte statiuni acceptabile.

Am facut poze pe care le puteti vedea aici: http://picasaweb.google.com/patpatason/

Am dorit sa trimit o parte dintre ele catre autoritatile din turism, redactii de ziare, posturi tv, dar siteurile acestora nu permit incarcarea pozelor. Daca un coleg ar avea o relatie pe undeva... Poate se va schimba ceva in bine.

Astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mine litoralul romanesc fata de cel de la vecini e ca si cum ai alege intre Nikita si Paris Hilton

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine litoralul romanesc ma scarbeste.Si cred ca am spus tot.Ne plangem ca se duce lumea la Nisipurile de Aur..mi se pare o alegere foarte proasta cheltuirea banilor de vacanta in "za lend of ciois" cand vecinii nostrii bulgarii,ne ofera servici ireprosabile la preturi mai mici (nu cu mult ) dar oricum sesizabil.Si asta pt 100km in plus.

Ultima vacanta ca si o comparatie mi-am petrcut-o pe o insula in Grecia.(Corfu).Am cheltuit in 10 zile 500E...cu aceeasi bani nu imi permiteam sa stau la Mamaia 7zile sa zicem si sa mananc ce am mancat acolo si sa-mi inchiriez masina pt toata perioada plus cumparaturi si multe altele.

Nu ma surprinde dezgustul tau pt litoralul nostru.

P.S Va pun si doua poze pt cei ce nu au ajuns inca in Corfu.(nu e ceva foarte exotic sau spectaculos) dar in comparatie cu Mamaia este un mic paradis.

post-20287-1244568116_thumb.jpg

post-20287-1244568156_thumb.jpg

post-20287-1244568196_thumb.jpg

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este iubita noastra Romanie condusa de impotenti, sarlatani, mafioti si mai nou curve! Facem imnul turismului romanesc, sa se mai cheltuiasca bani seriosi, sa isi mai bage unu altu in buzunar si sa ne laudam afara, sa chemam turisti straini. Bai, cat de tampiti sunt astia de la conducere, sunt de-a dreptul penibili. In loc sa faca schimbari majore, sa tina preturile sub control, sa ne motiveze pe noi cetatenii acestei tari sa mai mergem in concediu in tara asta si dupa aia sa facem mare tam-tam afara. Este de-a dreptul penibil la ce se intampla in tara asta, si o oarecare masura de vina o purtam si noi ca nu mergem sa-i alegem pe cei care sunt mai putin hoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si iata cum se transforma un topic dedicat impresiilor estivale romanesti, intr-o ocara adusa statului si mai ales organelor in masura sa schimbe ceva.

Cu totii stim ca nu s-a facut si nu se va face ceva, datorita indiferentei si nesimtirii celor cu responsabilitati in revitalizarea LITORALULUI ROMANESC!

Insa cred ca ideea topicul este cu totul alta, nu se doreste o dezbatere publica asupra "calitatii" Ministerului Turismului, ci asupra litoralului in general.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit STRICT la ce ne ofera litoralul romanesc de la conditii,plaje (care sa fim seriosi sunt chiar nasoale) pana la preturi care sunt NESIMTIT de mari.Dar pana la urma..era o vorba in popor..prost nu e ala care cere..prost e ala care da..

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-as dori tare mult sa avem si noi statiuni curate, cu servicii de calitate, la preturi normale, cu parcari, cu drumuri pe care sa nu-ti rupi masina, cu gardieni care sa asigure linistea si paza turistului, cu wc-uri si dusuri pe plaja, cu puncte sanitare. Oare asa greu este sa cureti o plaja? Am vazut pe afara utilaje care cern nisipul si retin toate gunoaiele, cioburile, scoicile mari etc. Daca s-ar face operatiunea aceasta saptamanal tot ar fi ceva. Dar la noi nu se face niciodata...

Cred ca pana la urma romanii sunt de vina, mai precis lipsa lor de educatie.

Dar astept si pareri bune. Locuri unde te poti simti bine. Unde sa-ti doresti sa mai mergi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uhhh .. cred ca aici s-a atins un punct sensibil. un punct despre care oamenii cu cei 7 ani de acasa mai mult s-ar enerva sa discute despre acest subiect decat sa povesteasca de placere.

Eu personal din 1999 nici nu am mai fost la malul Marii noastre. de ce? .. pai punctele sensibile au fost enumerate mai sus: preturi uriase, dezinteres, sarlatanie, furt, mizerie, tiganie, etc.

Pana la urma daca te duci la malul Marii noastre, mai mult te enervezi decat sa te relaxezi (si aici ma refer mai ales la cei care au niste termeni de comparatie - si nu la cei care nu au fost iesiti din tara si sa vada ce si cum se face turism).

:D mai bine ma opresc aici si nu scriu in plus, nu de alta dar nu cred ca as putea sa ma opresc din a da exemple negative, si nu de alta - dar deja ma enervez gandindu-ma la ce este si ce se intampla la noi.

PS: chiar daca o randunica nu face primavara, dar ar fi un inceput ca cel putin noi sa ne comportam civilizat si cu cei 7 ani de acasa.

drive safe :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ministerul Turismului propune ca programele artistice, auditiile muzicale, video sau TV, organizate in aer liber sau terase sa fie oprite intre orele 1 si 8 dimineata. Concret asta inseamna ca toate petrecerile organizate in aer liber de cluburi, toate concertele si alte manifestari de orice fel care produc prea mult zgomot sa se incheie imediat la ora 01:00. Ministerul Turismului a elaborat un proiect de hotarare de guvern care va fi dezbatuta de Executiv.

In plus pe langa aceasta propunere Ministerul Turismului vrea sa-i oblige pe hotelierii din Romania sa respecte conditiile din intreaga Europa, mai exact sa asigure o temperatura de 18 grade in toate zonele de cazare ale turistilor in extrasezon si sa tina deschise toate hotelurile deschise pe tot parcursul sezonului estival, 1 mai - 30 septembrie.

Adio voie buna :) bagati adresa pe MIO si fugiti cat mai repede din tara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ministerul Turismului propune ca programele artistice, auditiile muzicale, video sau TV, organizate in aer liber sau terase sa fie oprite intre orele 1 si 8 dimineata.

Foarte bine, mie imi convine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce is preturi mari si calitate proasta?

pt ca romanul care merge acolo se complace in situatie si nu stie cum ii in alta parte. Romanu cheltuie in 7-10 zile fara masura ca doar o data pe an merge la mare,

Patronii hotelurilor normal ca nu fac nimic spre binele turistului, adica sa reduca preturile si sa inbunatateasca conditile pt ca merge si asa si chiar merge foarte bine.

Anul trecut am avut ocazia sa merg pe litoral la un hotel de 4 stele unde am avut asigurata cazarea(moca) altfel nu aveam ce cauta acolo, ei am ajuns acolo cu o zi mai repede si abia am gasit un hotel pt o noapte, binenteles nu la 100 euro, era full, nici macar loc de parcare nu era, am parcat la 200m de hotel si a doua zi am gasit bara spate infundata :P

concluzie...pe litoral nu-i lipsa de turisti, dar pacat de ei ca nu stiu ce fac, sau nu-i intereseaza cati bani dau pe confortul care nu-l primesc.

romanul ii risipitor de fel, se vede asta si de sarbatori, cheltuie tot ce are ca doar o data pe an se intampla ceva in viata lui.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost anul trecut la 2 Mai si Cap Aurora, locuri linistite si cat de cat ok, dar nu cred ca voi mai merge curand la Marea Neagra.

Anul acesta cred ca voi merge in Portugalia un am gasit super oferte, cum ar fi vila pt 4 persoane (2 dormitoare, 2 bai, bucatarie complet echipata), cu piscina si la cateva sute de metrii de plaja, la ocean, totul la cel mult 1000 Euro pt o saptamana. Asa ceva nu vei gasi niciodata la noi.

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca este foarte multa lume inversunata pe litoralul nostru.

Eu unul am mers in fiecare an la Mamaia si sincer nu pot spune ca am fost scarbit in vreo ocazie. Desigur sunt multe lucruri care ar putea fi imbunatatite dar sa nu exageram. Ne plangem ca avem scoici mari pe plaja insa multe tari si-ar dori sa aiba plaja si nisipul nostru. Datorita alor mei am reusit sa merg in cateva tari in diferite statiuni de pe litoral ( Costa Brava, Corfu, Poros, Cannes, San Remo ) si pot spune ca au o plaja destul de neprimitoare ( nisip zgrumturos, pietre, scoici ).

Asa ca sa nu dramatizam si sa consideram ca totul este "impotriva poporului". Mamaia, cu unele exceptii, chiar incepe sa arate a statiune demna de o tara mai cu pretentii ( bulevard foarte lat, faleza doar pentru pietoni, foarte multe hoteluri de lux ).

In alta ordine de idei vad ca lumea se plange de preturile la mancare si bautura. Dar oare nu suntem noi aceia care atunci cand mergem in Bulgaria, Turcia sau Grecia alegem sa mancam la "all inclusive" sau chiar "la impinge tava" in schimb cand suntem in Mamaia avem pretentii sa mancam la cele mai elegante sau traditionale restaurante din buricul statiunii. Nu prea comparam aceleasi lucruri, parerea mea. La fel de bine poti da afara la un restaurant elegant din Costa Brava si 60 de euro pentru o masa de 2 persoane pe cand la noi este destul de greu sa ajungi la aceasta valoare ( 250 ron aproximativ ) daca nu esti un mare bautor de alcool.

Pentru a incheia, aceasta este o parere strict personala, insa desi am mers in diferite statiuni din strainatate nu voi spune niciodata ca sunt "scarbit" de ceea ce am gasit in Mamaia. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi culmea ca si Mamaia sa arate jalnic, ca doar este statiunea noastra de fite in care vin toti romanasii nostrii parveniti sa isi etaleze masinile si fitele de cel mai prost gust. Stiu ce spun ca de fiecare data ma duc la Mamaia, pt ca celelalte statiuni sunt vai de ele saracele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa tina deschise toate hotelurile deschise pe tot parcursul sezonului estival, 1 mai - 30 septembrie.

Asta-i o prostie... litoralul de la noi nu se preteaza la asa ceva... atat din punct de vedere al climei cat mai ales al turistilor.

Majoritatea care merg la mare, merg in general dupa jumatea lui iunie si undeva pana spre sfarsitul lui august. ( din diverse motive: terminarea anului scolar, terminarea sesiunilor, concediile la noi se iau in general in perioada respectiva, temperaturile insuportabile din orase in perioada respectiva etc. )

Iar in conditiile astea, pentru hoteluri/pensiuni, restul perioadei (mai si septembrie) este perioada practic moarta (cu cateva exceptii gen 1 mai, Paste), in care merg pe pierdere - pierdere pe care evident ca vor incerca sa si-o recupereze in perioada de sezon efectiv prin preturi mai mari.

Nu mai zic ca degeaba ai hotel in mai sau septembrie, ca restul "atractiilor" gen terase, baruri, cluburi sunt in general deschise doar in perioada "hot" (de varf) ca in rest nu renteaza.

Si cred ca tot ce am zis eu aici poate fi confirmat de membrii constanteni ai forumului :vaidecapulmeu:

Asa ca pana cand proiectele ministeriale nu vor fi mulate pe specificul litoralului romanesc si vor fi mereu "preluari" dupa alte zone turistice ale altor tari, mari schimbari nu o sa aiba loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de toate,litoral ca al nostru nu prea au multi,lucru zis de multi turci oameni de afaceri cu treaba pe la noi.ca nu stim sau nu vrem,asta e altceva.am fost de 2 ori anul asta,e drept,2zile si de dimineata pana seara.dar toate neajunsurile au palit in fata distractiei,gastii-12 persoane-placerii de a sta pe nisip sau a face o baie.asa e,e mai bine la altii,dar hai sa ne bucuram cu adevarat de un pic de relaxare,ca inebunim de tot

un sejur de distractie alaturi de oamenii potriviti face mult mai mult decat o locatie.parerea mea.nu promovez turismul,n-am timp,dar militez pt voia buna,distractie si momente bune de tinut minte.parerea mea.o zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL, tocmai ne-ai explicat ce gasca misto ai si ca fara ea, litoralul ar fi fost de toata "cacaoa"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot respectul,nu m-ai inteles deloc.am zis ca pt alea 2 zile,adica o noapte de cazare la 70 lei,am sa stau in camera aia fix 4ore-de cand vin dintr-un club,poate,pana ma scol,nu fac nazuri!daca ma duc 10zile,e altceva.and thanks for lol.asa sunt eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, de la anul, cand vor ma creste fetele, nu voi ma merge la noi la mare ci voi incerca la bulgari.

Nu contesta nimeni peisajul/nisipul, faptul ca nu e un sezon mai mare ( din cauza vremii) ..dar trebuie sa recunoasteti ca serviciile sunt JALNICE . Eu sunt mai comod din fire si atunci cand ma duc in vacanta vreau sa stau sa ma relaxez sa ma simt bine. NU VREAU SA MA APUC SA SCRIU ROMANE cu si despre nesimtiti...NU Imi ajunge.... sincer. Vreau sa beneficiez de tot confortul/serviciile pe care mi le permit.

Va pupa tata si :D Safe

P.S. VA doresc din toata inima sa aveti parte de concedii ASA CUM VA DORITI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aceeasi perere ca si vali devil,insa aici mai conteaza si varsta.

De exemplu,am fost weekend-ul trecut in mamaia,am plecat sambata nopatea,am `ars-o` prin club pana dimineata,cand m-am dus frumos la `camera`-aka masina din semnatura,m-am schimbat si am taiat-o pe plaja.Mi-am luat un sezlong am bagat somn pana pe la 10,dupa aia bronz:D

Eu asta inteleg prin distractie..insa cum am spus si mai sus,conteaza si ce varsta ai si cine te insoteste.

Toate chestiile astea nu cred ca puteam sa le fac prin grecia sau mai stiu eu ce tara.

Modificat de copanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate chestiile astea nu cred ca puteam sa le fac prin grecia sau mai stiu eu ce tara.

Totusi ce chestii n-ai putut face in alta tara? So "arzi" prin club pana dimineata sau sa-ti iei un sezlong si sa bagi un somn?

Din cate am vazut eu, cam singurele chestii ce le poti face pe litoralul romanesc si nu le poti face in alte tari este sa arunci ciocloade de cucuruz sau coji de lubenita pe strand, sa bagi manele la maxim pe un ghettoblaster sau sa dai ture cu SUV-ul pe plaja!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sunt si unele pe care nu pot sa le fac publice:) de asta am folosit`toate chestiile astea`

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@copanu:de exemplu,eu bat spre 28 de ani,am nevasta si din cand in cand mai evadam din viata asta nasoala.iar despre faza cu alte tari de exemplu,poate nu am putea sa mergem atatia asa cum facem pe aici pe la noi.vacante si concedii placute tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!