Jump to content

"kit de drum greu"


danielpolo
 Share

Postare recomandată

Sunt posesor de Golf3 1.4 ABD , 4usi; am dat cu motorul de jos de cateva ori si ma deranjeaza talia foarte joasa; am auzit de la un prieten ca ar exista un "kit de drum greu"; Stie cineva despre ce este vorba? zice ca se inalta cam 2 cm.

Modificat de danielpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Da exista asa ceva. Masina mea are montat din Germania, la cerere, un asemenea chit. Nu stiu cat a costat, ca asa am cumparat-o, dar am inteles ca consta in amortizoare si arcuri. Nu stiu daca la PoRo se monteaza chitul asta. Parca VAG-urile pt. Romania au montat chitul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate inalta garda masinii, in detrimentul stabilitatii totusi. pachetul mai include si un scut metalic, pe care il poti cumpara de unde vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va mai amagiti aiurea cu arcuri si amortizoare intarite in kit-ul de drumuri grele.. astea-s pe hartie.. am vb cu un baiat de la porsche si mi-a zis: dai banii pe niste inaltatoare [pe care sta ca un cur masina si face si balans mai usor] si un scut metalic pt baia de ulei[care costa 9milioane lei vechi].. asta e tot chitul.. mai bine iti pui amortizoare mai tari si reduci din balans si nu mai dai cu burta de asfalt.. sau daca e totusi prea jos motorul pune-ti scut dar nu de la reprezentanta ca te usuca de bani.. cu 3milioane iti face un mester priceput un scut de dai cu ciocanu in el si nu se indoaie.. si inaltatoare sincer nu ti-as recomanda [eu am pe o octavia tdi] si schimba mult in rau tinuta de drum a masinii.. cam atat.. restul cum ca ar fi alte arcuri si alte amortizoare sunt povesti... bafta :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca am mai pus eu pe forum ceva legat de kestia asta, dar la golf IV..... poate iti e util....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate si un set de elemente de cauciuc mai tari s-ar califica pentru includere... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
nu va mai amagiti aiurea cu arcuri si amortizoare intarite in kit-ul de drumuri grele.. astea-s pe hartie.. am vb cu un baiat de la porsche si mi-a zis: dai banii pe niste inaltatoare [pe care sta ca un cur masina si face si balans mai usor] si un scut metalic pt baia de ulei[care costa 9milioane lei vechi].. asta e tot chitul.. mai bine iti pui amortizoare mai tari si reduci din balans si nu mai dai cu burta de asfalt.. sau daca e totusi prea jos motorul pune-ti scut dar nu de la reprezentanta ca te usuca de bani.. cu 3milioane iti face un mester priceput un scut de dai cu ciocanu in el si nu se indoaie.. si inaltatoare sincer nu ti-as recomanda [eu am pe o octavia tdi] si schimba mult in rau tinuta de drum a masinii.. cam atat.. restul cum ca ar fi alte arcuri si alte amortizoare sunt povesti... bafta :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

Mai-mai! Eu am vazut personal arcurile originale si cele actuale! Trust me, sunt mai subtiri!

Amortizoarele nu stiu cum aratau cele initiale, ca le-e lasat in Germania.

Masina este mai inaltutza, intr-adevar, dar cred ca nu numai niste prelungitoare rezolva asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Probabil ati auzit macar,nu stiu daca si vazut ,de VW Golf 2 Country - o masina interesanta dupa parerea mea,numai buna pt unele drumuri de pe la noi :) .Mi-a venit recent o idee :cum sa transform un Golf 3 in ceva asemanator? Nu vreau sa castig nici un concurs de off-road ,doar sa am o masina mai inalta.Citind pe forumuri de off-road am constatat ca se poate face o "inaltare" , un "body lift" -exista un kit cu niste distantiere pt caroserie la jeep-uri.Se mai poate inalta si din suspensii dar asta in masura in care iti permite bascula presupun.....Astept pareri,idei sugestii (fara "ia-ti jeep",va rog).

post-77696-0-89322700-1334418769_thumb.j

post-77696-0-55075100-1334418783_thumb.j

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista suspensii heavy duty, mai pui niste inaltatoare pentru arcurile alea si eventual cauti un golf 3 4x4 pe care sa pui kit-urile astea si vei avea o masina numai buna pentru drumurile noastre. Eu momentan la ce preturi au acestea m-am oprit doar la stadiul de a inalta spatele cu circa 3 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca as vrea si eu una ! sau cel putin pt la tara :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Golf 2 Country am vazut ca e cam 2000-2500 de euro in Germania -cred ca toate sunt 4x4 (Syncro),Norma de poluare este Euro 1 deci cam greu cu o inmatriculare.Sunt destul de rare totusi, poate si asta conteaza cand e vb de pret altfel ar exista variante mai ieftine pt o masina de teren (Vitara/Samurai).Mie sincer mi-a placut cum arata si sunt sigur ca n-o sa prea mai gasesc asa ceva pe la noi.As face o modificare dar in limite rezonabile din punct de vedere financiar..a,si mai e si problema cu RAR-ul cred -nu stiu daca trebuie facuta o omologare la asa ceva.

Ca idee, suspensiile heavy duty cred ca sar de 500 de euro .

Modificat de a_smith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut eu un golf 2 country in deva, deci exista si la noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

baieti eu miam pus eu kit drumuri grele kyb ultra sr originale si inafara ca sunt rigide nu am vaz diferenta mileam luat de la unix

mai bine luativa kituri sport cu reglare pe inaltime

si costa si mai putin eu am vaz indeva la 1500 ron

amortizoare + arcuri vin seturi complete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am cumparat masina din germania si are acest pachet de drumuri grele...am pus masina langa alt golf original si se observa diferenta ....si la drum se comporta foarte foarte bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
On 14.04.2012 at 18:53, a_smith a scris:

Probabil ati auzit macar,nu stiu daca si vazut ,de VW Golf 2 Country - o masina interesanta dupa parerea mea,numai buna pt unele drumuri de pe la noi :) .Mi-a venit recent o idee :cum sa transform un Golf 3 in ceva asemanator? Nu vreau sa castig nici un concurs de off-road ,doar sa am o masina mai inalta.Citind pe forumuri de off-road am constatat ca se poate face o "inaltare" , un "body lift" -exista un kit cu niste distantiere pt caroserie la jeep-uri.Se mai poate inalta si din suspensii dar asta in masura in care iti permite bascula presupun.....Astept pareri,idei sugestii (fara "ia-ti jeep",va rog).

post-77696-0-89322700-1334418769_thumb.j

post-77696-0-55075100-1334418783_thumb.j

Salut! Cu ce kit , sau cu ce mai exact a fost modificat golful 3 ? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!